android ios

LILY'S GARDEN OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 6 October 2020, Tuesday 15:33 | 1,325 görüntüleme

Lily’s Garden | Yapımcı| Geliştirici | Yayıncı |

| - | - | - |
| • Tactile Games| • Tactile Games| • Tactile GamesLily’s Garden Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 24 Haziran 2020
Türü/Türleri Bulmaca Oyunları
Konusu/Amacı Oyundaki karakter, teyzesinden kalan eski evi tamir edip yenilemeye çalışmaktadır. Bunun içinde oyundaki çeşitli görevler yerine getirmesi gerekmektedir.
PEGI derecesi 12+


Lily’s Garden Oyun Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerLily’s Garden Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Lily’s Garden oyunu ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca türünde mobil bir oyundur. Oyunun konusu ise şu şekildedir; teyzesi ölen Lily’e bir mektup gelir ve mektuptan ise teyzesinin miras olarak ona bir kasabada büyük bir ev bıraktığını öğrenir. Şehir hayatından bunalan ve şehirde işleri istediği gibi gitmeyen oyundaki karakterimiz Lily teyzesinden kalan bu eve taşınmaya karar verir. Fakat eve gittiği zaman evin eski güzel görüntüsünden eser kalmadığını fark eder ve evi yenilemeye karar verir. Oyunda amaç ise bu eski evi ve çevresini düzenlemek ve eskisi gibi ihtişamlı haline döndürebilmektir.

Oyun görevler üzerinden ilerlemektedir. Örneğin başlangıç bölümünde posta kutusu kırıktır ve oyun görev olarak posta kutusunu tamir görevi vermektedir. Görev için gerekli yıldızlar ise oyun içerisinde farklı bir oyun olan eşleştirme oyunu ile kazanılmaktadır. Oyun oyuncuya sınırlı hamle sayısı vermektedir. Verilen hamleler ile istenilen eşleştirme yapılamadığı takdirde bir can hakkı gitmektedir. Oyunda toplamda 4 adet can hakkı bulunmaktadır. Bu canlar bittikten belirli bir süre sonra yenilenmektedir. Oyuna Facebook bağlantısı sağlanırsa can hakkı gönderme ya da alma hakkı elde edilebilmektedir. Eşleştirme oyunu ile aynı zamanda altında kazanılmaktadır. Bu altınlar ile oyunda hamle hakkı bittiği zaman hamle hakkı alınabilmektedir.

Oyunda bir diğer unsur ise oyundaki karakterimiz Lily arkadaş edinebilmekte ve komşularıyla konuşu onları misafir olarak kabul edebilmektedir.

Lily’s Garden Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Lily’s Garden oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca oyunudur. Oyunda amaç, büyük bir evi yeniden yapılandırmaya çalışmaktır. Evde ve evin bahçesinde yeni şeyler inşa etmek için paraya ve yıldızlara ihtiyaç olmaktadır. Para ve yıldız kazanabilmek için küçük oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunlar başlangıçta eşleştirme oyunları olarak oyuncuların karşısına çıksa da sonrasında ayrıntılı bulmacalara dönüşmektedir. Bu eşleştirme oyunları başarıyla tamamlandıkça yıldız ve altın kazanılmakta ve elde edilen yıldızlar ile ev ve bahçe içinde farklı yerler yeniden düzenlenebilmektedir. Oyunda bir sonraki güne geçmek için belirli bir gün için verilen görevlerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Verilen görevler yapıldıkça Lily’nin tanıştığı insanlar ve ona nasıl yardımcı oldukları gibi konularda daha fazla hikâyeye sahip olunmaktadır. Ayrıca, oyunun reklamları içerisinde Lily’nin erkek arkadaşını hamile olduğu konusunda kandırması vb. konularda görüntüler sunulmaktadır. Oyunun içerisinde ise reklamı yapılan hikâyelere rastlanmamaktadır.

Lily’s Garden oyununda, fazla sayıda farklı seviyeler bulunmakta ve ilerledikçe oyuncunun karşısına yeni karakterler çıkmaktadır. Oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın almalar bulunmakta, eşleştirme oyunlarında daha fazla hamle yapabilmek için ödeme gerçekleştirmek gerekebilmekte ve bazı eşyalar oyun içi satın alma yoluyla alınabilmektedir.

Lily’s Garden Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme ve dikkat geliştirme gibi olumlu yönleri vardır. Oyun, olumsuz içerik barındırmamakla birlikte oyunun bağımlılık yapabilme gibi olumsuz bir yönü bulunmaktadır. Oyun, Facebook hesabı ile eşleştirilip oynandığında, oyuncu kişi listesindeki oyunu oynayan diğer arkadaşlarının ulaştığı seviyeyi görebilmektedir. Bu durum, oyuncuyu ister istemez rakibini geçme isteğiyle oyuna daha fazla bağlayabilmektedir. Oyunun oynanışı itibariyle daha fazla vakit geçirmeye iten özelliklere sahip olması oyuncuları oyuna daha fazla bağlayabilmekte ve oyuncuların oyunda daha fazla vakit geçirmelerine sebep olabilmektedir. Ayrıca, oyunda oyuncunun karşısına oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Oyun içi satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması çocukların kontrolsüz ve uzun süreler boyunca oyun başında kalmalarının önüne geçecek, oyunların bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Super Mario Bros. Oyununda Mario blokları eliyle kırar, kafasıyla değil.
Toast Alert...