Flip Rush! İncelemesi

Tarih: 2 Nisan 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 871

Flip Rush! İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Lion Studios • Lion Studios • Lion Studios


Flip Rush! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz/Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 2018
Türü/Türleri Yarış
Konusu/Amacı Flip Rush! oyunu, ücretsiz olarak indirilen tek oyunculu yarış türünde bir oyundur. Oyunda amaç taşıt ya da insan karakterlerini kullanarak en uzak noktaya kadar ulaşmaktır.
PEGI derecesi 3+


Flip Rush! Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Flip Rush! Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Flip Rush! oyunu, ücretsiz olarak indirilen tek oyunculu yarış türünde bir oyundur. Oyunda amaç taşıt ya da insan karakterlerini kullanarak en uzak noktaya kadar ulaşmaktır. Oyunda yol üzerinde altın kazanılabilmekte aynı zamanda araç veya karakter platform üzerinde engebeli yolda ilerken zıplamakta, bu zıplama esnasında takla attırılarak altın kazanımı artırılmaktadır. Oyun içinde kazanılan altınlar ile ya da reklam izlenerek karakter ya da araç değiştirilebilmektedir. Araçlar ve karakterler altın ile geliştirilmekte böylelikle skor artırılmak hedeflenmektedir. Oyun ilerledikçe bölümler değişmekte engebeler artmakta bu şekilde oyun daha da zorlaşmaktadır. Araçlar için benzin bittiğinde ya da araç ters olarak yola düştüğünde, karakterler için ise enerjisi azaldıkça ve ters olarak yola düştüklerinde oyun bitmektedir. Oyuna reklam izleyerek devam edilebilmekte ya da reklam izlenerek kazanılan altın iki katına çıkarılabilmektedir.

Flip Rush! Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Flip Rush! oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, taşıt ya da insan karakterlerini kullanarak en uzak noktaya kadar ulaşabilmektir. Oyunda yol üzerinde altın kazanılabilmekte aynı zamanda araç veya karakter platform üzerinde engebeli yolda ilerken zıplamakta, bu zıplama esnasında takla attırılarak daha fazla altın kazanılabilmektedir. Kazanılan altınlarla araçlar ve karakterler geliştirilebilmekte ve oyunda skor arttırılabilmektedir. Oyunda aynı zamanda oyun içi satın alma ve çevrimiçi reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyunda yer alan reklamlar ile ekstra oyun içi altın kazanılabilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonu çevrim içi satın alma ile alınabilmektedir.

Flip Rush! Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu sağlama ve refleks geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer bir yol ise çevrimiçi satın alma kullanılarak reklamları kaldırmaktır. Diğer yandan oyuncuların oyun içinde video izleyerek altın kazanılabilmesi, oyun içi para ile çeşitli arabalar ve arabalar için yakıt alabilme gibi özelliklerin bulunması, para kazanıp bunları almak için çocuğu oyunu daha çok oynamaya itebilmektedir. Başka bir yolu ise oyun içi satın alma yoludur. Farklı ve değişik modellerde arabalar satın alabilmek çocukları oyun içi satın almaya yönlendirebilmektedir. Bu bakımdan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrimdışı oynanması ya da reklamsız versiyonunun satın alınmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş