K – GAMES CHALLENGE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 17 Kasım 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 284

K-Games Challenge
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supercent • Supercent • Supercent


K-Games Challenge Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 8 Ekim 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı Oyundaki amaç zorlu olan oyun içindeki oyunları oynayarak seviyeleri belirli bir süre içinde geçmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +12


K-Games Challenge Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerK-Games Challenge Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

K-Games Challenge oyunu çevrimiçi veya çevrimdışı oynanabilen tek oyunculu bir mobil oyundur. Oyunda genel amaç görevleri verilen süre içerisinde tamamlamaktır. Oyun seviye seviye ilerlemektedir. Oyunun başlangıcında kolay olan görevlerin ilerleyen bölümlerde zorluk seviyesi artmaktadır. K-Games Challenge oyununda 5 ana görev vardır. Her beş bölümde bir görev tekrarlanır fakat zorluk seviyeleri eklenen engellerle orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Temel olarak oyuncudan seviyeleri başarı ile geçmesi ve karşılığında para ödülü alması beklenmektedir. Başarısız olunan bölümlerin sonucunda ise oyuncu çeşitli şiddet türlerine maruz kalarak ölümü gerçekleştirilmektedir.

Görev 1: Oyunun 1. görevinde oyuncunun verilen süre içerisinde parkuru tamamlayıp yeşil çizgiyi geçmesi gerekmektedir. Dur – hareket et mantığı ile oyuncu önce koşmalı, alan kırmızı olduğunda ise tekrar yeşil olana kadar hareketsiz beklemelidir. Kırmızı iken hareket etmesi halinde oyuncunun kontrol ettiği karakter vurularak öldürülür.

Görev 2: Bu bir şeker oyunudur. Oyuncunun önüne 4 adet seçenek çıkarılıp birini seçmesi istenir. Seçtiği kutuda çıkan figürü (yıldız, daire, üçgen ve şemsiye) el hareketleriyle tamamlayıp şekeri kırmadan şekli bir bütün halinde çıkarması sonucu bölüm başarı ile tamamlanır. Oyuncunun bu görevde başarısız olma durumunda ise yine şiddete maruz kalarak öldürülür.

Görev 3: 3. oyun halat çekme oyunudur. Oyuncudan gücünü ekrana hızlı hızlı vurarak göstermesi beklenir. Güçlü olan takım halatı kendine doğru çekerek rakip takımda bulunan karakterleri çeker ve binanın üzerinden düşmesini sağlar. Bu oyunun sonunda da başarısız olan oyuncu aşağı düşerek ölür. Kazanır ise bir para ödülü ile ödüllendirilir.

Görev 4: Oyuncudan bu görevde iki basamak arasında sağlam olanı seçip, suya düşmeden karşı tarafa geçmesi beklenmektedir. Artarda dizilmiş basamaklardan sağlam olanları, oyuna başlarken birkaç saniyeliğine oyuncuya gösterilmektedir. Oyuncu bunları hafızasında tutup sağlam basamaklara basıp karşıya geçerse para ödülünü kazanmaktadır. Eğer kırılgan basamaklara zıplarsa suya düşer ve ölür.

Görev 5: Son görev ise bir dövüş oyunudur. Oyuncu parkurda ilerleyerek ilk yardım çantalarıyla sembolize edilmiş cisimleri topladıkça güç kazanmaktadır. Parkurun sonuna geldiğinde ise topladığı güç miktarı kadar karşısındaki karaktere şiddet uygulayabilmektedir. Eğer yeteri kadar toplamış ise oyuncu, döverek rakibinin ölümüne sebep olur ve bu şekilde oyunda başarılı sayılır.

K-Games Challenge oyununda görevlerin verilen süre içerisinde tamamlanamaması durumunda reklam izleyerek ek süre kazanılabilmektedir. Ayrıca oyuncu oyunu oynarken her bölümün sonunda da reklam karşısına çıkabilmektedir. Oyunun dili İngilizcedir ve Türkçe dahil başka bir dil seçeneği bulunmamaktadır.

K-Games Challenge Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

K-Games Challenge oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir mobil oyundur. Oyunda amaç, oyunda verilen görevleri yerine getirmek ve başarılı olup para ödülü kazanmaktır. Oyunda görevin yerine getirilememesi durumunda oyuncu vurularak öldürülür. Oyunda verilen görevlerde başarılı olunduğu takdirde oyuncu bölüm sonunda para kazanmaktadır. Oyunda süre sınırlaması dışında bir hak veya can sınırlaması yoktur. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyun içi satın alma yoluyla kaybedilen para satın alınabilmekte veya oyun oynama sırasında sık sık gösterilen reklamlar kaldırılabilmektedir. Reklam izleme yolu kullanılarak da oyuncu kaybettiği oyunda ek süre kazanabilmektedir.

Oyun içinde seviyenin yükseltilerek yüksek paralar kazanılabilmesi böylece rekabetin yüksek tutulması, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyuncular için oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyun içinde oyuncuların yüksek seviyeye gelme ve ilerleme istekleri oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir. Oyunda yoğun olarak bulunan ögeler, şiddet içeren animasyon veya kurgu, dehşet ve korku temaları, gerçekçi şiddet, kan ve hırs duygusunu arttıran yarışmalar olarak çocuğun karşısına çıkmaktadır.

K-Games Challenge Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

K-Games Challenge oyunu içinde şiddet ve kan ögesi barındırmaktadır. Oyunun el-göz koordinasyonu ve strateji geliştirici yönü bulunmaktadır. Oyunun olumsuz yönlerine bakacak olursak, içerisinde şiddet ve kan ögesi barındırması oyunu oynayabilecek olan bazı çocukların şiddete karşı duyarsızlaşmalarına ve psikolojilerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, şiddet içerikli oyunlar çocuklarda şiddete eğilimi arttırabilmektedir. Oyunda verilen görevlerin hepsi şiddet içerikli olmakla birlikte, ateş edilerek vurulan hedef kişiler yaralandığında veya öldüğünde ortaya çıkan kan ögesi gerçekçi olmakla beraber dramatik sayılabilmektedir. Belirgin bir şekilde görülen kan ögeleri rahatsız edici olabilmektedir. Ayrıca oyunda var olan reklamlar şiddete teşvik etme, kumara özendirme ve müstehcenlik barındırmaktadır. Çocukların buna maruz kalmaması için yapılabilecek yöntemlerden biri oyunun reklamsız versiyonunu satın almaktır.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, ebeveynlerin oyunların içerisinde yer alan olumsuz içeriklere karşı dikkat etmeleri, çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran oyunları oynamalarına müsaade etmemeleri ve oyunların önceden kontrolünü sağlamaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş