PARENTS RUN! OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 9 Mayıs 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler:
Okunma: 121

Parents Run!

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Yamy Studio •Yamy Studio •Yamy Studio


Parents Run! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 15 Mart 2022
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Parents Run! oyununda amaç platform üzerinde bebeğin geleceğeni hazırlamaya çalışmaktır.
PEGI +12


Parents Run! Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerParents Run! Oyunu Konusu Ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Parents Run! Oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen aksiyon oyunları kategorisinde yer alan bir oyundur. Parents Run! Oyunu hem çevrimiçi hem çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda 2 ayrı platform bulunmaktadır. Platformun bir tarafında anne karakteri yer alırken platformu diğer tarafında ise baba karakteri yer almaktadır. Oyundaki bu anne ve baba karakteri platform üzerinde ilerlerken ellerindeki bebek karakterini birbirlerine atmaktadır. Oyunda platformda ilerlerken çeşitli kategoriler çıkmaktadır. Bu kategoriye göre çocuğun geleceği inşa edilmektedir. Oyunun sonunda ise doğru kategori seçimine göre çocuğun büyüyünce olabileceği çeşitli meslekler oluşmaktadır.

Parents Run! Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Oyun içerisinde bebeğin anne ve baba arasında atılması çocuk için olumsuz sayılacak bir davranış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Oyunun oynanışı itibariyle, konsantrasyon, hayal gücü ve yaratıcılığın yanı sıra motor, becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyunda sürekli olarak çıkan pop-up reklamlar bulunmaktadır. Oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Oyunda reklamsız oynama seçeneği dışında varsa çevrim içi satın alma seçeneği ile reklamsız oyun satın alınması uygun olacaktır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş