MY CİTY: FAMİLY HOME OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 28 Aralık 2021
Yazar:
Grafikler:
Okunma: 382

My City : Family Home

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• My Town Games Ltd •My Town Games Ltd •My Town Games Ltd


My City : Family Home Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 5 Eylül 2018
Türü/Türleri Eğitici
Konusu/Amacı Oyundaki amaç bulunduğun şehri keşfederek yeni insanlarla tanışıp onlar ile etkinlik düzenlemeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


My City : Family Home Platformları

Android IOS Windows

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerMy City: Home Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

My City: Home Türkçesi ile " Benim Şehrim: Ev" oyunu bir simülasyon oyunudur. Oyun açıldıktan sonra ana sayfadaki mavi buton ile oyun başlamaktadır. My City: Home oyununda oyuncular kendi karakterlerini tasarlayabilmektedirler ve bu karakterleri evde oyuncaklarla oynatmak, dekorasyon yapmak gibi farklı etkinliklere katılmak için kullanabilmektedirler. Sanal bir oyuncak bebek evine benzemekte olan My City: Home oyunu uyumak, duş almak, yemek yemek gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Ayrıca oyunda sızdıran su boruları veya elektrik kutusundaki yangın gibi bazı ev sorunları ile karşılaşılabilmektedir. Oyuncular evdeki problemleri çözmek için evdeki araçlara erişmekte ve temel problem çözme becerilerini kullanmaktadırlar. Oyun karakterlerinin, birden fazla duygu ve yüz özelliği bulunmaktadır. Ayrıca karakterlerin kıyafetlerin değiştirebilmekle birlikte evdeki çeşitli objelerle etkileşime geçilmektedir. Bunlardan biri moda mağazasıdır. Burada kullanıcı çeşitli giyim seçenekleri arasından seçim yapabilmektedir ya da kendi kıyafetlerini tasarlayabilmektedir. Uygulama çoklu dokunuş ile oynamayı desteklediği için oyuncular aynı anda birlikte tek bir cihaz üzerinden oynayabilirler.

My City: Home Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

My City: Home oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. My City: Home çevrim dışı da oynanabilmektedir. My City: Home bir simülasyon oyunudur. Oyunda reklam bulunmaktadır. Ayrıca oyun içi satın almada mevcuttur. Oyun süresiz oynanabilmekte böylece oyun içi para, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum çocuklar için reklamları daha sık kullanma gibi durumlar yaratmaktadır.

My City: Home Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun ESRB Amerikan oyun derecelendirme sistemine göre tüm yaşlar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

My City: Home oyunun olumsuz yönlerine bakacak olursak, oyun içerisinde puan kazanıp profil hesabını yükseltmek oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan geliştirmelerin ilgi çekici olması yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. My City: Home oyununda oyun içi satın alma vardır. Ayrıca oyun içi satın alımlar diğer oyunlarda cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrim dışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş