KAFA TOPU 2 İNCELEMESİ

Tarih: 18 Ekim 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 8375

Kafa Topu 2

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Masomo Gaming • Masomo Limited • Masomo Limited


Kafa Topu 2 Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun İçi Satın Alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 21 Eylül 2018
Türü/Türleri Spor
Konusu/Amacı Kafa Topu 2, iki futbolcunun bir topa “kafa atarak” birbirlerinin kalesine gol atmaya çalıştıkları bir oyun oyundur. Oyunun ismi de esasen koca kafalı, çizgi tarzı oyunculardan gelmektedir.
PEGI derecesi 3+


Kafa Topu 2 Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Kafa Topu 2 Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Oyun, küçük bir futbol sahasından oluşmaktadır. İki oyuncunun karşılıklı olarak birbirine gol atmaya çalıştığı bir futbol oyunudur. Maç başlarken top sahanın tam ortasına bırakılmakta ve böylelikle oyun başlamaktadır. Oyunda tek amaç rakip kaleye gol atmak ve rakipten gol yememektir. Oyunda birincisi havadan karşıya, ikincisi de yerden karşıya olmak üzere iki çeşit topa vurma şekli bulunmaktadır. Aynı zamanda zıplama seçeneği ile hem zıplanabilmekte hem de topa havaya doğru kafa vurulabilmektedir. Oyun, oynanışı itibariyle basit gibi görünmekle birlikte strateji gerektirmektedir. Ara yüzün sol alt köşesindeki iki tuş, futbolcuyu ileri ve geri hareket ettirmek için kullanılmaktadır.
Önemli olan rakibin hamlelerine de dikkat etmektir. Çünkü rakip açık kollayarak kaleye gol atmaya çalışacaktır. Oyunda Türkçe spiker kullanılmaktadır.


Kafa Topu 2 Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Kafa Topu oyununu inceleyecek olursak, oyun kullanıcılar arasında maçlar yapılarak oynanan, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil futbol oyundur. Kafa Topu yalnızca çevrimiçi oynanabilmekte olup aynı zamanda oyuna facebook ile bağlanma seçeneği de bulunmaktadır. Oyunda oyun içi satın alma özelliği bulunmaktadır. Kafa Topu 2 oyununda, oyunculara rastgele bir isim atanmaktadır. Oyunda üçüncü seviyeye geçildiğinde ise bu isim değiştirebilip karaktere yeni bir isim verilebilmektedir. Karakterin maça dâhil olabilmesi için enerji ve bileti olmak zorundadır. Enerji bittiğinde oyuncu ya bir süre enerjisinin dolmasını beklemek zorunda ya da enerji içeceği veya elmas karşılığında enerjisini doldurabilmektedir. Bu enerji içeceği ve elmas, gerçek para ile satın alınabilmektedir. Oyun içi satın alma yolunu tercih etmeden önce sahip olunan başka karaktere geçiş sağlayıp o karakter ile oyuna devam etmek de ayrı bir seçenektir. Kafa Topu 2 oyununda oyuncular oyun üzerinden takım kurabilmekte olup ekip birliği ile daha iyi başarı sağlayıp ödül kazanabilmektedirler. Maç için gerekli biletler ise oyun içindeki reklam videolarının izlenmesi ya da elmas karşılığında kazanılabilmektedir. Oyunda bulunan kazı kazan biletleri ise bir video izleme karşılığında ücretsiz olarak veya gerçek para ile elde edilebilmektedir. Normal bir kazı kazan bileti gibi kazınmakta ve aynı ödülden üç tane bulunmaya çalışılmaktadır. Bu sayede altın ve çeşitli karakterlere sahip olunabilmektedir. Ayrıca, oyunda bulunan stadyumların kilidini hızlı bir şekilde açmak önem taşımaktadır. Her stadyum, bir öncekine göre maç sonunda daha fazla altın kazanmayı sağlamaktadır. Her yeni stadyuma geçiş yapıldığında ise, mağaza eşyalarından bazıları ücretsiz olarak kazanılabilmektedir. Oyuna daha da bağlayan ve çekici hale getiren bir başka şey de özel güçlerdir. Oyun içinde rakibin kalesini büyültmek, rakibi dondurmak gibi çeşitli özel güçler mevcuttur. Oyun içindeki rekabet çok fazla olduğu için oyuncuların derece yapma isteği oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir.


Kafa Topu 2 Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 4 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Kafa Topu 2, çevrimiçi bir oyun olması ve oyuna facebook hesabı ile bağlanılabilmesi sebebiyle kullanıcılara arkadaşları ile rekabet edebilme ve sosyalleşebilme olanağı tanımaktadır. Oyun içindeki bu olanak çocukların rekabet etme isteğini daha da arttırabilmekte ve daha da hırslanmalarına neden olabilmektedir. Oyunun oynanışı itibariyle el-göz koordinasyonunu geliştirme gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyundaki kazı kazan biletleri ise yine bir video izleme karşılığında kazanılabilmektedir. Bu videolar içerisinde kumar, müstehcenlik gibi içerikler barındırabilmektedir. Olumsuz içerikler barındıran bu videolar çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda bu kazı kazanlar gerçek para ile de satın alınabilme özelliği taşıdığı için çocukları kumara teşvik etme gibi bir olumsuz yönü daha bulunmaktadır. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. Kafa Topu 2 oyununda oyun içi satın almalar cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcıların karşısına çıkarılmıştır. Oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilen bu konu hakkında özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyunda kendi karakterinin ismini belirleyebilme, yeni karakterler edinebilme, kendi takımını kurabilme gibi seçeneklere ulaşmak için belli seviyeleri geçebilmek gerekmektedir. Bu durum da oyuncuyu hırslandırıp daha çok cezbetmekte ve oyunu oynamaya daha çok itmektedir.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş