DOP: DRAW ONE PART OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 18 Ocak 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI- Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1359

DOP: Draw One Part
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• SayGames • SayGames • SayGames


DOP: Draw One Part Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 14 Mayıs 2020
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı Kendinizi hem dahi hem de yetenekli bir sanatçı gibi hissettirecek. Bulmacayı düşünmek için zaman ayırın, sonra çözümü çizin.
PEGI derecesi +3


DOP: Draw One Part Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerDop: Draw One Part Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Dop: Draw One Part oyunu konusu çeşitli görsellerin eksik parçalarını çizmek suretiyle tamamlamaktır. Örneğin ilk bölümde karşımıza bir sandalye çıkmakta ve sandalyenin eksik parçasını tamamlamamız istenmektedir. Oyun seviye seviyedir. Başlangıç sevileri kolay olup oyuncuya oyunu öğretip tanıtmayı amaçladığından ne yapılması gerektiği bir el görseli tarafından tarif edilmektedir. Tarife uygun bir şekilde tamamlandığı takdirde ise ekranın alt kısmında ileri ok işareti çıkmaktadır. İleri ok şeklinin üzerine tıklandığı ya da dokunulduğu takdirde oyun bir sonraki level yani seviyeye geçmektedir. Oyunun ayarlar ve özellikler kısmına baktığımızda ise karşımıza ekranın belirli bir kısmını kapsayan hareketli animasyon halinde istenildiği takdirde tek sekme içerisine alınabilen seçenekler menüsü çıkmaktadır. Bu seçenek menüsüne baktığımızda ayarlar, oyunu titreşime alma, oyundaki genel müziği kapatma, oyundaki müzik ses seviyesini kısma ve uygulama içi satın almadır. Ayrıca oyun ekranının üst köşesinde belirli bir ücret karşılığı reklamları kaldırma butonu da bulunmaktadır. Dop: Draw One Part oyunu temel olarak level yani Türkçe karşılığı olarak seviyedeki görsellerin eksik parçalarını tamamlamaya yöneliktir. El ile siyah şekilde çizilen eksik parçalar oyun tarafından gerçek görsel parçası haline getirilmektedir. Oyunun ilk seviyelerinde yer alan ve oyunu tanıtma amacı taşıyan görsel hareketler 3 seviyeden itibaren kaybolmaktadır. Oyun içerisinde herhangi bir yönerge olmayıp oyuncunun oyundaki eksik parçayı kendisinin görmesini ve tamamlamasını beklemektedir. Oyun genel anlamda İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır ve oyunda Türkçede dahil olmak üzere farklı bir dil seçeneği mevcut değildir. Oyundaki görseller animasyon ve çizgi halinde olmasına karşın bazı parçaları ise gerçek hayatta gördüğümüz görsellerle aynıdır.

Örneğin seviye (level) 12’deki fırça tamamlama bölümünde fırçanın bir kısmı animasyon halde bir kısmı ise gerçek hayatta karşımıza çıkan fırça ucu şeklindedir. Oyundaki bölümlerde yapılması istenen tamamlama çizgileri istenildiği gibi çizilebilmekte fakat oyunun beklediği boyutlarda olmazsa kabul edilmemektedir. Oyunda herhangi yazılı ve görsel bir yönerge bulunmamaktadır. Oyuncu hayal gücüne ve daha önceki görsel tecrübelerine göre eksik kısmı tamamlamaktadır. Oyunda bir diğer unsur ise ipucu özelliğidir. Oyuncu oyundaki eksik parçayı bulamadığı takdirde ipucu özelliği bulunmaktadır. İpuçları ise reklam izlenerek kazanılabilmektedir. Bu reklamlar çeşitli sürelerde olup tamamının izlenmesi gerekmektedir. Yayınlanan reklam süresi tamamlanmadan yarıda kesilerek izlenirse ipucu hakkı kazanılamamaktadır.

Draw One Part Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Dop: Draw One Part oyunu ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca kategorisinde mobil bir zekâ oyunudur. Dop: Draw One Part oyunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, her aşamada farklı olan bilmecelerin çözülmeye çalışılmasıdır. Oyuncuların bilmeceleri çözmesi için hayal gücünü ve beyin becerilerini kullanması gerekmektedir. Her seviyede, seviyeyi geçmek için bilmecelerde yer alan parçalardan nerelerin tamamlanması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Bazı seviyelerde sandalyenin eksik parçası bulunmaya çalışılırken bazı seviyelerde televizyonun çalışması için ne yapılması gerektiği konusunda düşünmeye zorlamaktadır. Eksik kalan parçalar düşünülerek tamamlanmaktadır. Bölümler ilerledikçe zorluk seviyesi artmaktadır. Oyunda zorlanıldığı takdirde ipuçları kullanılmaktadır. İpucu butonuna basıldığında reklam izleme karşılığı kazanılabilmektedir. Reklamlar izlendiği takdirde oyundaki görseller üzerinde ipucu gösterilmekte bu sayede seviyenin geçilmesi sağlanmaktadır. Oyun çevrimdışı oynandığı takdirde oyunda yer alan ipuçları kullanılamamaktadır. Bunun sebebi ipuçlarının video izleme karşılığı kazanılmasıdır. Ayrıca, oyun çevrimdışı oynansa da oyun içi reklam gösterimi bulunmaktadır.

Oyunda ipucu kazanmak için reklam izlemenin yanı sıra bölümleri geçerken de zaman zaman oyuncuların karşısına reklamlar çıkabilmektedir. Oyun esnasında oyuncunun karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir. Bu reklamlarda kumara yönlendiren oyunlar ve müstehcen içerikler yer alabilmektedir.

Draw One Part oyunu, kendi içerisinde zorluk derecesine göre sıralanmış bölümler barındırmakta ve bir bölüm tamamlanmadan diğer bölüme geçilememektedir. Bunların yanında oyunda oyun içi satın alma yer almamakta sadece oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar bulunmaktadır.

Draw One Part Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 13 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Draw One Part oyunu, çocuklarda mantık ve zekâ geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyuncuların karşısına çıkan reklamlar kumara yönlendiren, poker oyunlarına ait reklamlar olabilmekte, olumsuz içerikler barındırabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriği ve nasıl oynandığı hakkında yeterli bilgiye sahip olması çocukların karşılaşabileceği olası risklerin önüne geçebilecektir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklamlar konusunda da ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş