I WANT PİZZA OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 28 Ocak 2022
Yazar: Mustafa Renkçi
Grafikler:
Okunma: 495

I Want Pizza

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• ByteTyper •ByteTyper •ByteTyper


I Want Pizza Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 28 Aralık 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı I Want Pizza oyununda platform üzerinde giden hamurların üzerlerine malzemelerini ekleyerek satmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


I Want Pizza Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerI Want Pizza oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

I Want Pizza mobil cihazlar için hızlı, düz bir düzlemde pizzanın nesne olarak kontrol edilerek ilerlendiği, ilerlendikçe pizzanın çoğaltılmasının hedeflendiği bir hyper-casual oyundur. 30 Kasım 2021 tarihinde mobil cihazlar için piyasaya sunulmuştur. Oyun ücretsiz olarak oynanabilmekte olup, uygulama içi satın alımlar mevcut değildir. Üç dakikadan kısa süren çeşitli oyun parkurlarında kullanıcı tek kişilik oynayabilmektedir. Oyunda çok sayıda bölüm seviyesi bulunmaktadır. Görevler tamamlanarak oyun içi para elde edilebilmektedir. Oyunda ayrıca liderlik tablosu da bulunmaktadır. Kullanıcı oyun içinden kazandığı oyun içi paralarla kozmetik eşyalar da satın alabilmektedir. Oyun dili ve oyundaki yönergelerin, yapımcı tarafından Türkçe yerelleştirmesi yapılmamıştır. Ayarlar sekmesine baktığımızda ise oyunun sesini ve titreşim açma ve kapatma seçeneği karşımıza çıkmaktadır.

I Want Pizza Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

I Want Pizza oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, sonlu bir parkurda toplanabildiği kadar yüksek pizza toplayarak bunları pişirmektir. Bu görsellerde herhangi bir kan ögesi ve yaralanma gibi gösterimler bulunmamaktadır. Oyun seviyeleri kolay başlamakta ve ilerleyen seviyelerde zorlaşmaktadır. Oyuncu bölümleri geçtikten sonra skor elde etmekte ve elde ettiği skorlar tablo üzerinde gösterilmektedir. Kazanılan puan miktarı ve farklı ödüller de yer almaktadır. Oyunda, oyun içi satın alma bulunmamaktadır. Oyuncu kazandığı puan ödüllerini istediği takdirde reklam izleyerek daha fazla artırabilmektedir.

Oyun içinde seviyenin yükseltilerek yüksek puanlar kazanılabilmesi böylece rekabetin yüksek tutulması, oyuncuları oyuna bağlayan ve oyuncular için oyunu çekici hale getiren bir unsurdur. Oyun içinde oyuncuların yüksek seviyeye gelme ve ilerleme istekleri oyunu oynamaya daha da sevk etmektedir.

I Want Pizza Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre +3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

I Want Pizza oyununun oynanışı itibariyle analitik düşünmeyi geliştirme gibi olumlu yönü bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklam gösterimi sırasında çıkan videolar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Olumsuz içerikler barındırabilecek videolara karşı dikkatli olmak gerekmekte, reklam gösterimini engellemenin bir yolu olarak da oyun çevrimdışı oynanabilmektedir.

Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyuncuların ileri seviyelere gelebilme, hesabını güçlendirebilme istekleri oyuncuları hırslandırıp daha çok oyunu oynamaya itebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş