MATCH 3D – MATCHİNG PUZZLE GAME OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 8 Şubat 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1142

Match 3D - Matching Puzzle Game
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Loop Games A.S • Loop Games A.S • Icebear co., ltd


Match 3D - Matching Puzzle Game Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 9 Nisan 2020
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Yerdeki 3B nesneleri eşleştir ve hepsini patlat! Bir seviyeyi tamamladığında, eşleştirilecek yeni nesneler bulacaksın.
PEGI derecesi +3


Match 3D - Matching Puzzle Game Oyun Platformları

Android IOS Microsoft


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerMatch 3D Matching Puzzle Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Match 3D Matching Puzzle oyunda amaç; ekrana karışık olarak gelen günlük hayatta karşımıza çıkacak çeşitli araç gereç ve aletlerin aynı olanlarını bulmak ve eşleştirmektir. Eşleştirmeler tamamlandıkça yıldız kazanılmaktadır. Bu yıldızlar sayesinde kaç adet eşya eşleştirildiği anlaşılmaktadır. Eşyalar dağınık halde bulunduğundan dikkatli olmak ve verilen süre içerisinde eşleştirmeleri tamamlamak gerekmektedir. Oyunda toplamda 5 can hakkı bulunmaktadır, seviyeler geçilemediğinde 1 can hakkı gitmektedir. Yeni can kazanılması için 30 dakika geçmesi gerekmektedir. Oyunda isim yazılabilmekte ve bu isimle birlikte takımlara katılarak seviye sırasında liderliğe yükselmeye çalışılmaktadır. Oyuncular listesinde isimler ve geçilen seviyeler, takımlar listesinde ise ülkeler ve takım isimleri bulunmakta ve geçilen seviye miktarı gösterilmektedir. Takımlara girebilme seçeneği ise 5 seviyeden sonra gerçekleşmektedir. Bu sayede takımlara girilebilmekte ve can hakkı gönderilip alınabilmektedir. Oyunun başlangıç kısmında oyuncu ismi yazılabilmektedir. İstenildiğinde oyun arkadaşlıkları kurulabilmekte ve onlara can hakkı gönderip, alınabilmektedir. Aynı zamanda arkadaşların kaçıncı seviyeye kadar geldiği de arkadaşlar sekmesinde görülebilmektedir. Oyun dili ve oyundaki yönergeler İngilizcedir. Türkçe dâhil herhangi farklı bir dil bulunmamaktadır. Ayarlar sekmesine baktığımızda ise oyunun sesini ve bildirim seslerini açma ve kapatma seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında oyundaki bildirimleri titreşime alma seçeneği de mevcuttur.

Match 3D Matching Puzzle Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Match 3D Matching Puzzle oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bulmaca oyunudur. Match 3D Matching Puzzle oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmaktadır. Oyunda amaç, karışık halde bulunan çeşitli araç gereçlerin aynılarını bulup birbirleri ile eşleştirmektir. Oyunda takımlar bulunmakta ve ilk seviyeler geçildiğinde takımlara girilebilmektedir. Oyun seviyeleri kolay olmakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Ayrıca oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyun içerisinde verilen sürede eşleştirmelerin yapılmaması halinde oyuncular reklam izleme yoluyla fazladan süre elde edebilmektedir. Bunların yanı sıra oyuncular oyuna facebook ya da mail üzerinden de giriş yapılabilmektedir.

Oyunun reklamsız versiyonu tercih edenler için oyunun reklamsız seçeneği ücret ödenerek satın alınabilmektedir.

Match 3D Matching Puzzle Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve hafıza geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ve oyunun reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Diğer yandan oyun, Facebook hesabı ile eşleştirilip oynandığında kişinin karşısına listesindeki oyunu oynayan diğer arkadaşlarının elde ettiği skorlar çıkmakta ve kişi ister istemez rakibini geçme isteğiyle oyuna daha fazla bağlanmaktadır. Oyuncular arkadaşlarıyla mücadele içinde oyuna devam edip kendilerini kıyaslamaya başlamaktadırlar. Böylelikle oyunun içerisine dâhil edilen arkadaş kavramı oyuncunun oyuna daha da bağlanmasına sebep olmaktadır. Oyunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise oyun içi satın almalardır. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapma ihtimalini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş