FORTNITE İNCELEMESİ

Tarih: 13 Kasım 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 6847

Fortnite

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Epic Games • Epic Games - People Can Fly • Epic Games


Fortnite Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun İçi Satın Alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 25 Temmuz 2017
Türü/Türleri BR (Oyun mücadeleleri oyuncuların az sayıda ekipmanla başlarken oyun süresince ekipman arayarak ve rakiplerini eleyerek sahip oldukları ekipmanları alma şeklinde devam eder.)
Konusu/Amacı Gündüzleri çevreden topladığınız, araştırıp bulduğunuz alet ve ekipmanlarla kendinize barınak yaparken, geceleri ise size saldıran canavarlara karşı hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz.
PEGI derecesi 12+


Fortnite Oyunu Platformları

Mikrosoft Windows MacOS Playstation Xbox Nintendo Switch Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Fortnite Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Fortnite sadece bir Battle Royal (BR) oyunu değil, oyuncuların dört kişiye kadar takım kurup sayısız görev yapabildiği bir oyundur.25 Temmuz 2017 tarihinde PC, PS4 ve Xbox One için satışa sunulmuştur. Oyunun yalnızca Battle Royal bölümü ücretsiz olarak oynanabilmektedir.

Fortnite, Save the World bölümü, ister tek oyunculu ister dört kişilik gruplar halinde oynanabilen, zombi benzeri yaratıkların yok edilmeye çalışıldığı bir bölümdür. Oyundaki genel amaç, her görevde rastgele oluşturulan haritalarda hem kaynak toplamak, hem görevin gerektirdiği yapıyı inşa etmek, hem de düşman saldırılarına karşı koymaktır. Fortnite’ın Battle Royale moduna göre Save the World modu çok daha zengin içeriğe sahiptir.

Fortnite Battle Royale bölümü için inşa özelliğinin olması oyunu diğer oyunlardan ayırmaktadır. İnşa özelliği sayesinde oyuncu kendini koruyabileceği, saklanabileceği kaleler bile yapabilmektedir.

Ayrıca, Fortnite Battle Pass isimli bir bölümü de bulunmaktadır. Bu bölümde ise karakterler, karakterlerinize şekil verebileceğiniz bölümler ve bu karakterlere özgü yürüme, koşma, dans etme gibi özellikler eklenebilmektedir. Battle Pass bölümünün küçük bir kısmına hemen erişilebiliyorken büyük kısmına erişebilmek için günlük görevleri yaparak elde edilen yıldızlar ile açılabilmektedir.


Fortnite Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Fortnite oyununu inceleyecek olursak, strateji odaklı bir savaş oyunudur. Oyuncular tekli, ikili, üçlü veya dörtlü gruplar halinde oynayabilmektedirler. Oyuncular arasındaki iletişim bütün çevrimiçi oyunlarda olduğu gibi bir program (origin, steam, vs.) aracılığıyla gerçekleştirilmekle beraber oyuncuların oyun içi sesli iletişim imkânı da bulunmaktadır. Maçlar sırasında ise, oyuncular düşmanları yenmek için ateşli silahlar ve patlayıcılar kullanması ve kendilerini savunmak için malzemeler toplayıp, yapılar inşa etmesi gerekmektedir. Oyundaki amaç karakterlerin ölmemesini sağlamak ve öldürebildiğiniz kadar düşman öldürmektir. Oyunda kaçınılması gereken şeylerden en önemlisi de The Storm; yani fırtınadır. The Storm, oyuncunun güvenli bir yere girmemesine sebep olacak sürekli bir tehdittir. Oyuncuların fırtınaya yakalanmaması için sürekli hareket etmesi gerekmektedir; aksi takdirde karakterlerin hayatta kalması mümkün değildir. The Storm, oyun alanını giderek daraltmakta ve oyunun sona ermesini hızlandırmaktadır. Fortnite oyununda oyun içi satın alma seçeneği bulunmaktadır. Oyun içi satın alma seçeneği ile ek silahlar, kahramanlar ve oyun içi birçok özellik satın alınabilmektedir.


Fortnite Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Pegi derecelendirmesi ebeveynler için bir rehberdir fakat Pegi ile birlikte her ebeveyn kendi çocuğunun kişisel özelliklerini dikkate alarak oyunu oynayıp oynamayacağına karar vermelidir.

Yapılan araştırmalarda, Fortnite oynamaya başlayan çocukların, aile ile geçirdikleri zamanı ihmal ettiği, oyunun çocukları bağımlılığa sürüklediği ifade edilmiştir. Oyunda sürekli güncellenen dans figürlerinin yer alması da oyuna olan ilgiyi artırmaktadır. Oyunda adrenalinin yüksek olması, fantastik ve gerçek üstü ögelerin kullanılması çocukları oyuna daha çok çekmekte ve gerçek dünyada her şey çocuklara sıkıcı gelmeye başlamaktadır. Oyuncular, oyunda kendilerini daha rahat hissettikleri için oyundan kopamama gibi durumlar da meydana gelebilmektedir. Bu konuda ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Oyun, içinde kan ögesi olmamakla birlikte şiddet ögesi ve müstehcenlik barındırmaktadır. İçerdiği şiddet ögeleri ve müstehcenlik ögesi çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca oyunda ölen oyuncunu envanterinin yağmalanması da çocuğun psikolojisine olumsuz yönde etki edebilmektedir. Oyun içinde diğer oyuncuların ayak sesini duymak adına ses önemli bir faktördür. Oyunda çevrimiçi sesli konuşma seçeneğini de göz önünde bulunduracak olursak, ayak seslerini dinlemek isteyen oyuncu diğer oyuncuların olumsuz içerikli konuşmalarına( müstehcen ve küfür içerikli) maruz kalabilmektedir. Aynı zamanda çevrimiçi sohbet seçeneği ile çocuklar, tanımadığı kendinden yaşça büyük insanlarla iletişime geçebilir, kötü niyetli oyuncular tarafından kandırılabilirler. Çocukların karşısına çıkabilecek olumsuz içeriklere karşı ebeveynleri tarafından korunmaları gerekmektedir. Oyundaki oyun içi satın almalar da çocuklar için cazip hale getirilmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir. Satın almalar bilinçsiz ve aşırı bir şekilde kullanıldığı takdirde bu durum ebeveynleri zor duruma düşürebilmektedir. Oyunun olumlu özelliklerine bakacak olursak; stratejik düşünme, planlama, mücadele için yaratıcı yaklaşımlar geliştirme ve iş birliği yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunları tercih etmemeleri gerekmektedir. Buna ek olarak, oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyundan gelebilecek riskleri önemli derecede azaltacaktır.

Paylaş