OUTLAST 2 OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 25 Nisan 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 13230

Outlast 2
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Red Barrels • Red Barrels • Red Barrels
• Warner Bros
• Interactive Entertainment


Outlast 2 Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretli
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 24 Nisan 2017
Türü/Türleri Hayatta Kalma - Korku
Konusu/Amacı Gazeteci Blake haber yapmak amacıyla eşi Lynn ile beraber yolculuğa çıkmıştır. Yolculukta helikopter düşmüş ve eşi Lynn ortadan kaybolmuştur. Amaç ise Gazeteci Blake’in eşini bulmaktır.
PEGI derecesi 18+


Outlast 2 Oyunu Platformları

PlayStation 4 Xbox One,  Nintendo Switch iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerOutlast 2 Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Outlast 2 oyunu ücretli olarak satın alınabilen korku türünde video oyunudur. Oyunun konusu ise şu şekildedir. Gazeteci Blake ve eşi Lynn birbirinden farklı insanları öldüren toplulukla alakalı duyumlar almışlardır. En son olarak da hamile kadınların öldürülmesi hakkında bir duyum almışlardır. Duydukları korkunç bir olay karşısında haber yapmak ve detaylı bilgi almak amacıyla helikopterle yola çıkmışlardır. Yolda helikopter arızalanmıştır ve düşmüştür. Gazeteci Blake gözünü açtığında ise yanında eşi Lynn olmadı fark eder. Kamerasını alır ve eşi Lynn aramaya çıkar. Outlast oyunu 3 farklı zorluk seviyesinde oynanabilmektedir. Bu zorluk seviyeleri ise Normal, Hard yani Zor, İnsane seviyesi ise oldukça zor bir seviyedir. Oyun gece olarak başlamakta ve gece olarak devam etmektedir. Oyunda karakterin elinde kamera bulunmaktadır. Karanlığın fazla olduğu yerlerde ise gece görüşü açılmaktadır. Kamera gece görüşü kullanıldığı takdirde bir süre sonra pil bitmektedir. Bu piller oyun içerisinden çeşitli yerlerden bulunmaktadır. Oyunda karakter herhangi bir yara aldığı takdirde yara bandı ile tedavi edilmektedir. Tedavi amaçlı kullanılan yara bantları da oyun içerisindeki bazı evlerden alınabilmektedir.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde ise karşımıza çeşitli yaratıklar ve hastalıklı insanlar çıkmaktadır. Bu çeşitli yaratıklar ve hastalıklı insanlardan ise kaçarak ya da saklanarak kurtulmak gerekmektedir. Oyunda yanıldığı takdirde kalınan yerden yeniden başlamaktadır. Oyun içerisinde bazı bölümleri geçmek için ise çeşitli aletleri tamir etmek gerekmektedir. Örneğin, bir bölümde aşağı inmek için halat bulunması gerekmektedir. Oyunda karakterimiz eşi Lynn’ı bulmak isterken çeşitli çeşitli bölümlerden geçmektedir. Bu bölümler arasında köy, çeşitli çadırların olduğu yerleşim birimleri ve son bölüm olarak maden ocağı da bulunmaktadır. Karakterimiz oyunun son bölümünde eşi Lynn’i bulmakta ve kurtarmaktadır ve oyun bu şekilde sona ermektedir.

Outlast 2 Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Outlast 2 oyununu inceleyecek olursak, oyun tek başına oynanabilen hayatta kalma-korku oyunudur. Outlast 2 ücretli bir oyundur. Outlast 2 oyununda oyuncu, Blake Langermann adlı bir kameramanı oynamaktadır. Eşi Lynn ile birlikte ormanın derinliklerinde bir yerleşkede gerçekleşen cinayetleri araştırmak için helikopterle çıktıkları yolculukta helikopterin düşüşünden sonra kaybolan eşini aramasıyla devam etmektedir. Oyunda amaç, karakterin eşi Lynn’i bulup kurtarmasıdır. Oyun, Lynn’in kurtarılması ile sona ermektedir.

Oyun içinde fazlasıyla dini öğeler ve aşırı derecede şiddet yer almaktadır. Bunların yanı sıra cinsel içerik ve küfür içerikleri de bulunmaktadır. Oyunda bazı sahneler ciddi anlamda sıkıntı yaratabilmekte, psikolojik açıdan rahatsız edici olabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin çocukları oyunu oynamadan önce oyun hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Outlast 2 Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 18 yaş üstü yetişkinler için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri, oyunu oynayacak olan kişinin kişilik özellikleri de göz önünde bulundurulması en uygun yöntemdir.

Oyun oynanışı itibariyle, oyuncularda el-göz koordinasyonu sağlama, refleks ve strateji geliştirme, problem çözme becerilerine yardımcı olması gibi olumlu özelliklere sahiptir. Bunların yanı sıra oyunda şiddet, müstehcenlik, küfür vb. birçok olumsuz içerik mevcuttur. Küçük yaştaki çocukların aşırı şiddet ve korku temaları gibi olumsuz içeriklerle karşılaşması çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tarz içeriklerin aleni bir şekilde gösterilmesi, korku ögelerinin aşırılığı çocukların üzerinde yoğun psikolojik baskı oluşturabilmekte, kâbuslar görmelerine dahi sebep olabileceği düşünülmektedir. Küçük yaştaki çocukların kesinlikle oynamaması, ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Oyunun bir diğer olumsuz özelliği ise bağımlılık yapıcı etkisidir. Oyunun sürükleyici bir hikâyesinin bulunması oyuncuyu oyuna bağımlı hale getirebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Outlast 2 gibi aşırı derecede şiddet, müstehcenlik, küfür vb. olumsuz içerikler barındıran oyunların incelenip, çocuğun kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ebeveynlerin oyun oynayan çocuklarına süre kısıtlamaları getirmeleri, oyun sürelerini kontrol altına almaları oyunların bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş