MASHUP HERO OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 18 Ocak 2022
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 149

Mashup Hero

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• HOMA GAMES •HOMA GAMES •HOMA GAMES


Mashup Hero Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 24 Ağustos 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Oyunun konusu bir süper kahraman olarak dünyayı kurtarmak için düşmanları yenmeye çalışmaktır. Oyundaki amaç doğru parçaları toplayıp süper gücü elde etmeye çalışmaktır. Güçlenildikten sonra rakiplerle savaşarak dünyayı kurtarmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +7


Mashup Hero Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerMashup Hero Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Mashup Hero oyunu ücretsiz olarak indirilebilen aksiyon türünde bir oyundur. Oyunun başlangıcında oyuncuya bir süper kahraman modeli verilmekte ve onu geliştirmesi beklenmektedir. Oyun seviyelerden oluşmaktadır ve 1. seviye bu oyunun tanıtımı niteliğindedir. Oyuncunun yapması gereken yönergeler bulunmakta ve akıl karıştırıcı detaylar bulunmamaktadır. Başlarda kolay gibi gelse de seviyeler ilerledikçe oyun zorlaşmaktadır. Oyunda uzun bir parkur bulunmaktadır. Burada oyuncu platformda ilerledikçe karakterin parçalarını tamamlaması için karşısına kol, bacak, gövde gibi tamamlayıcı uzuvlar çıkmaktadır. Başlangıçta birkaç farklı süper kahramanın giysileri bulunsa da ilerleyen bölümlerde yeni karakterler oyuna eklendikçe oyun karmaşıklaşmaktadır. Bu farklı karakterler 1, 4, 8 gibi seviyeleri geçtikçe açılmakta ve oyuncuya tamamlaması için sunulmaktadır. Tercih ise kilidini açtığı sürece oyuncuya bırakılmıştır. Oyuncu karakterini aynı zamanda oyunun içerisinde de değiştirebilmektedir. Oyunun genel amacı parkur üzerinde ilerken sağa ve sola hareket ederek, model olarak seçilen süper kahramanın uzuvlarını toplamaktır. Karaktere eklenen her doğru parça ile hızlanmakta, yanlış seçilen her parçanın ardından ise oyuncu yavaş yavaş hareket edebilmektedir. Aynı zamanda oyuncu ilerlerken karşısına elmaslar ve seviyeler ilerledikçe artan engeller çıkmaktadır. Engellere çarptıkça yine karakter güç kaybı ile yavaşlamaktadır. Oyuncu parkuru ne kadar hızlı bitirirse, sonunda onu bekleyen karaktere daha fazla güç uygulayarak şiddet uygulamakta ve onu daha ileriye itebilmektedir. Bunun karşılığında ise bazı ekipmanlar ile ödüllendirilmektedir. Karakter kilidini açmak kullanılan elmaslar oyun içerisinde kullanılması dışında bir de reklam izleme karşılığı alınabilmektedir. Seviye sonu kazanılan elmaslar yine aynı şekilde reklam izleyerek üç katına çıkarılmaktadır. Oyunda kullanılan dil İngilizce olmakla beraber Türkçe dahil farklı bir seçeneği bulunmamaktadır. Son olarak ayarlar kısmından ise yalnızca oyunun titreşim özelliği değiştirilebilmektedir.

Mashup Hero Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Mashup Hero oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir aksiyon oyunudur. Mashup Hero oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmaktadır. Oyunda amaç, giysisi bulunmayan süper kahramanın eksik parçalarını tamamlamaktır. Oyun seviyeleri kolay olmakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır.

Oyunda şiddet ögesine yer verilmekte ayrıca uygunsuz içerik barındıran reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyunu reklamsız oynamanın yolu ise oyunu çevrimdışı oynamaktır.

Mashup Hero Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve hafıza geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Buna karşın oyunun birçok olumsuz yönü de bulunmaktadır. Bunlardan biri her bölüm sonunda oyuncuya düşman olarak gösterilen karaktere uygulanması istenen şiddet ögesidir. Bu durum çocuklarda günlük hayatta da başvurabileceği bir olay gibi lanse dilmektedir. Karakter parkur boyu güç toplayıp hızlanmakta ve devamında bölümü yüksek kazanç ile bitirmek için şiddete başvurmaktadır. Bir diğer olumsuz durum ise oyunun yer yer cinsel imada bulunması ve oyuncuların karşısına çıkan reklamlarında kumara özendirme ve müstehcenlik gibi uygunsuz içerikler barındırmasıdır. Oyunda sık sık oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ve oyunun reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapma ihtimalini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş