Jetpack Joyride İncelemesi

Tarih: 25 Mart 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Teknik Bölüm: Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 2033

Jetpack Joyride İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Halfbrick Studios • Halfbrick Studios • Halfbrick Studios


Jetpack Joyride Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz/Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 1 Eylül 2011
Türü/Türleri Macera/Eğlence
Konusu/Amacı Barry Steakfries adlı bir kişi kapıdan kapıya gramafon satmaya çalışırken Legimate Research firmasının önünde camdan içeri bakar ve bir jetpack görür ve onu almak ister. Her şeyi kırarak yok eder ve hikâye burada başlar.
PEGI derecesi 7+


Jetpack Joyride Platformları

Android iOS Microsoft Windows Playstation 3/4 Playstation Portable/Vita Playbook BlackBerry Windows Phone 8Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Jetpack Joyride Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Jetpack Joyride oyunu, ücretsiz olarak indirilen tek oyunculu aksiyon türünde bir oyundur. Oyunda amaç, en uzak noktaya ulaşabilmek ve skoru en yükseğe taşımaktır. Oyuna laboratuvar duvarını delerek oyuna başlayan kahraman uçarak karşısına çıkan elektrik panellerinden ve çeşitli engelleme silahlarından kurtularak platform üzerinde en uzak noktaya gitmeye çalışmakta, gidebildiği mesafeyi oyun içinde kazandığı araçlarla yükseltebilmektedir. Oyunda kazanılan jeton, oyuncuya çeşitli araç ve can hakları sağlamakta bu şekilde de kahraman daha uzağa gidebilmektedir. Oyunda ilerlendikçe bölümler değişmekte, oyuncu verilen görevleri tamamladıkça altın kazanmakta ve oyun içerisinde altın toplayabilmektedir. Oyun da toplanan altınlar ile de yeni kıyafetler, araçlar alınabilmekte mevcut araçlar yükseltilebilmektedir. Oyun da kahraman öldükten sonra video izlenerek oyuna devam edilebilmekte skor artırılabilmektedir. Ayrıca, oyunda ücretli satın alınabilen 3 ayrı bölüme ait araç yükseltmeleri bulunmaktadır. Bunlar “ Barry’s Awesome Chrıstmas Pack” “Back To Future Pack” “The Wave Rıder” gibi bölümlerdir.
Oyundaki bir diğer unsur ise oyunun facebook üzerinden Jetpack Joyride eklentisi sayesinde oynanabilmesidir. Oyuncu skorunu facebook üzerinden paylaşabilmekte aynı zamanda bu oyunu oynayan arkadaşlarının skorlarını görebilmektedir

Jetpack Joyride Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Jetpack Joyride oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen aksiyon oyunudur. Oyun hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, kahramanın karşısına çıkan elektrik panellerinden ve çeşitli engelleme silahlarından kurtularak platform üzerinde en uzak noktaya ulaşmaya çalışması ve skorunu yükseltmesidir. Oyunda ilerleme kaydedildikçe bölümler değişmekte, oyuncu görevleri tamamladıkça altın kazanmakta ve oyun içerisinde altın kazanmaktadır. Oyunda video izleme seçeneği ile de toplanan altınlar iki katına çıkarılabilmekte, araç ekipmanı ve ekstra can hakkı elde edilebilmektedir. Oyun da toplanan altınlar ile de yeni kıyafetler, araçlar alınabilmekte mevcut araçlar yükseltilebilmektedir. Bunların yanı sıra oyunun bitişinde oyuncuların karşısına çıkan kollu makine bulunmakta bu makinenin kolu çekildiğinde durmakta ve oyun içinde kullanılabilecek çeşitli ödüller kazanılmaktadır. Ayrıca, oyun içi satın alma seçeneği ile çeşitli güçlendirmeler satın alınabilmektedir.

Jetpack Joyride Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme, strateji geliştirme, gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Jetpack Joyride oyunu içerisinde, kan ögesi bulunmamakla birlikte şiddet ögeleri barındırmaktadır. Şiddet ögeleri karikatürize edilmiş bir biçimde sunulmaktadır. Oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Jetpack Joyride oyunu, isteğe bağlı olarak facebook üzerinden de oynanabilmekte ve oyuncular skorlarını bu platform üzerinden de paylaşabilmektedir. Aynı zamanda oyunu oynayan arkadaşlarının skorlarını da görebilmektedir. Bu durum oyunu oynayan çocukların hırslanarak oyuna daha da bağlanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca oyunda, oyun içi satın almalar kullanılarak da altın kazanılabilmesi çocuklar için oyun içi satın almaları cazip hale getirebilmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir. Satın almalar bilinçsiz ve aşırı bir şekilde kullanıldığı takdirde bu durum ebeveynleri zor duruma düşürebilmektedir. Bu bakımdan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olmaları gerekmektedir. Oyunda yer alan ve dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta ise oyunda kollu makinenin bulunmasıdır. Oyun sonunda oyuncunun karşısına çıkan kollu makine çekilerek durdurulmakta ve oyuncu oyunda çeşitli ödüller kazanabilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyunda çıkan bu tarz ögelerin oyuncuları kumara yönlendirmesi, paranın önemini henüz kavrayamayacak yaşta olan çocuklar için tehlike oluşturabileceği düşünülmektedir.
Sonuç olarak ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem arz etmektedir. Şiddet içerikli oyunların incelenip çocuğun kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş