OİLMAN OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 19 Kasım 2021
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 116

Oilman
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO •VOODOO • VOODOO


Oilman Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 2 Ekim 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı Oilman oyun konusuna bakıldığında bir adaya gidip oradaki tünelleri kazarak elmas ve petrol toplayıp satıcılara satarak para kazanmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Oilman Platformları

Android IOS PC

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerOilman Oyun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Oilman oyununun konusu, bir karakter ile adaya giderek adada bulunan tüneller içerisindeki taşları kırıp elmas ve petrolü çıkarmaya çalışmaktır. Oyundaki temel amaç tünelleri kazarak toplanan petrol ve elmasları yeryüzünde bulunan alıcılara satarak para kazanılmaktadır. Bu toplanan paralar ile yeni tüneller açılabilmekte olup satıcılardan da elinde bulunan kazma ve sırtta taşınan petrol doldurma kabının seviyesini yükseltilebilmektedir. Karakterin elinde bulunan kazmanın seviyesi yükseltildiği zaman tünellerde taşları daha hızlı kırabilmektedir. Tünellerde toplanan petrol, doldurma kabına hepsi sığmıyorsa para ile satıcıdan doldurma kabının seviyesi yükseltilebilmektedir. Tünellerdeki petrolü topladıktan sonra bir bildirim gelerek bulunan adadaki petrolün bittiğini söyleyerek, başka bir adaya geçebilmek için su üzerindeki tekneye yönelerek bir sonraki adaya gidilebilmektedir. Başka bölümlere geçildikten sonra yeryüzünde petrol çıkarma makinesi satın alınarak, makine otomatik olarak petrol çıkarmaktadır. Ayrıca makinenin daha hızlı petrol çıkarabilmesi için para ile seviyesi yükseltilebilmektedir. Tünellerde kazı yaparken bazen taşların arkasında gizli geçitler çıkabilmektedir. Bu gizli geçitlerden geçerek karakterin karşısına sandıklar veya başka adalara çıkılabilmektedir. Çıkan sandıkları kırarak ödül olarak içlerinde para veya şişeler bulunmaktadır. Şişeler yeşil ve pembe renkte olup, pembe olan şişede daha hızlı hareket etmek için belirli bir saniyede kanatlı ayakkabı ödülü verilmektedir. Diğer yeşil şişede ise kazma ile daha güçlü kazabilmek için belirli bir saniyede boks eldiveni ödülü çıkmaktadır. Bu çıkan ödüller ile karakteri istenildiği zaman oyunun üst bölümünde bulunan resimlere tıklayarak kullanılabilmektedir. Oyunda ayarlar bölümüne girerek ses, titreşim modlarını açıp kapatılabilmektedir. Ayrıca gizlilik ayarları ile ilgili bilgiyi ayarlar sekmesinden bilgi alınmaktadır. Oyunda sadece İngilizce dili kullanılmaktadır.

Oilman Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Oilman oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Oilman oyununda oyuncu, bir adaya giderek orada bulunan tünelleri kazarak petrol ve elmas çıkarmaya çalışmaktır. Toplanan petrol ve elmasları satarak bunları paraya çevirmeye çalışmaktır. Bu paralar ile satıcılardan kazma ve petrol toplama kabının seviyesi yükseltilebilmektedir. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerlendikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Oilman Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Oilman Oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, refleks geliştirme, zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya da oyun içi satın alma kullanılarak reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar kimi zaman çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple reklamsız versiyonunun satın alınması ya da oyunun çevrimdışı oynanmasının sağlanması iyi bir seçenek olabilmektedir. Bu nedenlerle ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş