FİND THE ALİEN OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 4 Şubat 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler:
Okunma: 335

Find the Alien

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• MOONEE PUBLISHING LTD • MOONEE PUBLISHING LTD • MOONEE PUBLISHING LTD


Find the Alien Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Kasım 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı Find the Alien oyununda uzaylıları tespit ederek onları hayatından çıkarmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +16


Find the Alien Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerFind the Alien Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Find The Alien oyununda temel amaç ekranlı bir cihaz vasıtasıyla çeşitli yerdeki uzaylı yaratıkları bulmak ve ateş ederek yok etmektir. Oyunun konusunda ise uzaydan gelen yaratıklar Dünyada insan kılığına girmişler ve insanların arasına karışmışlardır. Oyunda ise oyuncudan istenen bu uzaylı karakterleri ekranlı bir cihaz sayesinde bulup yok etmektir. Oyuncu uzaylıları bulup yok ettiği takdirde başarılı sayılmaktadır. Oyunun ismi İngilizce olup “Find” bulmak anlamına gelirken “Alien” ise uzaylı yabancı anlamına gelmektedir. Yani oyunun adının Türkçe karşılığı ise uzaylı yabancıyı bul anlamına gelmektedir. Oyun seviye seviye ilerlemektedir. Oyuncu oyunda insan görünümlü kişileri elindeki ekranı olan bir cihaz ile taramakta ve hangisi gerçekten insan hangisi uzaylı analiz etmektedir. Analiz sonucunda elektrikli silah ile ateş etmekte ve uzaylı haline yeniden döndürmektedir. Oyunun başlangıcında ev odaları gibi küçük yerlerde az sayıda kişi analiz edilirken ilerleyen seviyelerde daha kalabalık ortamlarda uzaylı yaratık aranmaktadır. Oyuncu gördüğü uzaylı karakterleri ile insan karakterlerini hafızasında tutması gerekmektedir. Aksi takdirde insan karakterlerine ateş edildiği takdirde başarısız sayılmaktadır.

Find the Alien Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır. Oyunun konusunda ise uzaydan gelen yaratıklar Dünyada insan kılığına girmişler ve insanların arasına karışmışlardır. Oyunda ise oyuncudan istenen bu uzaylı karakterleri ekranlı bir cihaz sayesinde bulup yok etmektir. Oyuncu uzaylıları bulup yok ettiği takdirde başarılı sayılmaktadır. Oyunda ateşli silahlar yer almaktadır. Ayrıca oyuncuların karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan bu reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Reklamlar izlendikçe oyun içi hediyeler yeniden oynama hakkı ve çeşitli bonuslar kazanılabilmektedir. Bu durum da reklamları daha çekici hale getirmektedir.

Find The Alien Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 16 yaş üzeri çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. 16 yaş derecelendirmeli oyunlar yüksek oranda şiddet içermektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el göz koordinasyonu, dikkat olgusu ve konsantrasyon geliştirmek gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Find The Alien oyununda oyun içi satın almalar cazip hale getirilmiş ve oyunun birçok yerinde kullanıcının karşısına çıkarılmıştır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlardır. Bu reklamları engellemenin yolu oyunun çevrimdışı oynanmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde sürekli karşısına çıkan ve cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş