FARM BLADE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 22 Aralık 2021
Yazar: Burak Özçelik
Grafikler:
Okunma: 136

Farm Blade

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• ABI Global LTD •ABI Global LTD •ABI Global LTD


Farm Blade Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 1 Aralık 2021
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Farm Blade oyununda çiftçi karakteri ile tarlada bulunan sebze ve meyveleri toplayarak restorandaki görevleri tamamlamaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Farm Blade Platformları

Android

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerFarm Blade Oyun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Farm Blade oyununun konusu, bir platform üzerinde çiftçi karakteri ile tarlada bulunan sebze ve meyveleri toplayarak restorandaki görevleri tamamlamaya çalışmaktır. Oyundaki temel amaç, platformda bulunan tarlaların üzerine giderek çiftçinin elinde bulunan kesici sopa ile sebzeleri toplayarak satıcı veya restorandan istenilen sebze veya diğer ürünlerin toplanması gereken miktarı toplayarak görevi tamamlamaktır. Oyundaki görevleri tamamladıktan sonra diğer bölüme geçebilmek için platformun üst bölümünde bekleyen at arabasının yanına giderek bir sonraki bölüme geçilebilmektedir. Oyunun bazı bölümlerinde tavuk, inek ve domuz gibi hayvanlarda bulunmaktadır. Bu hayvanların üzerine kesici sopa ile giderek hayvanlardan süt, et ve yumurta gibi ürünler elde ederek restoranda bulunan görevler tamamlanmakta veya satıcıya satarak buradan altın kazanılabilmektedir. Ayrıca platform üzerinde zombilerde bulunmaktadır. Bu zombileri kesici sopa ile keserek buradan altın veya elmas elde edilebilmektedir. Tarlada sebzeleri keserken belirli bir saniyeye kadar çiftçinin görünümü, toplama hızı, kesici sopanın hızı ve gücü, sınırsız depolama alanı video izleyerek değiştirilebilmektedir. Platform üzerinde bazı yapılar da bulunmaktadır. Bunlar dükkân, satıcı, ambar, restoran ve fabrikadır. Dükkândan toplanan elmaslar ile çiftçinin karakteri değiştirilebilmektedir. Satıcıya ürünleri satarak altın kazanılabilir, restorandaki görevleri tamamlayarak başka bölümlere geçilebilmektedir. Ambardan kesici aletin gücü ve bıçak sayısını, depo miktar sayısını ve sebze satış fiyatını arttırılabilmekte ve fabrikadan da sebze üreterek altın kazanılabilmektedir.

Farm Blade oyununda bazı bölümlerde bir platformdan diğer platforma geçiş yapılmaktadır. Bu geçişi yapabilmek için öncelikle platformda ki ağaçlar kesilmektedir. Oyuncu daha sonra köprü yapmak için karakterin yanına giderek, istenilen miktarda odun verip köprü oluşturmaktadır. Köprüyü tamamladıktan sonra diğer platformdaki tarlalara geçilebilmektedir. Farm Blade oyununda bölümleri geçtikçe tarlada bulunan sebzeler değişebilmekte olup, kesici sopanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Hızlandırmak ve güçlü kesebilmek için ambar bölümünden toplanan altınlar ile seviyesi yükseltilebilmektedir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergeler İngilizcedir. Türkçe de dahil başa bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Ayarlar bölümünden ise ses ve titreşim ayarları yapılabilmektedir.

Farm Blade Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Farm Blade oyununu inceleyecek olursak, oyun akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilip oynanabilen bir oyundur. Farm Blade oyununda çiftçi karakteri ile, platform üzerinde bulunan tarladaki sebzeleri toplayarak restoranda bulunan görevleri tamamlayıp bir sonraki bölüme geçmeye çalışılmaktır. Oyunda, kısıtlı süre içerisinde tarlada sebze toplarken karakter değişimi, depo ve hızlı sebze toplama gibi özellikleri kazanmak için nesneler çıkarak reklam izlemeye yönlendirme yapılmaktadır. Ayrıca oyuncu, oyun içinde sopalı bıçağı değiştirmek veya toplanan sebzelerin platform üzerinde bulunan karakterler ile daha hızlı teslim edilmesi için elmas ya da reklam izlemeye yönlendirilebilmektedir. Oyunun sağ tarafında bulunan dükkân bölümünden oyuncuları oyun içi satın almaya yönlendirerek altın, elmas, nesne ve karakter almaya teşvik edilmektedir. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyunda belirli saniyeler süresince oyuncuların karşısına çıkan reklamların dışında ekranın en alt bölümünde sürekli oynayan pop-up reklamlar da yer almaktadır.

Farm Blade Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Farm Blade oyunu oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu, beceri geliştirme, zihin koordinasyonu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyun olumsuz bir içerik barındırmamakla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya oyun içi satın alma kullanılarak, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin yollarıdır.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar kimi zaman çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple çevrimdışı oynanmasının sağlanması iyi bir seçenek olabilmektedir. Bu nedenlerle ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş