GACHA LİFE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 20 Aralık 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 1153

Gacha Life

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Lunime •Lunime •Lunime


Gacha Life Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Ekim 2018
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Oyunda temel amaç, karakterleri yönlendirerek onlar için bir hikâye oluşturmaktadır.
PEGI derecesi +3


Gacha Life Platformları

Microsoft Windows Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerGacha Life Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Gacha Life oyunu ücretsiz olarak indirilebilen, çevrim içi ya da çevrim dışı oynanabilen rol yapma kategorisinde bir oyundur. Oyunda temel amaç, karakterleri yönlendirerek onlar için bir hikâye oluşturmaktadır. Oyuncu öncelikle 8 ana karakterden birini seçmekte ve karaktere kıyafet, saç, yüz, ten rengi, fiziki duruşu, kılıç vb. kesici aksesuarlardan seçimler yapılarak tasarlamaktadır. Karakterin fiziki özellikleri dışında hayatındaki sıfatı (örneğin anne, baba, evli, dul), ruh hali gibi bilgiler de eklenebilmektedir. Oyunda karakter tasarımının ardından 3 ayrı oyun modunda oyuna devam edilmektedir.

1-Studio: Oyuncu bu modda yarattığı karakterlere hikâyeler geliştirmektedir. Arka plan seçimi, sahne düzeni, sahneye yer alacak karakterler ve karakterlerin duruşu, bakışı vb. seçimler yapılarak birçok görüntü elde edilebilmektedir. Aynı zamanda karakterlere konuşma balonu eklenerek sahneler video içerik haline de dönüştürülebilmektedir. Bu modda yaratılan hikayelerde herhangi bir kısıtlama bulunmaması ile beraber uygunsuz içeriklerde üretilmekte ve sosyal paylaşım mecralarında yer alabilmektedir.

2- Life: Bu modda okul, istasyon, sahil vb. yerleşim alanları bulunmakta ve oyuncu o alanlara giderek arkadaşları ile sosyalleşmektedir. Burada diğer oyuncularla konuşmak ve onlara hediyeler vermek amaçlanmıştır. Oyuncu o sahnede yer alan herhangi bir karaktere tıkladığında konuşma balonları açılmakta ve ilk olarak karakter kendi kişisel özellikleri ile ilgi bilgiler vermektedir. bu aşamada yeterli bilgi verilmesi halinde seviye tamamlanmış ve bir sonraki seviyeye geçilmiş olur. Burada arkadaş edinilen karakter sorular yöneltmektedir. Bir sonrakinde hediyeler veren oyuncu son olarak, konuşulanlardan mini bir sınava girmekte ve bu olayla arkadaşlıkları değerlendirmeye alınmaktadır.

3-Games: Oyunda 8 farklı oyunun yer aldığı bu modda oyuncu istediği oyunu sınırsız oynamakta ve başarılı olması durumunda elmas ödülü kazanmaktadır.

Oyunda kazanılan elmaslar Gacha adı verilen koleksiyon kartlarını tamamlamak için kullanılmaktadır. Bu kartların sayısı arttıkça oyuncu seviyesini yükseltmektedir. Çevrim içi oynanması halinde arkadaşları ile koleksiyonunu ve seviyesini kıyaslayabilmekte, oluşturulan skeçler paylaşılabilmektedir. Koleksiyona eklenen parçaları oyuncu arkadaş karakteri ile paylaşabilmekte, yetmediği takdirde elmas satın alımı ile bu sayıyı arttırabilmektedir. Oyunun dili İngilizcedir ve Türkçe dahil başka bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Fakat oyuna yeni eklenen özellikle birlikte skeç oluşturulan kısımda klavyeye ş, ğ gibi sesler eklenmiş ve Türkçe yazılmasına olanak sağlanmıştır.

Gacha Life Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Gacha Life oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen rol yapma türünde bir oyunudur. Oyunda amaç, bir karakteri yönlendirerek yeni hikayeler yaratmaktır. Oyuncu oyunun mağaza bölümünden karakterinin dış görünüşüne dair her şeyi değiştirebilmekte ve bir sahne oluşturabilmektedir. Örneğin kendi karakterini sağa doğru bakarken arkadaşlarını görmüş şekilde resmedebilir üzerine konuşma balonları ekleyebilmektedir. Bir sonraki sahnede kırıcı konuşan arkadaşlarının etkisinde üzgün duran ve ağlayan bir karakter olarak gösterip, bunları birleştirerek bir skeç oluşturabilmektedir. Oluşturulan bu hikayeler sosyal paylaşım mecralarında yer alarak oyunu oynamayan kişilerce de erişilebilir bir konumdadır.

Oyuncular, seviyelerini yükseltmek için Yaşam modunda farklı karakterlerle ilişkiler geliştirdikleri takdirde 10. seviyeye ulaşıp diğer oyuncularla sohbet edebilir ve şimdiye kadar yaptıkları her şeyi onlarla da paylaşabilirler. Bundan sonrası birçok riski beraberinde getirebildiğinden oyunun daima ebeveyn kontrolünde oynanması gerekmektedir.

Gacha Life Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyun oynanışı itibari ile çocuklarda hayal dünyasının gelişimi gibi olumlu etkilerinin bulunması dışında başka bir olumlu yanı yoktur. Aynı zamanda kimi zaman çocukların karşısına çıkan diyaloglarda uygunsuz içerikler barındırmaktadır. Bu durum genellikle oyun tarafından sunulmamakta, diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan hikayelerde bulunmaktadır. Yaratılan karakterlerde sahne seçimi yaparken birçok kesici ve ateşli silahında yer aldığı envanterler bulunmaktadır. Çocuk bu ekipmanları istediği gibi yönlendirmekte kimi zaman da arkadaşlarına karşı zorbalık yapmak gibi sahnelerde kullanabilmektedir. Oyunda yer alan ögelerin gerçek hayata bağdaştırılabilir olması tehlikeli durumlara sürükleyebilmektedir. Ayrıca oyunda süre kısıtlamasının bulunmaması çocukları oyuna bağlayan bir etken olması ile beraber, oyuna devam edilebilmesi için gerekli olan elmaslar, oyuncuyu oyun içi satın alma yoluna çekebilmektedir. En iyi koleksiyon parçalarına sahip olma duygusu, oyuncuyu büyük paralar harcamaya sevk edebilmektedir.

Oyunun oynanışı itibariyle daha fazla vakit geçirmeye iten özelliklere sahip olması oyuncuları oyuna daha fazla bağlayabilmekte ve oyuncuların oyunda daha fazla vakit geçirmelerine sebep olabilmektedir. Ayrıca, oyunda oyuncunun karşısına oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Oyun içi satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması çocukların kontrolsüz ve uzun süreler boyunca oyun başında kalmalarının önüne geçecek, oyunların bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş