HİGH HEELS! OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 23 Şubat 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1916

High Heels!
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Zynga • Zynga • Zynga


High Heels! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 18 Ocak 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Her seviyede sizi farklı engeller bekliyor! Bacaklarınızı açıp kaydırmanız gereken raylar, zıplamak için duvarlar, denge için bir sopa ve yolun sonunda sizi bekleyen kocaman bir podyum var.
PEGI derecesi +3


High Heels! Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHigh Heels Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Türkçe anlamı yüksek topuklar olan High Heels oyununda temel amaç mümkün oldukça podyum adı verilen bir platformda topuklu ayakkabı ile yürümek ve mümkün olduğunca ayağımıza fazladan topuk eklemektir. Oyunda karşımıza çeşitli motifteki apartmanların üzerinde oluşan bir platform çıkmaktadır. Karakterimiz başlangıçta pembe renkli topuklu ayakkabı ile çıkmaktadır. Aynı renkteki topukları sağa sola hareket ederek toplayıp yolumuza devam etmemiz gerekmektedir. Bu sayede karakterimiz platform üzerinde fazlaca yükselmekte ve engellerden rahatlıkla geçilebilmektedir.

Oyun içerisinde çeşitli seviyelerde engeller ve bu engellerin bazı yerlerinde boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklardan geçildiğinde topuklar eksilmemekte ve platform üzerinde yürüyüş devam etmektedir. Boşluk olmadığı durumlarda ya da engellerden geçilmek istendiğinde ise yükselti seviyesi kadar topuk eksilmektedir. Bir sonraki engelde ise boşluk yok ise ya da engel seviyesi topuktan az ise seviye başarısız olmaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde ve seviyelerinde dar geçişler ve oyundaki karakterimizin bacağını açarak geçmesi gereken yerler bulunmaktadır. Dar yollarda dengede kalınmadığında yüksekten düşülmekte başarısız olunmaktadır. Aynı durum ince geçişlerde de geçerlidir. Oyundaki karakterimiz bacaklarını açtığı zaman yeterli miktarda topuk mevcut değilse ya da geçiş sürecinde dengede kalamazsa başarısız sayılmaktadır.

Oyundaki karakterimiz herhangi bir müdahale olmadan kendiliğinden yürümeye başlamaktadır. Seviyenin sonunda ise podyum gibi yüksek bir yere merdivenlerden çıkmakta ve merdivenlerin üzerinde yazan sayı miktarınca fazladan elmas kazanabilmektedir. Kazanılan elmaslar ile farklı renkte topuklu ayakkabı, çeşitli kıyafetler ve mücevherler kazanılmaktadır. Oyun seviye seviyedir ve kaçıncı seviyede olunduğu ekranın üst kısmında görülebilmektedir. Beşinci seviyeden sonra karşımıza çeşitli hediyeler çıkmaktadır. Bu hediyeler çeşitli renkteki kıyafet, ayakkabı ve mücevherlerdir. Oyunun çeşitli yerlerinde anahtarlar bulunmaktadır. Anahtar sayısı 3 olduğunda karşımıza seviye sonlarında hazine sandıkları çıkmaktadır. Bu hazine sandıklarından 3 tane seçilmektedir. Oyun dili İngilizcedir ve farklı bir dil seçeneği mevcut değildir. Oyunda ses seçenekleri arasında ise titreşim ve bildirimleri açıp kapama kontrolü mevcuttur.

High Heels Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

High Heels oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, aynı renkteki topukları sağa sola hareket ederek toplayıp platform üzerinde daha fazla yükselmeye çalışmaktır. Oyunun farklı seviyelerinde dar ve ince geçişler bulunmaktadır. Dar yollarda oyundaki karakterin dengede kalması gerekmekte dengede kalamadığında başarı sağlanamamaktadır. Seviyeler tamamlandıkça elmas ve anahtar kazanılmaktadır. Bu anahtarlar çeşitli sandıkların açılmasına yardım etmekte ve sandıklardan farklı miktarlarda elmaslar ve karakter için kıyafetler çıkabilmektedir. Ayrıca, bölümde ilerleme kaydedildikçe oyunun “shop” alışveriş bölümünde farklı seviye kilitleri açılmakta ve açılan kilitler sayesinde oyundaki karakterin görünüşü ve aksesuarları değiştirilebilmektedir.
Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerlendikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Oyunda reklam gösterimi bulunmakta olup bölüm sonlarında kazanılan elmasların miktarı reklam izlenerek çoğaltılabilmekte, seviyelerde zorlanılması ya da başarısız olunması halinde de yine reklam izlenerek seviye geçilebilmektedir.

Oyunun reklamsız versiyonunu tercih edenler için oyunun reklamsız seçeneği oyun içi satın alma kullanılarak satın alınabilmektedir.

High Heels Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek gerekmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındırabilmekte, bu nedenle oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş