HOMESCAPES OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 29 Aralık 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 306

Homescapes

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Playrix •Playrix •Playrix


Homescapes Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 19 Eylül 2017
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Çeşitli görevleri tamamlanarak eski haldeki bir konak yeniden inşa edilmeye bahçenin farklı alanları yenilenmeye çalışılmaktadır.
PEGI derecesi +3


Homescapes Platformları

Android IOS Microsoft Windows Klasik Mac OS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHomescapes Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Homescapes ücretsiz olarak indirilebilen bir oyundur. Oyununda bir karakterin yardımı ile çeşitli görevler tamamlanarak eski haldeki bir konak yeniden inşa edilmeye, bahçenin farklı alanları yenilenmeye çeşitli dekorlarla süslenmeye çalışılmaktadır. Dekorlar 3 farklı türdedir. 3 farklı türdeki dekordan 1 tanesi seçilerek inşa edilmektedir. İstenildiği takdirde bu tasarımlar yeniden değiştirilebilmektedir. Oyunun temelinde bir öykülendirme olayı mevcuttur. Austin isimli karakter bir sabah uyanır ve çocukluğunun geçtiği konağa gider. Konağın ve içinde bulunan eşyaların çok eskidiğini düşünen anan karakter anne ve babasına sürprizler yapark evi yenilemeye karar verir. Bu öykü konuşma balonlarıyla anlatılmaktadır fakat oyunun dili ve oyunda bulunan bütün yönergeler İngilizcedir. Türkçe dahil olmak üzere farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır.

Oyunda oyuncunun karşısına bir tablet çıkmakta günlük olarak yapacağı işler tabletin içinde yer alan bu listede sıralanmaktadır. Listede çıkan görevleri tamamlamak için ise yıldızlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yıldızlar oyun içerisinde yer alan eşleştir patlat oyunu oynanarak kazanılmaktadır. Aynı zamanda eşleştir patlat oyununda altın kazanılabilmektedir. Kazanılan bu altınlar ile çeşitli bahçe, dekorasyon, yapı malzemeleri satın alınabilmekte, oyunda başarısız olunduğu taktirde bu kazanılan altınlar ile devam edilebilmektedir. Oyunda 5 can hakkı vardır. Eşleştirme oyununda, oyuncudan istenilen miktar da eşleşme yapılamazsa bu can hakkından her seferinde 1 tane eksilmektedir. Can hakkı tamamen bittiği takdirde belirli bir süre can haklarının dolması beklenmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise oyununun facebook hesapları üzerinden de oynanabilmesidir. Can hakları bittiğinde facebook ta arkadaş olunan kişilerden can desteği sağlanabilmektedir.

Homescapes Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Homescapes oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca oyunudur. Oyunda amaç, büyük bir konağı ve bahçesini yeniden yapılandırmaya çalışmaktır. Bu alanlarda yeni şeyler inşa etmek için paraya ve yıldızlara ihtiyaç vardır. Para ve yıldız kazanabilmek için küçük oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunlar Candy Crush benzeri eşleştirme oyunlarıdır. Bu eşleştirme oyunları başarıyla tamamlandıkça yıldız ve altın kazanılmakta ve elde edilen yıldızlar ile bahçe içinde farklı yerler yeniden düzenlenebilmektedir. Homescapes oyununda, oyuncunun görevleri yapmasına yardımcı olan anne-baba karakterleri de bulunmaktadır. Oyun içinde fazla sayıda farklı seviyeler bulunmakta ve ilerledikçe oyuncunun karşısına yeni karakterler çıkmaktadır. Oyuncular konağın çeşitli yerlerindeki restore edilen yerlerin fotoğraflarını çekebilmekte ve diğer oyuncularla paylaşabilmektedir. Oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın almalar bulunmakta, bazı bahçe ve dekorasyon eşyaları, yapı malzemeleri oyun içi satın alma yoluyla alınabilmektedir.

Homescapes Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme ve dikkat geliştirme gibi olumlu yönleri vardır. Oyun herhangi bir olumsuz içerik barındırmamakla birlikte oyunun bağımlılık yapabilme gibi olumsuz bir yönü bulunmaktadır. Oyun, Facebook hesabı ile eşleştirilip oynandığında, oyuncu kişi listesindeki oyunu oynayan diğer arkadaşlarının ulaştığı seviyeyi görebilmektedir. Bu durum, oyuncuyu ister istemez rakibini geçme isteğiyle oyuna daha fazla bağlayabilmektedir.

Oyunun oynanışı itibariyle daha fazla vakit geçirmeye iten özelliklere sahip olması oyuncuları oyuna daha fazla bağlayabilmekte ve oyuncuların oyunda daha fazla vakit geçirmelerine sebep olabilmektedir. Ayrıca, oyunda oyuncunun karşısına oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Oyuncunun bahçeyi restore etmesi için küçük eşleştirme oyunlarını geçmesi gerekmekte ve bu eşleştirme oyunlarının geçilememesi durumunda oyuncunun 5 can hakkını kullanabilmektedir. Can hakları yetmediği takdirde oyundaki mevcut altınlar ile oyuna devam edebilmektedir. Altınların tükenmesi durumunda ise oyuncunun karşısına çıkan oyun içi satın almalar kullanılarak oyuna devam edebilmektedir. Gerçek para ile oyun içi altın ve bahçe mağazasından bitki yetiştiricisi kiti alınabilmektedir. Oyun içi satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması çocukların kontrolsüz ve uzun süreler boyunca oyun başında kalmalarının önüne geçecek, oyunların bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş