KONUŞAN TOM ALTIN PEŞİNDE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 9 Haziran 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 5434

Konuşan Tom Altın Peşinde
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Outfit7 Limited • Outfit7 Limited • Outfit7 Limited


Konuşan Tom Altın Peşinde Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 18 Mayıs 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Konuşan Tom Altın Peşinde, seni Rakoonları yakalamak üzere bir yarışa çıkarıyor. Rakoonlar da mı kim? Gündüz gözüyle soygun yapmayı kendilerine görev edinmiş bir grup sinir bozucu eşkıya rakun! Eğlence dolu bir kovalamacada sokaklarda koşmaya, ilerlemeye ve yarışmaya hazır ol.
PEGI derecesi +7


Konuşan Tom Altın Peşinde Oyun Platformları

Android IOS Windows


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerTom Altın Peşinde oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Tom Altın peşinde oyunu konusuna bakıldığında Tom isimli kedi karakteri elindeki haritaya bakmaktadır. O esnada bir hırsız Tom’un evinden altınları çalmıştır ve arabayla kaza yapmıştır. Tom ise hırsız kaçarken arkasında bıraktığı altınları toplamaya çalışmaktadır. Oyundaki karakter Tom’un önüne çeşitli engeller çıkmaktadır. Bu engeller arasında çeşitli araçlar trenler ve tren vagonları, duvarlar ve benzeri bulunmaktadır. Oyuncu bu engellerden karakteri sağa sola ve aşağı yukarı hareket ettirerek geçebilmektedir. Karakteri zamanlama olarak doğru zamanda doğru yere geçirmediği takdirde ise karakter engellere takılmakta ve yanılmaktadır. Oyun içerisinde ilerlerken her hangi bir engele yandan çarpıldığı ya da son anda takınıldığı takdirde ise karakterimizin başında kuşlar uçuşmakta fakat yanmamaktadır. Ancak aynı şekilde yandan çarpma yeniden tekrar edildiğinde yanılmaktadır. İlk yanma esnasında 5 dinamit ile devam edilebilirken diğer yanmalarda bu dinamit sayısı katlanarak artmaktadır. Bu dinamitler ise oyun içerisinden ücretli bir şekilde kazanılacağı gibi oyunun çeşitli yerlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Oyun bölümler halinde değildir oyuncu bir yol güzergâhı üzerinde sürekli olarak ilerlemektedir. Oyunun başlangıcında bu ilerlemeler kolay niteliktedir. Örneğin karşımıza çıkan araçlar yavaş hareket etmekte ayrıca seyrek halde olmaktadır. Oyun içerisinde ilerlerken karşımıza çeşitli hediyeler çıkmaktadır. Bu hediyeler arasında x2 hakkı oyunda kazanılan altınları 2 katına çıkarmakta, Amerikan futbolcu kaskı karşımıza çıkan engellere çarptığımız takdirde yanmama hakkı sağlamakta, mıknatıs ise oyunda ilerlerken çeşitli yerlerde çıkan altınları çekmektedir. Oyunda ilerlerken çeşitli zamanlarda karakter yer altına doğru merdivenden inerek gitmektedir bu esnada ise normal oyun farklı modlara dönüşmektedir. Örneğin uzay ya da tatil bölgesi gibi modlardır. Oyuncu mu modları kendisi seçememektedir. Oyunun dili ve oyunda yer alan yönergeler Türkçedir. Oyun içerisinde günlük görevler bulunmaktadır. Bu görevler tamamlandığı takdirde çeşitli ödüller kazanılmaktadır. Bu ödüller arasında altınlar, dinamit ve elmaslar bulunmaktadır. Mega ödül ise 30 günün sonunda kazanılmaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde karşımıza kapsüller çıkmaktadır. Bu kapsüller sayesinde siber Angela, hiper Tom gibi karakterler alınabileceği gibi çeşitli malzemeler ve kartlarda alınabilmektedir. Oyunda Tom karakteri dışında çeşitli karakterler bulunmaktadır. Bu karakterler arasında Angela, Hank, Ginger, Ben gibi karakterlerde bulunmaktadır. Bu karakterlerin ise kilitleri açıldığı takdirde seçilebilmektedir. Oyunda Tom’un bir evi bulunmaktadır. Oyun içerisinde kazanılan altınlar ile Tom evi ve bahçesi yeniden düzenlenmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise oyunda bulunan seslerdir. Oyunda yer alan müzik sesleri, ses efektleri ve bildirim hatırlatma sesleri istenildiği takdirde açılıp kapatılmaktadır.

Tom Altın Peşinde Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Tom Altın Peşinde oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen aksiyon oyunudur. Oyunda amaç, karakterin hırsız tarafından çalınan altınlarını yakalamaya çalışarak almaya çalışmasıdır. Oyunda çeşitli engellerden geçilmeye çalışılarak yollara düşen altınlar toplanmaya çalışılmaktadır. Oyun içinde kazanılan altınlar ile karakterin evi için çeşitli yenilikler yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmakta, reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyunda yanıldığı durumda oyuncu oyuna yeniden başlamakta, oyuna kalındığı yerden devam edilebilmesi için reklam izleme seçeneğinin kullanılması gerekmektedir. Ev için yapılan düzenlemeler için bazı durumlarda tek başına altının yetmemesi halinde reklam izlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.

Tom Altın Peşinde Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Konuşan Tom Altın Peşinde oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve konsantrasyon geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan oyun içi satın almalar ve reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Tom Altın Peşinde oyununda oyun içi satın almalar cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Reklam gösteriminin de sürekli olarak oyuncuların karşısına çıkarılması oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar kimi zaman olumsuz içeriklere sahip oyun reklamlarını da barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun çevrimdışı oynanmasının tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Oyun içerisinde yer alan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar ve oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmekte ve denetim sağlamaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş