HELIX JUMP İNCELEMESİ

Tarih: 2 Ağustos 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 2731

Helix Jump

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
Voodoo Voodoo Voodoo


Helix Jump Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun içi satın alma (Reklam kapatma)
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 10 Şubat 2018
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Sürekli olarak zıplayan topu, silindir labirent şeklindeki kuleden, farklı renkteki bölmelere çarpmadan aşağıya ulaştırmak.
PEGI derecesi 3+


Helix Jump Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Helix Jump Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Oyunun amacı, sürekli olarak zıplayan topu, silindir labirent şeklindeki kuleden, zemin renginden farklı renkteki labirent bölmelerine değdirmeden aşağıya ulaştırmaktır.

Oyun, parmağın ekrana basılı tutularak silindirlerin sağa-sola çevrilmesi ve topun silindirlerdeki boşluklardan, silindirlerin farklı renkteki bölmelerine değdirilmeden en aşağıya ulaşmasını sağlamak üzerine kurulmuştur.


Helix Jump Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları çocuğa kılavuzluk yapmaları açısından önem taşımaktadır.

Helix Jump oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Helix Jump, bir nevi çeviklik oyunu sayılabilir. Oyunda, ekranda sürekli zıplayan topun silindir labirentten çıkması gerekmektedir. Labirentten çıkması için, parmağın ekrana basılı tutularak silindirin çevrilmesi ve top zıplarken arasından geçirilmesi gerekmektedir. Başlangıçta oyun kolay gibi dursa da labirentte aşağı doğru inildikçe biraz daha zorlaşmaktadır. Topun aşağı indirilirken farklı renklerdeki alanlara düşmemesi gerekmektedir. Fakat ilerledikçe bazı zemindeki renkli alanlar da hareket etmekte ve topu bu alanlardan kaçırmak biraz güç olabilmektedir. Oyunda, her bölümde bir kereye mahsus olmakla birlikte oyuncular kaldıkları yerden oyuna devam edebilmektedir. Devam edebilmeleri için ise 30 saniyelik bir reklam izlemeleri gerekmektedir. Helix Jump oyununda, oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyuna her yeni başlayışta ve bölümleri geçerken sıklıkla reklamlar çıkmaktadır. Reklamların devre dışı bırakılması istenildiği takdirde uygulama içi satın alma özelliğinin kullanılması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar, müstehcen temalar içerebilmektedir. Oyunun kolay gibi görünüp bölümlerinin o kadar da kolay geçilememesi kişide beceriksizlik hissi yaratabilir. Beceriksizlik hissi kişinin hırslanmasına neden olup, kişiyi oyuna bağımlı hale getirebilir.


Helix Jump Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Oyun, android platformda indirilirken +3 yaş uyarısı gözükmekle, iOS platformda ise +12 yaş uyarısı gözükmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Oyun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirmek gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Diğer taraftan, oyunda başka bir seviyeye geçiş yaparken ve oyuna her yeni başlayışta çıkan reklamlar içerisinde kumar, müstehcenlik, cinsel içerik veya çıplaklık temaları barındırabilmektedir. Bu nedenle reklamlar, oyunda en fazla dikkat edilmesi gereken konudur ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer seçenek ise oyun içi satın alma yoludur. Oyuncular satın alma özelliğini kullanarak bu reklamları devre dışı bırakabilmektedir. Sıklıkla çıkan reklamlar oyuncuları rahatsız etmekte ve oyun içi satın almaya yönlendirmektedir. Ayrıca, müstehcen, kumar vb. reklam içerikleri sürekli olarak oyuncunun karşısına çıktığı için bilinçsizce tıklanabilmektedir. Bilinçsizce tıklanan bu reklamlar çocukların yaşına uygun olmayan olumsuz içeriklere maruz kalmasına sebep olabilir. Dolayısıyla öğrenme yaşından önce karşılaştığı bu tarz içerikler çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Oyunun bir diğer olumsuz tarafı da oyunun bağımlılık yapıcı etkisinin bulunmasıdır. Oyunun kolay gibi görünen fakat uğraştıran bölümleri, oyuncunun hırslanıp oyuna daha da bağlanmasına sebep olmaktadır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan bazı uygunsuz reklam içerikleri ve reklamların engellenebilmesi adına yönlendirilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri minimize edecektir.

Paylaş