DIY KEYBOARD 3D OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 13 Ocak 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler:
Okunma: 163

DIY Keyboard 3D

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Crazy Labs by TabTale •Crazy Labs by TabTale •Crazy Labs by TabTale


DIY Keyboard 3D Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 16 Kasım 2021
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı DIY Keyboard 3D oyununda klavye üzerinde kendi tasarımını yapmaya çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


DIY Keyboard 3D Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerDIY Keyboard 3D Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

DIY Keyboard 3D oyununun konusu bilgisayar klavyelerinin tuşlarını yeniden tasarlamaktır. Oyunda klavye tasarlayan bir işyerinde, karşımıza gelen farklı karakterler için tuş takımı tasarlamak temel amaçtır. Bu iş yerine müşteriler gelmekte ve her seferinde “Could you modify my keyboard for me?” sorusunu yönelterek klavyelerine yeni tasarımlar istemektedirler. “get creative” butonuna basılarak oyun başlamakta ve klavyeden bir harf modifiye edilmek üzere sökülmektedir. Daha sonra oyuncu bu tuşu önce istediği renklerde boyamakta, bir başka renk seçimi ile içine dolgu yapmaktadır. Bir sonraki aşamada ise içine çiçek, kelebek, yaprak gibi nesneler ekleyip son olarak kalıptan da çıkararak tasarımını tamamlamaktadır. Tek bir tuşa yaptığı bu tasarımı istediği takdirde bütün klavye de kullanabilmekte ya da her birine ayrı ayrı tasarımlar yapabilmektedir. Bu tasarımlar genellikle oyuncunun hayal gücüne bırakılmış olsa da bazı gelen müşteriler belirli bir model istemekte, oyuncu aynısını yapmadığı takdirde müşteri sinirli emojilerle dönüt vermekte ve oyunda kazanılan oyun parasını ödemeden gitmektedir. Oyuncunun bir diğer amacı da bu oyun parasını kazanmaktır. Kazandığı paralar ile iş yerinin yer dokumasını, duvarlarını değiştirmekte ve yeni dekorasyon ürünleri satın alabilmektedir. Para dışında bir de ara ara anahtar kazanılabilmektedir. 3 adet anahtar biriktiren oyuncu hazine sandığını açmakta ve yeni envanterler kazanmaktadır. Bu ögeler genelde tuş takımının içine ya da dışına yerleştirilen nesnelerden oluşmaktadır. Ayıcık, portakal kabuğu vb. bu ögelere ulaşmanın bir diğer yolu ise reklam izlemektir. Oyun başlangıç seviyelerinde tanıtıcı ve öğretici anlamda neler yapılması gerektiğini animasyon olarak göstermektedir. İlerleyen bölümlerde ise bu tanıtımlar ortadan kalkmakta neyin nasıl yapılacağı oyuncunun kendisine bırakılmaktadır.

Oyun da farklı dil seçeneği bulunmayıp oyunun dili İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunda çeşitli müzikler ve ses efektleri bulunmaktadır. Oyunda bulunan bu müzikler istenildiğinde kısılabilmekte istenildiğinde sessize alınabilmektedir.

DIY Keyboard 3DOyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

DIY Keyboard 3D oyunu akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun hem çevrim içi hem çevrim dışı olarak oynanabilmekte olup, oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, bilgisayar klavyeleri için tuş takımı tasarlamaya çalışmaktır. Tuş takımına tasarım yapılırken adım adım ilerlenmektedir. Önce renk seçimi yapılıp harf boyanmakta, sonra içine farklı renklerde dolgu işlemi yapılmakta, daha sonra da içine çiçek, yaprak gibi nesneler eklenerek kalıptan çıkarılma işlemi gerçekleşmektedir. Oyunda seviyeler arası ilerleme bu şekilde devam etmektedir. DIY Keyboard 3D oyunu, kendi içerisinde kilitli farklı bölümleri barındırmakta ve bir bölüm tamamlanmadan diğer bölüme geçilememektedir. Farklı seviyelerin kilitleri açıldıkça klavye tasarlamak için daha çeşitli renklerde boya ve daha fazla aksesuar seçeneği elde edilmekte, müşterilerin geldiği iş yeri aksesuarları da bu işlemden kazanılan oyun parası ile değiştirilebilmektedir.

Ayrıca, oyunda reklam gösterimi bulunmakta ve seviyeler geçilirken kazanılan paraların daha da artırılması için oyuncuların karşısına çıkarılan reklam seçeneği bulunmaktadır. Videolar izlendikçe oyuncular kazandıkları paraları daha da fazlasına çıkarabilmektedir.

DIY Keyboard 3D Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlara dikkat etmesi gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer yandan oyuncuların oyun içinde video izleyerek oyun parası kazanılabilmesi, oyun içi para ile ekstra özelliklerin elde edilebilmesi çocuğu oyunu daha çok oynamaya itebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş