MOSHQUİTO OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 18 Kasım 2021
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 144

Moshquito!
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Lion Studios • Lion Studios • Lion Studios


Moshquito! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 21 Ekim 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Oyundaki amaç oyundaki insan karakterinin kanını emmek için maksimum sayıda sivrisineğe ulaşmak.
PEGI derecesi +12


Moshquito! Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerMoshquito Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Moshquito oyunu bir aksiyon oyunudur. Oyunda amaç parkurun sonunda karşılaşılan insan karakterinin kanını emmek için matematiksel beceriler kullanarak +2, /3, +5 ve -2 gibi değerlere sahip en uygun kapılardan geçmek ve çıkan engellerden kaçarak mümkün olduğunca çok sivrisinek toplamaktır. Oyun seviyelerden oluşmakta ve her seviyede giderek zorlaşmaktadır. Seviyeler kısadır ve her seviyenin sonunda toplanan sivrisinek sayısı ile orantılı olarak oyun parası kazanılmaktadır. Oyun ilgili seviyeye başlamadan önce reklam izleyerek sivrisinek sayısını artırabilmektedir. Her seviyenin sonunda reklam izlenerek ekstra oyun parası kazanılabilmektedir. Market kısmında farklı türlerde sivrisinekler, kuş, arı, yarasa ve iğne gibi karakterler bulunmaktadır. Kullanıcı bu karakterlerden ücretsiz olanlara reklam izleyerek, diğer karakterlere ise oyun parası kullanarak sahip olabilmektedir. Markette oyuncu reklam izleyerek oyun parası kazanabilmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise dil seçeneğidir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergeler İngilizce olup, İngilizce dışında farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır.

Moshquito Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Moshquito oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir mobil platform oyunudur. Oyun temel karakter olarak verilen bir sivrisinek ile başlamaktadır. Oyuncunun en uygun kapılardan geçerek maksimum sayıda sivrisinek toplaması gerekmektedir. Bölümler kısa sürede tamamlanmakta ve her bölümden sonra reklam çıkmaktadır. Oyunda kazanılan paraların miktarını artırabilmek için reklam izleme seçeneği çıkmakta ve oyuncu reklam izleme yoluna gidebilmektedir. Oyunda oyun içi satın alma ve oyunun reklamsız versiyonu bulunmamaktadır.

Moshquito Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını olumsuz etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Moshquito oyunun oynanışı itibarıyla, el-göz koordinasyonu sağlama, ani kararlar verebilme ve refleks geliştirme gibi yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Reklam gösteriminin sürekli olarak oyuncuların karşısına çıkarılması oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda kazanılan paraların miktarını artırabilmek için reklam izleme seçeneği çıkması oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikleri barındırabilmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonu bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş