android ios

HİDE’N SEEK! OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 23 March 2021, Tuesday 16:23 | 530 görüntüleme

Hide 'n Seek!
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD


Hide 'n Seek! Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Nisan 2020
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Oyun eski klasik saklambaç. Bir arayıcı olarak ya da bir hider olarak oynayın ve sığınaklarınızı arabalardan veya ofis masalarından inşa edin, suda saklayın, saman yığınında, mısır tarlasında, patronun ofisinde ve en önemlisi başkalarını arayıcının görüş alanına itin.
PEGI derecesi +3


Hide 'n Seek! Oyun Platformları

Android IOS Steam


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHide’N Seek Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Hide’n Seek oyununda temel amaç saklambaç bildiğimiz oyunu sanal ortamda oynamaktır. Oyun isim olarak “hide” gizlenmek ya da “seek” aramak anlamına gelen kelimelerden oluşmaktadır. Hide, seek kelimelerini yan yana getirildiğinde ise Türkçe karşılığı olarak saklambaç anlamına gelmektedir. Oyunda istenildiği takdirde karakterlere isim verilebilmekte ve daha sonra istenilirse değiştirilebilmektedir. Oyun oyuncuya başlangıçta iki seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler arasında saklanmak ya da aramaktır. Seçeneklerden gizlenmek seçildiğinde saklanılarak kaçılmakta veya gizlenilmektedir. Oyun çeşitli ebatlardaki bölgede oynanmaktadır. Bu bölgenin ise içerisi engeller ile bölünmektedir. Engeller arası geçiş mümkün olmamakta yalnızca açık alanlardan geçiş mümkün olmaktadır. Oyundaki karakterlerden biride diğer oyundaki karakterleri ve oyundaki bizim karakterimizi bulmaya çalışmaktadır. Bulduğu takdirde ise kafes içine hapsetmektedir. Kafes içine hapsedilen karakter yakalanmış demektir. Bu kafes içerisinde ise başka bir oyuncunun değmesi ile kurtulmaktadır. Oyunda karakterimiz yakalayıcı olduğu takdirde diğer oyuncuları kısa sürede yakalaması gerekmektedir. Diğer oyuncuları yakaladığı takdirde ise onları kafese koymakta ve altın kazanılmaktadır. Yakalayıcı olduğumuz takdirde diğer oyuncular kaybolmaktadır. Diğer oyuncuların nerelerde olduğu ancak geçtiği kapıların hareketlerinden ve yerdeki su birikintisine basmaları sayesinde bıraktığı izlerden bulunabilmektedir. Oyun bölümler halindedir ve her bölümde farklı tasarımlar karşımıza çıkmaktadır. Bölümlerdeki tasarımlarda karşımıza havuzlar ve çeşitli platformlar çıkmaktadır. Havuzlardan geçilmek istendiğine yüzülmekte ya da havuz üzerine kurulu köprüden geçilmesi gerekmektedir. Oyunda bölümler harita üzerindedir ve seviyeler tamamlandıkça diğer bölüme geçilmektedir. İstenildiği takdirde oyunun giriş sayfasından harita üzerinde hangi bölümde olduğu görülebilmektedir. Oyunun çeşitli yerlerinde karşımıza hızlandırma çıkmaktadır. Bu sayede daha hızlı hareket edilmektedir. Oyunun bazı bölümlerinde engellerin arkasında karşımıza anahtarlar çıkmaktadır. Bu anahtar sayısı üç olduğu takdirde bölüm sonlarında karşımıza hazine sandıkları çıkmakta ve içlerinden 3 tane seçmemiz gerekmektedir. Seçtiğimiz sandıkların içerisinden ise çeşitli miktarda altınlar çıkmaktadır. Oyunda ses açma kapama özelliği bulunmaktadır. Ayarlar kısmında joystick kısmı seçilerek, joystick belirginleştirilip silik hale getirilebilmektedir. Oyun dili ve yönergeleri İngilizcedir.

Hide’N Seek Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Hide’n Seek oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Hide’n Seek oyununda amaç, karakterlerden birinin diğer karakteri bulmaya çalışmasıdır. Karakter bulunduğu zaman kafes içine hapsedilmektedir. Aynı şekilde eğer oyunu oynayan oyuncu diğer karakterleri yakalamaya çalışıyorsa başarılı olduğu ve oyuncuyu kafese hapsettiği takdirde altın kazanmaktadır. Oyun içerisinde farklı platformlar yer almakta her seferinde başka bir ortamda oyun devam etmektedir. Platformlarda engeller bulunmakta ve bu engellere dikkat edilmesi gerekmektedir. Oyun içerişimde süre sınırı bulunmaktadır. Oyuncunun kendisini yakalamaya çalışan diğer karakterden belirli süre içerisinde kaçabilmesi gerekmekledir. Oyuncu oyunda diğer karakterle birlikte yakalanıp kafese konulduğu zaman kurtarılabilmekte ve altın kazanmaktadır. Oyunun diğer bölümlerinde de oyuncuların karşısına altınlar çıkmakta ve kazanılabilmektedir. Oyun içinde kazanılan altınlar ile farklı renklerde karakterler satın alınabilmektedir. Bunlar içerisinde hayvan karakterleri, farklı renkteki figürler ve süper kahramanlar gibi çeşitli kıyafetler yer almaktadır. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyuncuların oyuna başlamadan önce reklam izlemesi gerekmektedir. Oyunda kazanılan altınlarla çeşitli karakterler alınabildiği gibi oyuncular reklam izleyerek de bu karakterlere sahip olabilmektedir. Reklam izlenerek karakter kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Hide’N Seek Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması mümkün olmadığı için oyun içi satın alma kullanılarak reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple reklamsız versiyonunun satın alınması iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve şiddet ögeleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey.bas uygulamasıdır.
Toast Alert...