HİDE’N SEEK! OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 23 Mart 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 3280

Hide 'n Seek!
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD


Hide 'n Seek! Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Nisan 2020
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Klasik saklambaç oyununda arayıcı ya da gizlenen olarak oynayın, sığınaklarınızı arabalardan veya ofis masalarından inşa edin ve başkalarını arayıcının görüş alanına itin.
PEGI derecesi +3


Hide 'n Seek! Oyun Platformları

Android IOS Steam


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHide’N Seek Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Saklambaç anlamına gelen Hide’n Seek oyununda klasik saklambaç oyunu sanal ortamda oynanmaktadır. Oyunda istenildiğinde karakterlere isim verilebilmekte ve istenilirse değiştirilebilmektedir. Oyun oyuncuya başlangıçta saklanmak ya da aramak seçeneklerini sunmaktadır. Oyun engeller ile bölünmüş çeşitli ebatlardaki bölgede oynanmaktadır. Engeller arası geçiş mümkün olmamakta yalnızca açık alanlardan geçiş mümkün olmaktadır. Oyundaki karakterlerden biri de diğer karakterleri ve bizim karakterimizi bulmaya çalışmaktadır. Bulduğunda ise kafes içine hapsetmektedir. Kafes içine hapsedilen karakter yakalanmış demektir. Bu kafes içerisinden ise başka bir oyuncunun teması ile kurtulmaktadır. Oyunda karakterimiz yakalayıcı olduğunda diğer oyuncuları kısa sürede yakalaması gerekmektedir. Onları kafese kapattığında altın kazanmaktadır. Yakalayıcı olduğunuzda diğer oyuncular saklanmaktadır. Diğer oyuncuların nerelerde olduğu ancak geçtiği kapıların hareketlerinden ve yerdeki su birikintisine basmaları sayesinde bıraktığı izlerden bulunabilmektedir.

Oyun bölümler halindedir ve her bölümde farklı tasarımlar karşımıza çıkmaktadır. Bu tasarımlardan olan havuzlardan yüzülerek ya da havuz üzerine kurulu köprü kullanılarak geçilebilmektedir. Oyunda bölümler harita üzerindedir ve seviyeler tamamlandıkça diğer bölüme geçilmektedir. Oyunun giriş sayfasından harita üzerinde hangi bölümde olunduğu görülebilmektedir. Oyunun çeşitli yerlerinde karşımıza hızlandırma çıkmakta bu sayede daha hızlı hareket edilmektedir. Oyunun bazı bölümlerinde engellerin arkasında karşımıza anahtarlar çıkmaktadır. Bu anahtar sayısı üç olduğunda bölüm sonlarında karşımıza içerisinden ise çeşitli miktarda altınlar bulunan hazine sandıkları çıkmaktadır. Oyunda ses açma kapama özelliği bulunmaktadır. Ayarlar kısmında joystick kısmı seçilerek, joystick belirginleştirilip silik hale getirilebilmektedir. Oyun dili ve yönergeleri İngilizcedir.

Hide’N Seek Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Hide’n Seek oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Hide’n Seek oyununda amaç, karakterlerden birinin diğer karakteri bulmaya çalışmasıdır. Karakter bulunduğu zaman kafes içine hapsedilmektedir. Aynı şekilde eğer oyunu oynayan oyuncu diğer karakterleri yakalamaya çalışıyorsa başarılı olduğu ve oyuncuyu kafese hapsettiği takdirde altın kazanmaktadır. Oyun içerisinde farklı platformlar yer almakta her seferinde başka bir ortamda oyun devam etmektedir. Platformlarda engeller bulunmakta ve bu engellere dikkat edilmesi gerekmektedir. Oyun içerişimde süre sınırı bulunmakta ve oyuncunun kendisini yakalamaya çalışan diğer karakterden belirli süre içerisinde kaçabilmesi gerekmektedir. Oyuncu oyunda diğer karakterle birlikte yakalanıp kafese konulduğu zaman kurtarılabilmekte ve altın kazanmaktadır. Oyun içinde kazanılan altınlar ile farklı renklerde karakterler satın alınabilmektedir. Bunlar içerisinde hayvan karakterleri, farklı renkteki figürler ve süper kahramanlar gibi çeşitli kıyafetler yer almaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyuncuların oyuna başlamadan önce reklam izlemesi gerekmektedir. Oyunda kazanılan altınlarla çeşitli karakterler alınabildiği gibi oyuncular reklam izleyerek de bu karakterlere sahip olabilmektedir. Reklam izlenerek karakter kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Hide’N Seek Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması mümkün olmadığı için oyun içi satın alma kullanılarak reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir. Bu sebeple reklamsız versiyonunun satın alınması iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve şiddet ögeleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.
.

Paylaş