JUMP İNTO THE PLANE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 3 Kasım 2021
Yazar: Mehmet Ali Küçük
Grafikler:
Okunma: 228

Jump into the Plane
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• BoomBit Games • BoomBit Games • BoomBit Games


Jump into the Plane Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 28 Eylül 2021
Türü/Türleri Yarış
Konusu/Amacı Oyunda amaç, çeşitli pistlerde ve farklı bölümlerde bulunan platformlardan hız yaparak belirtilen hedefe ulaşmaya çalışmaktır
PEGI derecesi +3


Jump into the Plane Oyun Platformları

Android iOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerJump into the Plane Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Jump into the Plane Türkçe karşılığı "Uçağa Atlamak" olan, parkur ve yarış kategorisinde bir oyundur. Oyunda amaç, çeşitli pistlerde ve farklı bölümlerde bulunan platformlardan hız yaparak belirtilen hedefe ulaşmaya çalışmaktır. Oyuna başlarken açılan pencerede sol üst tarafta kazanılan altın, mağazadan altın satın al butonu ile birlikte ayarlar ve reklamları ücret karşılığında kaldır butonu bulunmaktadır. Sağ üst kısımda ise 3 kez reklam izleyip kullanıcıları reklam izlemeye yönlendiren hediye sistemine ait bir buton bulunmaktadır. Ekranda yer alan “Tap to play” yani "Oynamak için tıkla" butonu ile oyundaki karakteri yani araçları geliştirmek için 3 adet seçenek butonu bulunmaktadır. Bu butonlardan engine aracın hızını arttırmaktadır. Boost butonu ile araçların hızını anında yüksek seviyeye getiren bir yakıt türü geliştirmesi yapılabilmektedir. Son olarak, kazanılan altınların değerini artırmaya yönelik bir özellik olan bonus butonu bulunmaktadır. Bu gelişmeleri yapmak için oyun içi kazanılan ya da gerçek para ile alınabilen altınlar gerekmektedir. Oynamak için tıkla "Tap to play" butonuna bastıktan sonra aracımız hızlanmaya başlamaktadır. Bu esnada ekrana hız göstergesi ve vites gelmektedir. Aracın hızlanmasını sağlamak için en uygun kontrolü sağlamak gerekmektedir. Motor platformdan atladıktan sonra oyuncunun başarıları sunulmaktadır. Bu başarı arttıkça altın kazanmaya daha fazla olanak tanımaktadır. Örneğin en uzun mesafe atlayışı için belirli bir miktar altın ya da geriye doğru takla atma ödülü olarak belir bir miktarda altın verilmektedir. Her atlayıştan sonra yeni skor ekranı gelmektedir. Burada kazanılan toplam altınları ve bonus altınları göstermekle birlikte oyun yapımcıları reklam izleyerek altın kazanmaya yönlendirmektedir. Eğer hedeflenen hedefe ulaşılamaz ise oyun baştan başlamakta ve ekrana daha önce bahsedilen geliştirme butonları gelmektedir. Oyuncu ilgili geliştirmeleri yaptıktan sonra tekrar deneyerek hedefe ulaşmaya çalışmaktadır. Ekranda bulunan Change Vehicle " Aracı Değiştir " butonu ile oyunun oyunculara sunduğu çeşitli karakterler yani araçları sergilenmektedir. Bunların bir kısmı altınlarla bir kısmı gerçek para ile satın alınabilmektedir. Her aracın kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Jump into the Plane oyununda reklamları kaldır, ekstra nitro gibi özelliklerle kullanıcıyı satın alıma yönlendirebilmektedir.

Jump into the Plane Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Jump into the Plane oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Jump into the Plane çevrim dışı da oynanabilmektedir. Jump into the Plane bir yarış oyunudur. Oyunda reklam ve oyun içi satın alma seçeneğini bulunmaktadır. Oyun süresiz oynanabilmekte böylece oyun içi para, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum çocuklar için reklamları daha sık kullanma gibi durumlar yaratmaktadır.

Jump into the Plane Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el göz koordinasyonu, dikkat olgusu ve konsantrasyon geliştirmek gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Jump into the Plane oyununun olumsuz yönlerine bakacak olursak, oyun içerisinde puan kazanıp araba yükseltmek oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan geliştirmeler, daha lüks araçların ilgi çekici olması yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. Jump into the Plane oyununda oyun içi satın almalar cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrim dışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş