android ios

LUMBER CRAFT OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 15 March 2021, Monday 13:45 | 362 görüntüleme

Lumber craft
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO • VOODOO • VOODOO


Lumber craft Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 5 Ocak 2021
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Ağaçları keserek kasabanı ve kulelerini inşa et, düşmanlarını yok et.
PEGI derecesi +12


Lumber craft Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerLumber Craft Takedown Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Lumber craft oyununun temel konusu; çeşitli yerlerde bulunan ağaçları kesmek ve yaşanabilir bir kasaba kurmaktır. Oyundaki karakterimiz çeşitli alanlarda bulunan farklı kalınlıklardaki ağaçları kesmekte ve bunları parça odun haline getirmektedir. Ağaçlar ne kadar kalınsa içerisinden çıkan odun miktarı da o kadar fazla olmaktadır. Oyuncu karakteri yönlendirmekte ve yaşanabilir bir kasaba için daha fazla odun toplamaya çalışmaktadır. Toplanılan odunlar ile sağlık kliniği, odun alıcısı, eğitici ve savaş aletleri satıcısı inşa edilmektedir.

Oyuncu yaşam alanını tamamladıktan sonra mağaralar sayesinde çeşitli bölgelere gitmekte ve burada savaşmaktadır. Gidilen bölgeler de belirli alanlara okçu kulesi ve top atar kurmakta isterse etrafını odunlarla çevirmektedir. Bu bölgelerde çeşitli güçlerde askerler oyuncunun karşısına çıkmakta ve saldırmaktadır. Saldırı esnasında koruma amaçlı çevrilen odunlar kırılabilmekte ve yok olabilmektedir. Aynı zamanda oyundaki karakter elindeki balta ile düşmana saldırabilmekte, saldırı esnasında karakter fazla darbe aldığında ölebilmektedir. Karakter öldüğünde ise seviye geçilememekte ve karakterimiz yaşam alanına yeniden dönmektedir. Rakip bölgelere gidildiğinde, rakip savaşçıların gelmesi bir süre almaktadır. Oyuncunun bu esnada gerekli hazırlıkları yapması gerekmektedir. Oyuncu bu savaş esnasında odun toplamakta ve çevrili odunları yenilemektedir. Çevrede bulunan mavi renkli ağaçlardan daha fazla odun çıkarken yeşil ağaçlardan daha az odun çıkmaktadır. Aynı zamanda ilerleyen seviyelerde bu ağaçlardan can seviyesi artırma hakkı elde edilmektedir. Oyun toplanan odunlar ile artırılan seviyelerle ilerlemektedir. Örneğin birinci seviyeden ikinci seviyeye geçmek için 2000 odun toplamak gerekmekte ikinci seviyeden üçüncü seviyeye geçmek için ise 5000 odun toplamak gerekmektedir. Yaşam alanı seviyesi arttıkça yenilikler olmaktadır. Örneğin, ikinci seviyede savunma kuleleri inşa edilebilirken üçüncü seviyede yaşam alanının etrafına koruma ağaçları kurulabilmektedir. Yaşam alanlarında kurulan çeşitli üreticiler ise altın karşılığında yükseltilebilmektedir. Oyunun dili ve yönergeler İngilizce dilinde olup Türkçe dahil olmak üzere farklı bir dil bulunmamaktadır. Oyun içerisinde ses açma kapama seçeneği mevcut olup istenildiği takdirde sesler ve bildirimler açılıp kapatılabilmektedir.

Lumber Craft Takedown Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Lumber Craft oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Lumber Craft oyununda kasaba için daha fazla odun toplamaya çalışılmakta, ağaçlar kesilmekte ve parça odun haline getirilmektedir. Toplanılan odunlarla sağlık kliniği, odun alıcısı, eğitici ve savaş aletleri satıcısı inşa edilmektedir. Altınlarla sağlık, eğitim ve savaş aletleri alınabilmekte ve altınlarla yükseltme sağlanabilmektedir. Toplanan odunlar satılarak ve savaş yapılarak da altın kazanılabilmektedir. Oyuncu kendi yaşam alanını inşa ettikten sonra gittiği bölgelerde savaşmakta, saldırılar esnasında büyük darbeler alırsa ölebilmektedir. Savaşlardan alınan darbelerle ölünmediği takdirde seviye sonunda yaşam alanına yeniden dönülebilmekte ve altın karşılığında sağlık durumu iyileştirilebilmektedir. Oyun sonunda başarılı olunduğunda ya da gidilen bölgelerde rakip askerler öldürüldüğünde oyuncular altın kazanılabilmektedir.

Lumber Craft Takedown Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Lumber Craft oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu geliştirme gibi bir yönü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oyunun şiddet ve kan ögesi barındırması oyunun olumsuz yönleri olarak göze çarpmaktadır. Oyunda düşmanlarla savaşılırken kesici aletlerle saldırılması ve bu esnada kan ögelerinin görülmesi, her ne kadar kan ögeleri gerçekçi olmasa da bazı çocukları etkileyebilmektedir. Küçük yaştaki çocukların olumsuz içeriklerle karşılaşmasını engelleyebilmek için ebeveyn denetimi sağlanmalıdır. Ayrıca, oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda da dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunları tercih etmemeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İlk oyun konsolu olan ve 1960’lı yıllarda üretilen Brown Box’ta sadece tenis oyunu oynanabiliyordu.
Toast Alert...