INVESTMENT RUN OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 21 Ocak 2022
Yazar: Mehmet Ali Küçük
Grafikler:
Okunma: 165

Investment Run

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• HOMA GAMES •HOMA GAMES •HOMA GAMES


Investment Run Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 8 Ekim 2021
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı Oyundaki amaç platform üzerinde paraları toplayıp engellerden kaçarak bitiş çizgisini tamamlamaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +12


Investment Run Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerInvestment Run Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Investment Run oyunu; bir platform üzerinde engeller arasından ilerleyerek ve çeşitli objeleri toplayarak yola devam etmek üzerine kuruludur. Oyunun adı İngilizce olup, “Investment Run” Türkçe karşılığı ise “Yatırım Koşusu” anlamına gelmektedir. Oyun öncelikle oyuncunun kadın ya da erkek karakterlerinden birini seçmesiyle başlamaktadır. Bu tercihin ardından platform üzerinde konumlandırılmış paraların toplanılması gerekmektedir. Paralar başlangıçta deste olarak bulunmakta fakat sonrasında ilerleyen seviyelerde ağzından para çıkan emoji vb. farklı şekillere dönüşmektedir. Oyunda temel amaç olabildiğince fazla para toplamaktır. Bu yüzden oyuncu parayı sembolize eden nesneleri toplamalı, tam tersi para kaybedilmesine sebep olacak engellere çarpmaktan da kaçınmalıdır. Örneğin platform üzerinde bulunan farklı insan karakterlerine çarpılması durumunda oyuncu paralarının bir kısmını bu kişilere kaptırmış yani kaybetmiş olur. Diğer bir örnek ise platform üzerinde bulunan kumar oynatılan makinalardır. Oyuncu bu makinalara çarptığında ya para kaybetmekte ya da oyunu kazanarak daha fazla para kazanmaktadır. İnvestment Run adından anlaşılacağı üzere bir yatırım oyunu olduğundan, oyunda en yüksek miktardaki paralar, şirketlere yatırım yapılarak kazanılmaktadır. Bu bölüm yine platform üzerinde ilerleyen oyuncunun karşısına iki kapı şeklinde sunulmaktadır. Örneğin bu kapıların birinde dolar diğerinde coin varken oyuncu dolar kapısından geçerse borsa grafiğinde yüzde kaç yazıyorsa o oranda para kaybetmekte, bitcoin ya da dogecoin kapısından geçerse yine bu grafikteki artış miktarı kadar parasını katlamaktadır. Bu iki seçenek arasında ankesörlü telefon vs cep telefonu, elektrikli araba vs benzinli araba, İngiliz borsası vs Rusya borsası gibi sektörler bulunmaktadır. Oyuncudan burada mantıklı olan ve son zamanlarda yükselişe geçen markalara hâkim olması ve onu tercih etmesi beklenmektedir. Bu şekilde para kazandıran tercihler yaparak oyuna fakir başlayan karakter giderek zenginleşmektedir. Platformun sonunda yer alan bitiş çizgisine ne kadar çok para ile ulaşırsa, oyunun sonunda kazanacağı para ödülü o kadar yüksek olur. Kazanılan ödül parası ile oyuncu, önce bir ada daha sonra bu adayı geliştirmek için ev, jet, köpek gibi çeşitli envanterler satın alabilmektedir. Ayrıca reklam izleme seçeneği ile de toplanan para miktarı artırılabilmektedir.
Investment Run oyunu seviyelerden oluşmakta ve kolay başlayan seviyelerin ardından platform üzerinde daha zorlu engellerle ilerlemeye çalışılmaktadır. Oyun içerisinde bitiş çizgisine ulaşmadan paraların tamamının kaybedilmesi durumunda aynı seviyenin tekrarlanması gerekmektedir. Oyunun dili ve oyunda yer alan yönergeler İngilizcedir. Oyunda Türkçe dâhil olmak üzere farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Ayrıca oyunda ses açıp kapama seçeneğinin yan sıra titreşime alma seçeneğide mevcuttur.

Investment Run Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Investment Run oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, oyuncunun çeşitli engellerden geçerek para toplaması ve bunları daha da arttırabilecek doğru yatırımlarda bulunarak karakterini zenginleştirmesidir. Oyun içinde yer alan oyun parası ve platform boyunca toplanabilen anahtarlar ile kazanılan ödüller karşılığında, oyuncunun sahip olduğu adanın dekore edilmesi için çeşitli eşyalar alınabilmektedir. Oyunda oyunculara ödüller verilmesi, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyuncunun oyun içinde ilerledikçe farklı seviye kilitlerini açabilmeleri ve ilerleme istekleri onları oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir. Oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmakta olup reklam izleme karşılığında da bu aksesuarlar kazanılabilmektedir. Bölüm sonlarında kazanılan paraların miktarı da reklam izleme karşılığında artırılabilmektedir. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonunu tercih edenler için oyunun reklamsız seçeneği oyun içi satın alma kullanılarak satın alınabilmektedir. Bu reklamlar kimi zaman çocuklar için uygunsuz içerikler barındırmakta kimi zaman da kumara özendirici içerikler bulundurmaktadır. Ayrıca oyun içerisinde bulunan ‘çarkı çevir ve ödül kazan’ ya da oyun içerisinde bulunan kumar makinaları da çocuklar için kumara özendirici etki yaratabilmektedir.

Investment Run Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi bir takım olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında para artırma veya aksesuar satın almak için reklamlara yönlendirme oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmakta ve oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar çoğu zaman farklı oyunlara ait reklamlar olsa da kimi zaman müstehcen içerikler de barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan oyun içi satın almalar ve reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş