FİDGET TOYS 3D - FİDGET CUBE, ANTİSTRESS & CALM OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 31 Mayıs 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 2431

Fidget Toys 3D- Fidget Cube, AntiStress & Calm oyunu
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Fidget Dev • Fidget Dev • Fidget Dev


Fidget Toys 3D- Fidget Cube, AntiStress & Calm Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 25 Mart 2021
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı 3D oyun tasarımlarını kendi istediğin şekilde hareket ettirebilir ve renklendirebilirsin.
PEGI derecesi +3


Fidget Toys 3D- Fidget Cube, AntiStress & Calm Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerFidget Toys 3D- Fidget Cube, AntiStress & Calm oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Fidget Toys 3D oyunu günlük hayatımızda karşımıza çıkacak çeşitli nesneleri oyun ortamında üzerinde bulunan tuşlara basma ya da sıkıştırarak çeşitli şeyler yapmamıza fırsatı sunun bir oyundur. Oyunun adı İngilizce olup Türkçeye çevrildiğinde “Fidget Toys” kıpır kıpır oyuncaklar anlamına gelirken, “3D” 3 boyutlu oyunlar anlamına gelmekte, “Fidged Cube” kıpır kıpır küpler anlamına gelmektedir. Oyun isminin devamı “AntiStress &Calm” ise stres karşıtı ve sakin anlamına gelmektedir. Oyunda herhangi bir amaç ya da seviye bulunmamaktadır. Oyunda çeşitli eşyalar bulunmakta ve oyun normal hayatta yer alan çeşitli eşyaları deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Bu eşyalardan bazılarına bakacak olursak zar, slime, benekler, renk tablası, açma kapama tuşu, çekiç, oyun konsolu, kırıcı, kalem vs. gibi günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek çeşitli eşya ve aletlerdir. Her eşya ya da aletin kendisine has bir oynanışı vardır. Örneğin zar şeklindeki eşya seçildiği takdirde sağa sola aşağı yukarı yönlerde çevrilebilir ve üzerinde tuşlara basılabilir. Bu örneğe renk tablosunu da dâhil edecek olursak çeşitli renk ve modeldeki oyuncakların üzerindeki kutucuklar açılıp kapatılabilmektedir. Oyunda yanma ya da bölüm geçememe gibi bir durum söz konusu değildir. Oyuncu istediği takdirde istediği eşyayı seçerek oynayabilmektedir. Oyunda yönergeler bulunmaması sebebiyle herhangi bir dil seçeneğine gerek duyulmamıştır. Oyunda ses açıp kapama seçeneği mevcut değildir.

Fidget Toys 3D Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Fidget Toys 3D oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen simülasyon oyunudur. Oyunda belli bir amaç bulunmamaktadır. Oyuna başlarken oyuncunun karşısına çıkarılan çeşitli oyuncaklar ve eşyalar bulunmakta ve oyuncu istediğini seçerek oyuna başlayabilmektedir. Seçilen oyuncaklar oyuncu tarafından deneyimlenebilmekte ve bu şekilde oyunda ilerlenmektedir. Örneğin, oyuncu pelüş oyuncağı seçtiğinde yıldız, ayı, tavşan gibi farklı pelüş oyuncaklar karşısına çıkmakta ve bu oyuncakları sırasıyla seçerek inceleyebilmektedir. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyunun reklamsız versiyonu oyun içi satın alma kullanılarak alınabilmekte, oyunda bazı kilitli eşyaların kilidi ise reklam izleme karşılığı acıkabilmektedir. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.

Fidget Toys 3D Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Fidget Toys oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve rahatlama sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Reklam gösteriminin sürekli olarak oyuncuların karşısına çıkarılması oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar çoğu zaman farklı oyunlara ait reklamlar olsa da kimi zaman olumsuz içeriklere sahip oyun reklamlarını da barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması ya da oyunun reklamsız versiyonunun oyun içi satın alma kullanarak oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş