KEDİLER VE ÇORBA OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 7 Aralık 2021
Yazar: İsmail Aydın
Grafikler:
Okunma: 175

Kediler ve Çorba

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• HIDEA •HIDEA • HIDEA


Kediler ve Çorba Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 12 Ekim 2021
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Oyundaki amaç kediler ile çorba yapmaya çalışarak seviyede ilerlemeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Kediler ve Çorba Platformları

Android

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerKediler ve Çorba Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Kediler ve çorba oyununda temel amaç, çorba ve içecekler yaparak oyun parası ve oyun enerjisi kazanmak ve kazanılan para ile yeni yapılar kurarak ve mevcut yapıların seviyelerini yükselterek daha fazla oyun parası elde etmektir. Oyunda raftaki çorbalar satılarak elde edilen oyun paraları ile sırası ile açılan yapılar inşa edilerek ve sahip olunan orman genişleterek daha fazla kediye sahip olunulabilmektedir. Oyunda inşa menüsünde yemek pişirme, dinlenme, işlev ve özel menü seçenekleri bulunmaktadır. Yemek pişirme sekmesinde çorba pişirme, sebze meyve dilimleme ve meyve suyu yapma gibi yapılar bulunmakta ve bu yapılar üretilen ürünler satılarak oyun parası kazanılmaktadır. Dinlenme sekmesinde çardak ve transpolin gibi yapılar bulunmakta ve bu yapılar sayesinde mevcut enerji artmaktadır. İşlev menüsünde hazine sandığı, iyi şanslar kavanozu ve bülten panosu gibi inşalar bulunmakta ve seçenekler ile oyuncular eşya ve oyun paraları kazanabilmektedir. Özel menüsündeki seçeneklere ise çoğunlukla oyun içi satın alma ile sahip olunabilmekte ve böylece oyunda büyük avantajlar sağlanabilmektedir. Oyunda ilerlendikçe inşa seçeneklerinde yeni yapılar açılmakta ve yeni yapılar inşa edebilmek için giderek daha fazla para biriktirmek gerekmektedir. Bu yüzden oyuncular ormanlarını daha hızlı geliştirebilmek için oyun içi satın almalara veya reklam izlemeye yönlenebilmektedir. Oyunda ilk yedi gün için çeşitli hediyeler verilmektedir. Bugün yapılacaklar kısmında ise belirli sayıda satış, tesis inşaatı veya tesis yükseltme gibi görevler tamamlandığında belirli bir sayıda elmas kazanılabilmektedir. Oyunun market kısmında ise oyun içi satın alma ile oyunda büyük avantaj sağlayan özel yapılar ve elmas paketleri satın alınabilmekte veya oyun elması ile oyun parası veya oyun enerjisi alınabilmektedir. Oyunun ayarlar menüsünde pişirme, arayüz sesi ve kedi sesi gibi ses ayarlama özellikleri ile Türkçe dahil birçok dil seçeneği bulunmaktadır.

Kediler ve Çorba Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Kediler ve çorba oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir mobil platform oyunudur. Oyundaki amaç raftaki çorbalar satılarak elde edilen oyun paraları ile sırası ile açılan yapılar inşa edilerek ve sahip olunan orman genişletilerek daha fazla kediye sahip olunmasıdır. Oyuncu yemek pişirme ve dinlenme gibi çeşitli menülerde bulunan yapıları inşa etmektedir. Oyunda ilerlendikçe yeni inşaat elemanları açılmakta ve bu bu inşaatları yapabilmek için toplanması gereken para giderek artmaktadır. Bu yüzden oyuncular inşaat işlemlerinde para toplamak için uzun süre beklememek ve sahip oldukları ormanları daha hızlı geliştirebilmek için oyun içi satın alma veya reklam izlemeye yönlenebilmektedir. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.

Kediler ve Çorba Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını olumsuz etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Kediler ve çorba oyunun oynanışı itibarıyla, el-göz koordinasyonu sağlama, ani kararlar verebilme ve refleks geliştirme gibi yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyuncuların reklam izleyerek oyunda daha hızlı ilerleyebilmeleri oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikleri barındırabilmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş