HAİR CHALLENGE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 17 Mayıs 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 7710

Hair Challenge
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Rollic Games • Rollic Games • Rollic Games


Hair Challenge Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 19 Nisan 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Podyumda yürürken herhangi bir saç renginin örgüsü toplanmaya çalışılmaktadır. Saçların kesilmesini önlemek için makaslara, bıçaklara ve her bir farklı keskin engele dikkat edilmesi gerekmektedir.
PEGI derecesi +3


Hair Challenge Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHair Challenge Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Hair challenge oyunun ismi İngilizce olup “Hair” kelimesinin Türkçe karşılığı “saç” anlamına gelirken. “Challenge” kelimesinin Türkçe karşılığı ise “mücadele” anlamına gelmektedir. Oyunun tam anlamına bakacak olursak saç mücadelesi anlamına gelmektedir. Oyunun konusunda karakter bir platform üzerinde yürümektedir. Yürürken karşısına çeşitli renklerde saç tasarımları ve engeller çıkmaktadır. Oyunda oyuncu mümkün oldukça az engele takılarak ve mümkün oldukça saç tasarımı toplayarak bitiş çizgisine ulaşabilmektir. Oyunda ilk seviyelerde engeller basit ve yavaş hareket etmekte toplanması gereken saçlar ise oyuncunun kolaylıkla alabileceği yerlerde bulunmaktadır. Oyunun ilerleyen bölümlerde ise bu engeller artmakta ve toplanması gereken saçlar ise engellere yakın yerlerde bulunmaktadır. Oyun içerisinde saç modelleri farklı farklı renkte yer almaktadır. Bu renkler arasında turuncu, sarı, mavi, pembe, renkler bulunmaktadır. Oyuncu platformda ilerlerken herhangi renkteki saçı alabilmektedir. Oyuncunun aldığı saç rengi karakterin saç rengi haline gelmektedir. Oyuncu bitiş çizgisine yaklaştığı takdirde ise karşısına farklı saç renkleri çıkmaktadır. Oyuncu bitiş çizgisini istediği saç rengi ile geçebilmektedir. Oyunun bitiş çizgisine ulaşıldığı takdirde ise saç uzunluğuna göre puan kazanılmaktadır. Oyun içerisinde yanma bulunmaktadır fakat bu yanmalar testere şeklinde olan engellerden değil boşluklara düşüldüğü takdirde gerçekleşmektedir. Testere engeller sadece saç kesimini gerçekleştirmektedir. Ayrıca oyunun sonuna yani bitiş çizgisine gelindiği takdirde saç uzunluğu kısa ise başarısız sayılmakta ve kaçıncı seviyede ise o seviyenin yeniden oynanması gerekmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise anahtarlardır. Oyunun çeşitli seviyelerinde ve çeşitli yerlerinde toplanılan anahtar sayısı 3’e ulaştığı takdirde oyuncunun karşısına hazine sandıkları çıkmaktadır. Bu hazine sandıkları toplamda 9 adettir ve oyuncunun 3 adet seçmesi gerekmektedir.

Oyunun dili ve oyunda yer alan yönergeler İngilizcedir. Oyunda Türkçede dâhil olmak üzere farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Ayrıca oyunda ses açıp kapama seçeneğinin yan sıra titreşime alma seçeneğinde mevcuttur.

Hair Challenge Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Hair Challenge oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, platform üzerinde engellere takılmadan yürüyebilmek ve mümkün oldukça fazla saç toplamaktır. Engellerden geçilirken saçlar engellere takılıp kısalmakta ve yolda değişik renklerde bulunan saçlar toplanarak yola devam edilmektedir. Oyunun bitişine gelindiğinde oyuncunun başarısını karakterin saçının uzunluğu belirlemektedir. Oyunda oyuncunun karşısına çıkan anahtarların toplanması gerekmekte ve üç anahtar toplandıktan sonra hazine sandıkları açılabilmektedir. Hazine sandıkları arasından tercih yapılmakta, bu sandıkların içinden çeşitli saç tasarımları ve elmaslar çıkmaktadır. Hazine sandıklarından kazanılan elmaslarla da farklı kıyafetler ve aksesuarlar alınabilmektedir. Ayrıca oyunda reklam gösterimi bulunmakta olup reklam izleme karşılığında da kazanılan elmasların miktarı arttırılabilmekte, elmaslar ile yine aksesuarlar alınabilmektedir. Bölüm sonlarında da kazanılan elmasların miktarı da reklam izleme karşılığında artırılabilmektedir. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.

Hair Challenge Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında elmas artırma veya aksesuar satın almak için reklamlara yönlendirme oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmakta ve oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar çoğu zaman farklı oyunlara ait reklamlar olsa da kimi zaman müstehcen içerikleri de barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş