LOVE BALLS İNCELEMESİ

Tarih: 7 Eylül 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 2048

Love Balls

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
Lion Studios Lion Studios Lion Studios


Love Balls Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Reklamsız Versiyonu Ücretli
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 14 Şubat 2018
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı Ekrana farklı boyutlarda şekiller çizerek, aralarında farklı engeller bulunan iki topu bir araya getirmek amaçlanmaktadır.
PEGI derecesi 12+


Love Balls Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Love Balls Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Love Balls, iki farklı topun birbirine doğru hareket etmesini ve dokunmasını sağlamak için, farklı boyut ve şekillerde çizgilerin çizildiği bir oyundur.

Oyunun farklı zorluktaki bölümlerinde farklı çizimler yapılarak toplar buluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu sebeple birçok farklı yöntemle bölümlerin geçilebildiği oyunda en önemli etken hayal gücü olmaktadır. Bazı seviyelerde toplar, seviyeye ilk şekil eklemeyi bitirdikten sonra hareket etmeye başlamakla birlikte, diğer bölümlerde topun hareket etmesini sağlayacak bir şekil çizilmesi gerekmektedir.

Oyuncular, oyun oynanırken internet açık olduğu sürece bazı bölüm geçişlerinde sürekli reklam görmektedirler. Ayrıca, bir seviyede ipucu alabilmek için oyuncular daha fazla reklam izlemek zorunda kalmaktadırlar.

Oyunda önemli olan bir başka unsur da bölümleri olabildiğince en yüksek yıldızla geçmektir; çünkü toplamda yeterli yıldız sayısına ulaşılamazsa bir sonraki seviye paketi açılmamaktadır.


Love Balls Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Love Balls oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Love Balls, oyunu çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda çevrimiçi satın alma seçeneği yoktur. Oyun oynanışı bakımından kolay olsa da zorlayıcı bölümlere sahip bir fizik bulmaca oyunudur. Oyunda herhangi bir uygunsuz içerik yoktur ve hayal gücü kullanılarak bölümler aşılmaya çalışılmaktadır. Love Balls oyununda çizgiler çizerek iki farklı topu tek bir noktada buluşturmak gerekmektedir. Bunların yanında oyunda oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Geçilemeyen bölümde ipucu istenildiğinde yine oyuncuların karşısına bir reklam gelmekte ve reklamı izledikten sonra ipucu verilmektedir. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Bazı bulmacaları bitirdikten sonra tam ekran olarak bu reklamlar rastgele olarak açılmaktadır. Oyun içi para kazanmak için daha fazla reklam izleme tercih edilebilmektedir. Bölüm geçilerek ya da reklam izlenilerek kazanılan para birimleri ile yeni kalemler, toplar ve arka planlar satın almak için kullanılabilmektedir. Ayrıca, oyunun reklamsız bir sürümünü satın almak için de ayrı bir seçenek bulunmaktadır.


Love Balls Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda zekâ ve mantık geliştirmek gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Ayrıca bir bölümün birçok farklı şekilde geçilebilmesi çocuğun hayal gücünü geliştirmesine katkı sağlayabilecektir. Love Balls oyunu, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun reklamsız bir sürümünü satın almak ya da oyunu çevrimdışı oynamak bu reklamlardan kurtulabilmenin yollarıdır. Böylece çocukların bazı reklamlardaki yaşlarına uygun olmayan olumsuz içeriklere maruz kalmaları engellenebilecektir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini de azaltacaktır. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri de azaltacaktır.

Paylaş