HYPER EVOLUTİON OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 19 Ocak 2022
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 463

Hyper Evolution

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• SayGames Ltd •SayGames Ltd •SayGames Ltd


Hyper Evolution Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 10 Eylül 2021
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Oyundaki amaç okyanusta küçük bir balık olarak başlayıp önünüze çıkan küçük balıkları yiyerek evrim geçirerek farklı karakterlerin bulunduğu medeniyete ulaşmaya çalışmaktır..
PEGI derecesi +7


Hyper Evolution Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHyper Evolution Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Hyper Evolution oyunu evrim konulu bir simülasyon oyunudur. Oyunun temel amacı her yeni bölümde var olan hayvan ya da insan figürünün gelişimini yani evrimini tamamlamaktır. Bu sebeple oyuncunun, oyun içerisinde yem olarak verilen maddeleri toplayıp belirli sayıya ulaşması gerekmektedir. Oyun büyükçe bir okyanusta başlamakta ve oyuncu küçük bir balık karakterini yönlendirmektedir. Burada oyuncunun karakterinden daha küçük ve büyük balıklar bulunmaktadır. Oyuncunun amacı ise verilen sayıda küçük balığı yemeye çalışırken büyük balıklara da yem olmamaya çalışmaktır. Bu şekilde seviyeler tamamlandıktan sonra oyuncu, balık olma simülasyonunu tamamlayıp bir su kaplumbağası olarak oyuna devam etmektedir. Okyanusta tamamlanan bölümler daha sonra karada bir kertenkele olarak devam etmektedir. Oyuncunun, oyunun devamında dinozora dönüşebilmesi için etrafta dolanan böcekleri, istenilen sayıda yemesi gerekmektedir. Bölümler arası farklılıklar ise, oyunda var olan grafiklerin, renklerin değişmesi gibi özelliklerdir. Seviye seviye ilerleyen oyun, oyuncunun en son insan karakterine ulaşmasına kadar devam etmektedir. Her başarılı tamamlanan bölümün sonunda oyuncu altın ödülü kazanmakta ve bunu da satın alma işlemlerinde kullanmaktadır. Oyunun mağaza bölümünden deniz kızı kostümü gibi karakter değişiklikleri, oyun boyu toplanan ya da reklam karşılığı kazanılan altınlar ile yapılabilmektedir.

Hyper Evolution Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Hyper Evolution oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bulmaca oyunudur. Hyper Evolution oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Süre kısıtlaması bulunmaması çocukları oyuna daha bağlayıcı bir etken olabilmektedir. Oyunda amaç, hayvan ya da insan figürünün gelişimini yani evrimini tamamlamaktır. Bu sebeple oyuncunun, oyun içerisinde yem olarak verilen maddeleri toplayıp belirli sayıya ulaşması gerekmektedir. Oyun seviyeleri kolay olmakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Ayrıca oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyunu reklamsız oynamanın yolu ise oyunu çevrimdışı oynamaktır. Bu seçenekte oyuncunun oyunda göstermiş olduğu ilerleme kaydedilmemekte, oyuna bir sonraki girişinde baştan oynaması gerekmektedir. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyun bitişinde kazanılan altınlar aynı zamanda reklam izlenerek daha da arttırılabilmektedir. Reklam izlenerek daha fazla altın kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Hyper Evolution Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre +7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Hyper Evolution oyununun oynanışı itibariyle herhangi bir olumlu yönü bulunmamaktadır. Olumsuz olabilecek bir yönü ise küçük yaşta çocukların oyunu oynadıklarında canlıların zamanla bir şekilde türler arası geçişin olduğunu benimsemesi sayılabilir.

Bunun yanı sıra oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklam gösterimi sırasında çıkan videolar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Olumsuz içerikler barındırabilecek videolara karşı dikkatli olmak gerekmekte, reklam gösterimini engellemenin bir yolu olarak da oyun çevrimdışı oynanabilmektedir.

Oyunda oyuncuların başarı elde ettiklerinde kazanılabildikleri şeylerin oyunda ilerleme adına gerçek para ile de satın alınabilme özelliği olması çocukları oyun içi satın almaya yani gerçek para harcamaya teşvik etme gibi bir olumsuz yönü daha bulunmaktadır. Oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilen bu konu hakkında özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde bulunan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş