PAPERS GRADE PLEASE! OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 29 Kasım 2021
Yazar: Mehmet Ali Küçük
Grafikler:
Okunma: 192

Papers Grade Please!

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Lion Studios •Lion Studios • Lion Studios


Papers Grade Please! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 20 Eylül 2020
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Oyunda öğrencilerden gelen cevaplara not vererek puanlamaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +7


Papers Grade Please! Platformları

Android IOS Microsoft

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerPapers Grade, Please! Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Papers Grade, Please! Türkçe karşılığı " Sınav Sonuçları Lütfen" bir simülasyon oyunudur. Oyun ücretsiz olup Playstore'dan indirilebilmektedir. Oyunun dili ingilizcedir. Oyun ana menüsünde, Ayarlar, Reklamları Kaldır, Oyna butonları mevcuttur. Bunların yanı sıra kostüm seçeneklerini ve sınıfın görünümü değiştirmek için Teacher, Students, Classroom Türkçe karşılıklarıyla öğretmen, öğrenciler ve sınıf. Play butonu üstünde oyunda hangi seviyede olduğunu gösteren bir ilerleme barı mevcuttur. Sağ üst kısımda ise elde edilen toplam oyun parası gözükmektedir. Oyunun amacı, ana karakter yani öğretmen olarak öğrencilerin sınav kağıtlarını puanlamaktır. Oyun başladığında belirli miktarda sınav soruları ekrana gelmektedir. Her bir doğru tercih için ödül alınmaktadır. Bu esnada ekranda "F" ve "A+" olmak üzere iki adet buton bulunmaktadır. Cevabın doğruluğuna göre bu iki butondan biri seçilmektedir. Seçim doğruysa o bölümde alınan ödülün miktarı artmaktadır ayrıca galibiyet serisi olarak adlandırılabilecek şekilde üst üste başarılı seçimlerde alınan ödül miktarı yine artmaktadır. Eğer sınav doğru oluğu halde düşük not seçimi yapılırsa öğrenciler itiraz etmektedir. Bu durumda karşınıza iki adet seçim çıkmaktadır. Bu iki buton ceza olarak para ödemek ya da reklam izlemek şartı ile öğrenciyi geçiştirmektir.

Sınav kağıtlarında başlıca kelimeyi bul, kelimeyi tamamla, boşlukları doldur, çoktan seçmeli tarzında sorular bulunmaktadır. Oyunun dili nedeniyle tüm içerikler ingilizcedir. Bölüm sonunda Test report yani " Test Sonuçları" sayfası gelmektedir. Bu sayfada oyunculara seçimlerinin kaç tanesinin doğru olup olmadığını ve alınan para ödülünü göstermektedir. Ayrıca bu sayfada reklam izleyerek ödül miktarını artıran buton bulunmaktadır. Oyuncular kazanılan oyun içi ödüllerle, ilgili butonlar aracılığı ile sınıfın görünüşünü , öğrencilerin ve öğretmenin kostümlerini değiştirilebilmektedirler.

Papers Grade, Please! Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Papers Grade, Please! oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Papers Grade, Please! çevrim dışı da oynanabilmektedir. Papers Grade, Please! bir simülasyon oyunudur. Oyunda reklam bulunmaktadır. Ayrıca oyun içi satın almada mevcuttur. Oyun süresiz oynanabilmekte böylece oyun içi para, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum çocuklar için reklamları daha sık kullanma gibi durumlar yaratmaktadır.

Papers Grade, Please! Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun ESRB Amerikan oyun derecelendirme sistemine göre tüm yaşlar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Papers Grade, Please! oyununun olumsuz yönlerine bakacak olursak, oyun içerisinde puan kazanıp ana karakteri ya da ekipmanı yükseltmek oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan geliştirmelerin ilgi çekici olması yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. Papers Grade,Please! oyununda oyun içi satın alma vardır. Ayrıca oyun içi satın alımlar diğer oyunlarda cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrim dışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş