Hole.io İncelemesi

Tarih: 12 Şubat 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 3231

Hole.io İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
⦁ Voodoo ⦁ Voodoo ⦁ Voodoo


Hole.io Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz - Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 2018
Türü/Türleri Eğlence
Konusu/Amacı Şehirde dolaşarak her şeyin yutulmaya çalışıldığı, büyük karadeliklerin oyuncuyu yutmasından kurtulmaya çalışarak puan topladığı bir oyundur.
PEGI derecesi 12+


Hole.io Oyunu Platformları

Android İOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Hole.io Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Hole.io, şehirde her şeyi yutarak, yok ederek puan toplanan bir oyundur. Oyunda yönetilen karadelik nesneleri yutmaya devam ettikçe büyümekte ve büyüdükçe daha büyük nesneleri yutabilmektedir.

Oyunun Oynanışı Hakkında;

Hole.io oyununda kısıtlı zaman içerisinde diğer çevrimiçi oyuncularla yarışılmaktadır. Oyunda amaç, diğer oyunculardan daha fazla nesne yutmak fazla puan toplamaya çalışmaktır. Oyunda nesneler yutuldukça karadelik büyümekte, büyüdükçe daha büyük nesneler yutulabilmektedir. Aynı zamanda oyuncunun karadeliğinden daha küçük olan karadelikler de yutulabilmektedir. Oyunda dikkat edilmesi gereken kısım oyuncunun karadeliğinden büyük karadeliklerin de onları yutabilmesidir. Yutulan süre zarfında hareketsiz kalınmakta ve zaman boşa harcanmış olunmaktadır. Bu süre zarfında rakipler daha fazla puan kazanarak öne geçebilmektedir.

Oyun Modları:

Oyun bir şehir haritası içerisinde geçmektedir. Oyunda, Klasik Mod, Solo Run Mod ve Battle Mod olmak üzere üç mod bulunmaktadır. Klasik modda, iki dakika boyunca diğer oyuncular dâhil her şeyi yutup büyümeye çalışılmaktadır. Solo Run modunda, diğer oyuncuların olmadığı bir haritada bütün her şeyi yutarak büyüme oranı %100lük hale getirilmeye çalışılmaktadır. Son olarak Battle modda ise, diğer oyuncular yenilerek oyun sonunda tek başına kalmaya çalışılmaktadır.

Hole.io Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Hole oyununu inceleyecek olursak, oyun çok oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun hem çevrimiçi hem çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, her oyuncunun sahip olduğu karadeliğin harita üzerindeki her türden cismi yutarak büyütmeye çalışmasıdır. Harita üzerindeki cisimler yutuldukça oyuncunun karadeliği büyümektedir. Oyunda üç tane mod bulunmaktadır. Modlar birbirinden az da olsa farklılık göstermesine rağmen genel olarak karadelik büyütülmeye çalışılmaktadır. Hole.io oyununda farklı görünüşte birçok karadelik bulunmaktadır. Oyuncu bu karadeliklere sahip olabilmek için oyunda ilerleme kaydetmesi ya da oyun içi satın alma yapması gerekmektedir. Oyunda aynı zamanda pop-up ve süreli reklam çıkmakta, bu reklamlar ile oyun içi ekstra puan kazanılabilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonu çevrim içi satın alma ile alınabilmektedir.

Hole Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme, strateji geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyunun orta düzeyde şiddet barındırması ve oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan olumsuz içerikli reklamlar oyunun olumsuz yönleri olarak göze çarpmaktadır. Oyunda diğer oyuncuların ve haritadaki her cismin (ağaçlar, insanlar, binalar, arabalar vb.) yutulmaya çalışılması oyundaki şiddet ögesine örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Hole.io oyununda farklı görünüşteki karadelikler çocukların ilgisini çekebilmekte ve çocukları oyun içi satın almaya yönlendirebilmektedir. Bu bakımdan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olmaları gerekmektedir.
Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri önem taşımaktadır.

Paylaş