IDLE RAİLWAY TYCOON OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 1 Şubat 2022
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 108

Idle Railway Tycoon

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• DailyFun •DailyFun •DailyFun


Idle Railway Tycoon Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 19 Aralık 2021
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Idle Railway Tycoon oyununda bir tren istasyonu kurarak şirketi büyütmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Idle Railway Tycoon Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerIdle Railway Tycoon Oyun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Idle Railway Tycoon oyununun temel konusu bir tren istasyonunda yeni dükkanlar ve trenler alarak yolcuların artması ile her sefer de para kazanmaya çalışmaktır. Bu oyundaki amaç başlangıç olarak tren istasyonuna müşterileri getirtebilmek için istasyon dışındaki metro, otobüs durağı ve otopark gibi alanlar inşa edilmektedir. İstasyonun içine girildiğinde yolcuları bilet gişeleri karşılamaktadır. Yolcular hızlı bir şekilde işlemleri sürdürebilmeleri için toplanan para ile yeni bir bilet gişesi inşa edebilir ve bu hızlı işlem yapılabilmesi için de seviyeleri arttırılabilmektedir. Oyunda yolcular için başka alternatiflerde bulunmaktadır. Bunlar bekleme salonu, market, restoran, dinlenme odası, sigara odası ve tuvalet gibi yerlerdir. Bu yerleri inşa edip ve seviyelerini arttırarak yolcuların treni beklediği aralıkta oyuncuya extradan para kazandırabilmektedir. Oyunda bazı görevler de bulunmaktadır. Bu görevleri tamamlandığı zaman oyuncuya, elmas, 3 farklı anahtar ve para ödülleri verilmektedir. Toplanan bu anahtar ve elmaslar ile oyuncu dükkan bölümünden yeni trenler alınabilmektedir. Trenlerin renkli olarak farklı türde para kazandıran uzun yol, şehir içi, yük gibi kategorileri vardır. Trenler ne kadar çok olursa, 24 saatlik dilimde istenilen saatte seferler yapılabilmektedir. Idle Railway Tycoon oyununda belirli bir puan topladıktan sonra oyuncuya ikinci ve üçüncü tren durağı açmak için kilitli olan bölümü açılabilmektedir. Böylelikle diğer duraklara trenleri yerleştirerek daha fazla para kazanmaya yardımcı olabilmektedir. Oyunun ilerleyen bölümlerinde yolcuların alışveriş yaptığı dükkanlar ve duraklarda çıkan belirli bir sayıdaki sarı yıldızları toplayarak menüde bulunan yıldız bölümünden içerdeki görevleri tamamlayarak fazladan para kazandırabilmektedir. Oyunda birçok farklı dil seçeneği bulunmakta ve ayarlar sekmesinden değişimi yapılmaktadır. Ayrıca ses aç-kapa işlemleri de buradan ayarlanabilmekte olup sosyal medya platformu üzerinden hesap bağlanabilmektedir.

Idle Railway Tycoon Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Idle Railway Tycoon oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Idle Railway Tycoon oyununda istasyonu büyüterek yeni dükkanlar ve trenler satın alarak para kazanmaya çalışmaktır. Oyunda, oyuncuların fazla para kazanabilmesi için para resmi bulunan bir menü gelir. Bu menüye tıklandığı zaman oyuncuya belirli bir miktarda para teklifi sunarak reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Ayrıca çevrimdışı olunduğu zaman parayı otomatik olarak toplayarak, oyuna girildiği zaman biriken para alınabilmektedir. Bu çıkan parayı daha fazla arttırmak için reklam izlemeye yönlendirmektedir. Oyuncunun elinden anahtar bulunmuyorsa eğer günlük olarak oyuncuya dükkan bölümünde tren alabilmek için biri ücretsiz olarak toplamda 6 kez reklam izlettirerek yeni trenler almaya yönlendirebilmektedir. Oyunun alt tarafında bulunan dükkân bölümünden oyuncuları oyun içi satın almaya yönlendirerek altın, para, nesne almaya teşvik edilmektedir.

Idle Railway Tycoon Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Idle Railway Tycoon oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, beceri geliştirmeye yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyunda olumsuz olarak çocuklar için sigara içme odası gibi yerler barındırabilmektedir. Oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar kimi zaman çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple çevrimdışı oynanmasının sağlanması iyi bir seçenek olabilmektedir. Bu nedenlerle ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş