android ios

GOİNG BALLS OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 18 March 2021, Thursday 12:58 | 751 görüntüleme

Going Balls
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supersonic Studios LTD. • Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD


Going Balls Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 2 Şubat 2021
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Bu zorlu yuvarlanan top platform oyununda, önünüzde beklenmedik engellerle dolu bir yol var. Bu engelleri geçerek bir sonraki seviyeye geçmeye çalışın.
PEGI derecesi +3


Going Balls Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerGoing Balls Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Going balls oyununda temel amaç yüksek bir platform üzerinde ileri doğru hareket etmek ve altınları toplayarak bitişe ulaşmaktır. Oyunda başlangıçta gri renkli bir top karşımıza çıkmaktadır. Oyuncu bu topu ileri geri sağa ve sola hareket ettirebilmektedir. Oynanan platformun bazı kenarlarında engeller varken bazı kenarlarında ise engeller bulunmamaktadır. Oyunun bazı yerlerinde platform genişlemekte bazı yerlerinde ise daralmaktadır. Oyunda oyuncunun topu dengeli kontrol etmesi önem arz etmektedir. Örneğin, platformun dar olduğu noktalardan kontrollü bir şekilde geçmesi, platform arası boşluklarda ise hızlı hareket ederek platformun karşıda bulunan noktasına ilerlemesi gerekmektedir. Bu engeller başlangıçta küpler halindeyken ilerleyen bölümlerde çekiç, kenar boşlukları, mini yükseltiler ve ağır toplar olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunda ilerlerken çeşitli yerlerde karşımıza sandık anahtarları çıkmaktadır. Bu sandık anahtarları 3 adet olduğu takdirde karşımıza 9 adet sandık çıkmaktadır. Oyuncu 3 anahtar karşılığında hazine sandıklarında 3 adet seçmektedir. Hazine sandıklarının içinden ise çeşitli miktarda altınlar ve çeşitli tasarımlara sahip toplar çıkmaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde karşımıza oyundaki topumuza benzer bir top çıkmaktadır. Bu top ışıklı bir yükselti üzerinde bulunmaktadır. Bu top alındığı takdirde devam hakkı vermektedir. Oyuncu oyuna bu topun alındığı yerden devam edilebilmektedir. Oyunda çeşitli yerlerde karşımıza çıkan bu toplar fazladan toplanıldığı takdirde farklı seviyelerde de kullanılabilmektedir.

Oyun içerisinde ilerlerken ‘pause’ yani duraklatma seçeneği de mevcuttur. Oyuncu istediği takdirde oyunu duraklatabilmekte ve oyuna kaldığı yerden devam edebilmektedir. Oyunda ses açma kapama seçeneği mevcuttur. Bu sayede oyuncu istediği takdirde oyundaki bildirim seslerini ve müzik seslerini kısabilmektedir. Oyun dili ve oyunda bulunan yönergeler İngilizcedir.

Going Balls Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Going Balls oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Going Balls oyununda amaç, oyuncu tarafından kontrol edilen topun çeşitli engellerden geçirilerek finale ulaştırılmaya çalışılmasıdır. Başarılı bir şekilde engellerden geçirilen top geliştirilebilmekte ve yeni parkurlarda mücadele edilebilmektedir. Platform üzerinde gidilen her mesafe için puan kazanılmaktadır. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerleme kaydedildikçe farklılaşmaya ve zorlaşmaya başlamaktadır. Oyunun bölümlerinde başarılı olunduğu takdirde oyuncular altın kazanmaktadır. Bölüm geçilemediği takdirde ise kazanılan altınlar yok olmakta ve oyuna yeniden başlanması gerekmektedir. Ayrıca, oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyuncular isteklerine bağlı olarak bölüm sonralarında reklam izleyerek kazandıkları altınların miktarını artırabilmektedir. İsteğe bağlı olarak reklam izleyerek oyuncular anahtar kazanabilmekte böylelikle daha fazla altın elde edebilmekte ve farklı toplara sahip olabilmektedirler. Reklam izlenerek altın miktarı artırıldığı gibi yine reklam izleme seçeneği kullanılarak oyuncular ‘bonus’ bölümlerine ulaşabilmektedir. Bonus bölümlerde çok daha fazla altın ve farklı toplar kazanılabilmesi oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir.

Going Balls Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya oyun içi satın alma kullanılarak reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmektedir. Bu sebeple reklamsız versiyonunun satın alınması iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri ve şiddet ögeleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey.bas uygulamasıdır.
Toast Alert...