LEAGUE OF LEGENDS İNCELEMESİ

Tarih: 19 Şubat 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 4431

LEAGUE OF LEGENDS İNCELEMESİ

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
⦁ Riot Games ⦁ Riot Games ⦁ Riot Games
⦁ Tencent Holdings LTD.


League Of Legends Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 27 Ekim 2009
Türü/Türleri Strateji (Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası)
Konusu/Amacı Temelde üç koridordan oluşan, amacı koridorları geçerek rakip takımın Nexus adı verilen binalarını yok ederek kazanılmaya çalışılan strateji oyunudur.
PEGI derecesi 12+


League Of Legends Platformları

Microsoft Windows MacOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
League Of Legends Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Oyun üç koridordan oluşmaktadır. Oyunda amaç, koridorlarda ilerletip en sonunda karşı takımın üssünün önünde bulunan Nexus adı verilen binayı yok etmektir. Şampiyon ismi verilen kahramanlarla oynanmaktadır ve her şampiyonun kendine ait üç normal, bir ultimate skill ismi verilen özellikleri vardır. Her şampiyonun oynama şekli, amacı, oyuna başladığı koridorlar farklıdır. Oyun genelde oynadıkça keşfedilen özelliklerle ön plana çıkmaktadır.
Parayla Riot Point (RP) alınabilmekte ve bu bunlarla IP biriktirmek gerekmeden üst seviye şampiyonlar alınabilmektedir. Para ödemeden her maç sonunda verilen IP'lerle şampiyon, silah vb. özellikler satın alınabilmektedir.
Ayrıca oyunda Riot tarafından belirlenen 10 şampiyon bedava oynayabilmektedir.

Oyun Modları:

Sihirdar Vadisi: Bu harita League of Legends oyununun en çok oynandığı ve turnuvaların yapıldığı ana haritadır. Ayrıca bu haritada yapay zekâ şampiyonlarını takımlara ekleyebilir veya yapay zekâya karşı oynanabilmektedir.
Haritada en fazla beşer kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan mavi takım ve kırmızı takımın savaştığı haritadır. Haritanın sol alt köşesinde mavi, sağ üst köşesin kırmızı takım bulunmaktadır. İki takımın ana üslerini birbirine bağlayan toplam 3 adet koridor bulunmaktadır. (üst koridor, orta koridor ve alt koridor) Her koridor üzerinde iki takımında üçer adet kule ve inhibitor bulunmaktadır. Kuleler rakip takım oyuncularının kendilerini savunmaları için büyük avantaj sağlamaktadır. İnhibitörlerin yıkılması ise karşı tarafın saldırı gücünü arttırmaktadır. İnhibitör yıkıldığı zaman yıkan takımın minyonlarına ek olarak her dalga süper minyon ilave olarak gelmektedir. Eğer her koridordaki minyonlar yıkılırsa her koridordan ikişer adet süper minyon gelmeye başlamaktadır. Takımların ana üslerinin merkezinde Nexus binası ve bu binayı koruyan 2 adet kule bulunmaktadır. Karşı takımın Nexus'unu yıkan takım oyunu kazanmaktadır.
Haritada bulunan 3 koridor üzerinden de belli aralıklarla 6-7 (7. minyon 3 seferde bir, cannon minion) minyon gelmektedir, her takım 3 koridor üzerinden gelen minyonları veya düşman şampiyonlarını öldürerek para ve tecrübe kazanmaktadırlar. Koridor üzerindeki kendi kulelerini koruyup karşı tarafın kulesine zarar vermeye çalışırlar. Ayrıca para ve tecrübe kazanmak için üç koridorun arasında bulunan ormanda tarafsız yaratıkları öldürebilirler. Bazı tarafsız yaratıklar para ve tecrübe yanında ekstra özellikler de vermektedir.
Uğursuz Koruluk: Sihirdar Vadisi haritasıyla benzer özellikler taşımaktadır, 3.sezonun başlamasıyla bilgisayara karşı oynanabilmektedir.
Haritada en fazla üçer kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan sol tarafta mavi takım ve sağ tarafta kırmızı takımın savaştığı haritadır. Takımların ana üslerini birbirine bağlayan 2 adet yol bulunmaktadır. (üst koridor, alt koridor) Yolların her birinde ikişer adet kule ve inhibitor bulunmaktadır. İki koridordan da belli aralıklarla minyonlar gelmektedir, karşı tarafın inhibitörü yıkılınca o yoldan süper minyon ilave olarak gelmektedir. Her takımın ana üssünde Nexus binası ve bunu koruyan kule bulunmaktadır. Karşı tarafın Nexusu'nu yıkan takım oyunu kazanmaktadır.
Haritanın üst tarafında ve iki yolun arasında bulunan ormanda tarafsız yaratıklar bulunmaktadır. Bu yaratıklar öldürülünce para ve tecrübe vermektedir, bazıları ekstra özellikler de vermektedir.
Sonsuz Uçurum: Aram oyun modunda oynanan haritadır. Beşer kişilik takımlardan oluşmaktadır. Üsse geri dönüş yoktur. Köprünün iki ucunda da takım üsleri yer almaktadır. Herkes oyuna 3. seviye ve tüm yetenekleri açabilme hakkıyla başlamaktadır. Tek koridor vardır. Bu koridorda iki takımında ikişer kule ve 1 inhibitörü vardır.
Sınırlı Oyun Modları: Bu üç haritanın dışında oyuna belli zamanlarda farklı oyun modları da gelmektedir. Bunlara ilave etkilerle Ultra Rekabet Faktörü, eski bir oyun modu olan Dominion'un modu bulunmaktadır. Ayrıca, 20 dakika saldırı, 20 dakika savunma yapıp karşı merkezi yıkmaya veya kendi merkezlerini korumaya çalıştıkları Kuşatma modu da bulunmaktadır.

League of Legends Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
League of Legends oyununu inceleyecek olursak, oyun kısaltılmış adı olarak “lol” rekabete dayalı bir strateji oyunudur. Oyunda amaç, 5’er kişilik 2 takımın koridorlardan oluşan bir haritada (Sihirdar vadisi) birbirlerinin merkezlerini yıkmak için mücadele vermeleridir. Bu olayları gerçekleştirmek için Şampiyonlar, Eşyalar, Kabiliyetler, Rünler ve Sihirdar Büyüleri olmak üzere 6 tane işlem kullanılmaktadır. Ayrıca oyunda 3 tane harita bulunmaktadır. Bunlar; sihirdar vadisi(dotadan örnek olarak yapılan harita), Uğursuz Koruluk, Sonsuz Uçurum bunun dışında sınırlı oyun modları’da zaman zaman gelmektedir. Oyunun ilgi çekici çok fazla modunun olması ve her geçen gün yenilenmesi de oyuncuyu oyuna bağımlı hale getirebilmektedir. Oyunda, kan ve şiddet ögesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyunda çevrimiçi sohbet özelliği ve oyun içi satın almalar da yer almaktadır.

League of Legends Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme, strateji geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyunun şiddet ve kan ögesi barındırması oyunun olumsuz yönleri olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyunun fazla kişi tarafından oynanması ve oyunda oyuncuların kendilerini geliştirmeleri halinde oyun üzerinden gelir elde edebilme ihtimalleri olmaları oyuncuları daha fazla oyuna bağlayabilmekte ve oyunu motivasyon kaynağı olarak görmelerine sebep olabilmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Ayrıca, League of Legends oyununda çocukların ilgisini çekebilen oyun içi satın almalar konusunda da ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir.
Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik çocuklara eşlik etmeleri önem taşımaktadır.

Paylaş