DOWNHİLL SMASH OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 6 Ocak 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler:
Okunma: 209

Downhill Smash

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• ZeptoLab •ZeptoLab •ZeptoLab


Downhill Smash Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 30 Kasım 2021
Türü/Türleri Yarış
Konusu/Amacı Downhill Smash oyunu Türkçe karşılığı “Yokuş aşağı şut” olan bir parkur oyunudur. Oyunda temel amaç, oyuncunun karşısına çıkan engelleri ezerek ya da aşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmasıdır.
PEGI derecesi +12


Downhill Smash Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerDownhill Smash Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Downhill Smash oyunu Türkçe karşılığı “Yokuş aşağı şut” olan bir parkur oyunudur. Oyunda temel amaç, oyuncunun karşısına çıkan engelleri ezerek ya da aşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmasıdır. Oyunun başlangıcında, oyuncunun 16 yaşın üzerinde olduğunun onaylanmasının istenildiği bir ekran açılır. Kabul etme işleminin ardından oyuncuya oyunun tanıtımı yapılmakta ve yönergeler (yuvarlanmak için dokun ve basılı tut, havan fırlatmak için dokunmayı bırak vb.) ile oyunun nasıl oynandığı öğretilmektedir. Oyuncunun yönlendirdiği karakter bir çark içerisindedir ve bu çarkı yuvarlayarak ilerletmektedir. Bu sırada yol üzerinde bulunan zombiler ezilmekte, kaya parçaları silahlar ile patlatılmaktadır. Bu oran ne kadar fazla ise oyuncu, oyunda o kadar altın ve mücevher kazanmaktadır. Kazanılan altın ve cevherler ile de karakter güçlendirilmesi için yeni skiller alınmaktadır. Altın karşılığı güçlendirilebilen özellikler yakıt, zıplama, altın, motor, hasar ve kütledir. Örneğin motor gücünü geliştirme ile kayanın hızı 76’dan 77’ye çıkarken, zıplama bekleme süresinin geliştirilmesi, tam güçte zıplama yapmadan önceki bekleme süresini 0.40 saniyeden 0.25 saniyeye düşürmektedir. Altınların yetersiz geldiği yerde elmaslar altına dönüştürülebilmekte ya da mağazadan satın alım işlemi yapılabilmektedir.

Oyuncu karakterinin içinde bulunduğu çark 4 ayrı kilitli yuvadan oluşmaktadır. Bu yuvalardan oyuna başlarken yalnızca biri açıktır ve seviyeler ilerledikçe diğer yuvaların kilidi açılarak geliştirilebilir hale gelmektedir. Bunlar tut, bırak, patlat gibi silah, havan ve testere benzeri geliştirmelerden oluşmaktadır. Ayrıca oyunun mağaza bölümünden oyuncu karakteri için kask ve arkasından yansıma yapabileceği ışık huzmesi gibi efektler satın alınmaktadır. Downhill Smash oyununda oyuncu parkurun sonundaki bitiş çizgisine ulaşmaya çalışırken ilerleyemediği takdirde kar kütlelerinden kaçamaz ve heyelan altında kalır. Bu durumda o seviyenin yeniden oynanması gerekmektedir. Can hakkı olarak değerlendirilebilecek 7 adet anahtar bulunmaktadır. Ve her başarısız denemede bir adet anahtarı kaybetmektedir. Oyuncu ya belirli bir süre beklemeli ya da reklam izleme karşılığı bu anahtarları yeniden kazanabilmektedir. Aynı zamanda satın alma işlemi ile de sınırsız anahtar hakkına sahip olabilmektedir. Oyunda Türkçe dahil birçok farklı dil seçeneği bulunmakta ve ayarlar sekmesinden değişimi yapılmaktadır. Ayrıca ses aç-kapa işlemleri de buradan ayarlanabilmektedir.

Downhill Smash Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Downhill Smash oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun hem çevrimiçi hem çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, oyuncunun karşısına çıkan engelleri ezerek ya da aşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmasıdır. Downhill Smash oyununda oyuncu karşısına çıkan zombileri ezmekte, binaları ve kaya parçalarını ise silahla atış yaparak parçalamaktadır. Oyuncu bir çark içerisine yerleştirilmiş karakteri yokuş aşağı olacak şekilde ilerletmekte ve kat edilen mesafe, parçalanan zombi ve kaya miktarına bağlı olarak altın ödülü kazanmaktadır. Kazanılan elmas ve altınlar reklam izleme seçeneği ile arttırılabilmektedir. Ayrıca reklam izleyerek ek güçlendiriciler de elde edilmektedir. Oyunda aynı zamanda pop-up ve süreli reklam çıkmakta, bu reklamlar ile oyun içi ekstra puan kazanılabilmektedir. Oyunun reklamsız versiyonu çevrim içi satın alma ile alınabilmektedir.

Downhill Smash Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunda herhangi bir olumlu içerik bulunamamıştır. Bunun yanı sıra oyunun orta düzeyde şiddet barındırması ve oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan olumsuz içerikli reklamlar oyunun olumsuz yönleri olarak göze çarpmaktadır. Oyunda karakterin ezici bir makine yardımı ile diğer karakterleri ezmesi, bu sırada çıkan kan ögesi, binaların yıkılması gibi durumlar oyundaki şiddet ögesine örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca, PEGI derecelendirmesinde 12 yaş ve üzeri için uygundur ibaresi yer almasına rağmen oyuna başlarken oyuncudan 16 yaşın üzerinde olduğu bilgisinin teyit edilmesi istenmektedir. Oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Downhill Smash oyununda silah, havan, kazık vb. tehlikeli aletler çocukların ilgisini çekebilmekte ve çocukları oyun içi satın almaya yönlendirebilmektedir. Bu bakımdan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri önem taşımaktadır.

Paylaş