HOPPİNG HEADS: ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 5 Ocak 2022
Yazar: Mehmet Ali Küçük
Grafikler:
Okunma: 208

Hopping Heads: Çığlık Çığlığa

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• CASUAL AZUR GAMES •CASUAL AZUR GAMES •CASUAL AZUR GAMES


Hopping Heads: Çığlık Çığlığa Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 13 Ağustos 2021
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Hopping Heads: Çığlık Çığlığa oyununda amaç ne kadar çok bağırırsan o kadar uzağa zıplatmaya çalışarak platformda bulunan altınları toplamaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +7


Hopping Heads: Çığlık Çığlığa Platformları

Android IOS PC

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHopping Heads Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Hopping Heads Türkçesi ile " Atlayan Kafalar " oyunu bir hypercausal tarzında casual bir platform oyunudur. Oyun temel olarak tek fonksiyonlu oyunlar grubuna girmektedir. Tek bir dokunma ile karakter yönetilmektedir. Karakter ile engeller aşılarak bölüm tamamlanmaya çalışılmaktadır. Bu süreçte platform üzerindeki çeşitli ödüller toplanmaktadır. Oyun hızlı bir ara yüz ile kullanıcıları karşılamaktadır. Üst sol kısımda ayarlar olarak bilinen dişli ikonu bulunmaktadır. Sağ kısımda ise oyun içinde toplanılan altın miktarını gösteren ikon bulunmaktadır. Orta kısımda Skins ve Shop olarak bulunan Türkçesi ile Kostümler ve mağaza bulunmaktadır. Son olarak “Oyuna başlamak için” tıklayın yazısı ile oyuna başlanmaktadır. Oyuna başlanıldığında üst kısımda o bölümü bitirmek için gidilmesi gereken mesafeyi gösteren bar bulunmaktadır. Oyun karakterleri daire şeklinde olup platform üzerinde yuvarlanmaktadır. Her tıklandığında karakter zıplamaktadır. Basılı tutma süresine bağlı olarak karakter animasyon olarak ağzını açmakta ve yerden yüksekliği artmaktadır. Karakterin hangi yöne doğru zıplayacağı ise üstünde bulunan ok işareti ile ölçülebilmektedir. Oyuncu her bölümde farklı engeller ile karşılaşmaktadır oyuncu. Oyun sonunda yeşil, turuncu, kırmızı kutular bulunmaktadır. Bu kutular, kazanılan puanı üzerlerinde yazan sayılar ile çarparak ekstra ödül kazanmayı sağlamaktadır. Bununla birlikte bölüm bitiş ekranı oyun sonunda karşımıza gelmektedir. Bu ekranda reklam izleme butonu bulunmaktadır. İzlenilen reklamlarla elde edilen ödüllerin değeri artmaktadır.

Hopping Heads Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Hopping Headsoyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Hopping Heads çevrim dışı da oynanabilmektedir. Hopping Heads bir casual platform oyunudur. Oyunda reklam gösterimi bulunmaktadır. Ayrıca oyun içi satın almada mevcuttur. Oyun süresiz oynanabilmekte böylece oyun içi para, birtakım envanterler ve puan kazanılmaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum çocuklar için reklamları daha sık kullanma gibi durumlar yaratmaktadır.

Hopping Heads Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun ESRB Amerikan oyun derecelendirme sistemine göre 10 yaş üstü için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Hopping Heads oyunun olumsuz yönlerine bakacak olursak, oyun içerisinde puan kazanıp profil hesabını yükseltmek oyuncunun daha fazla hırs yapmasına sebebiyet vermekle beraber oyunun bağımlılık yapıcı etkisini artırmaktadır. Bu duruma ek olarak, oyun içerisinde kazanılan geliştirmelerin ilgi çekici olması yeni kazanılacak envanterler konusunda merak uyandırmasına sebebiyet vermektedir. Böylece çocuk oyuna daha bağımlı hale gelebilmektedir. Diğer bir durum ise oyun içi satın almalardır. Hopping Heads oyununda oyun içi satın alma vardır. Ayrıca oyun içi satın alımlar diğer oyunlarda cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrim dışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş