PAPER FOLD OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 26 Mayıs 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1496

Paper Fold
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Good Job Games • Good Job Games • Good Job Games


Paper Fold Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 17 Mart 2021
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı Kutu içerisindeki şekilleri katlayarak resimleri oluşturmak.
PEGI derecesi +3


Paper Fold Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerPaper Fold Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Paper Fold oyunu konusunda çapraz parke üzerinde duran kare şeklindeki kâğıt doğru şekilde katlanarak arkasında duran görsel ortaya çıkarılmaktadır. Oyun seviye seviye ilerlemektedir. Oyunda temel amaç kare şeklinde olan ve kâğıt parçasını doğru şekilde katlamak bu sayede arkada bulunan çeşitli görselleri ortaya çıkarmaktır. Kare şeklindeki kâğıt doğru şekilde katlanmadığı takdirde görsel doğru olarak ortaya çıkmamakta ve uyarı vermektedir. Oyuncu bu uyarıyı aldığı takdirde katladığı yerleri geri almakta ve yeniden katlayarak doğru görseli ortaya çıkarmaktadır. Kâğıt üzerinde katlanacak yerler kesik şekilde belli olmaktadır. Oyuncu bu yerlerden katlamak suretiyle görsel tamamlamaktadır. Oyunda hamle hakkı ya da yanma bulunmamaktadır. Oyuncu istediği kadar hamle yapabilmektedir. Ekranda bulunan kare şeklindeki kâğıt üzerinde görselin şekli renk olmadan gölge şeklinde görülmektedir. Bu gölge şeklindeki renksiz görsel oyuncuya referans olmaktadır. Oyunun dili ve oyunda yer alan yönergeler İngilizce olup Türkçede dâhil olmak üzere farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Oyunda çeşitli tema renkleri ve desenleri bulunmaktadır. Oyunda bir diğer unsur ise oyunda yer alan seslerdir. Oyucu istediği takdirde oyunda yer alan sesleri açıp kapayabilmekte ya da titreşim ile seçeneğini aktif hale getirebilmektedir.

Paper Fold Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Paper Fold oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bulmaca oyunudur. Oyunda kare şeklinde kâğıt parçasını doğru şekilde katlayarak arkada bulunan görseller ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Oyun ilk bölümlerde kolay başlamakta ilerleyen seviyelerde zorlaşmaya başlamaktadır. Oyunda bölümlerde başarı gösterildiği takdirde ilerleme gösterilmekte ve belli bir aşamaya gelindiğinde oyunun teması vb. özellikler değiştirilebilmektedir. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.

Paper Fold Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Reklam gösteriminin sürekli olarak oyuncuların karşısına çıkarılması oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar çoğu zaman farklı oyunlara ait reklamlar olsa da kimi zaman müstehcen içerikleri de barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya da oyunun reklamsız versiyonunun oyun içi satın alma kullanarak oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş