CRASH OF CARS OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 23 Ağustos 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 2985

Crash of Cars Oyunu İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Not Doppler • Not Doppler • Not Doppler


Crash of Cars Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 23 Mart 2017
Türü/Türleri Yarış
Konusu/Amacı  Bu oyunda amaç, yok edilmeden olabildiğince fazla sayıda taç toplamaktır.
PEGI derecesi +3


Crash of Cars Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerCrash of Cars Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Crash of Cars oyun ücretsiz olarak indirilebilen mobil türünde bir araç yarış oyunudur. Oyunda fazla sayıda taç toplamak gerekmektedir. Elde edilen taçlar sayesinde skor tablosunda üst sıralarda yer almak hedeflenmektedir. Oyun içerisinde farklı türde güç verici ikonlar bulunmaktadır. Bu güç verici ikonlar toplandığında araç farklı özellikler kazanmaktadır. Toplanan güç ikonları arabaya alev atma top atma ve mancınık gibi farklı silah özellikleri kazandırmaktadır. Oyun yaygın, ender, epik ve efsanevi olmak üzere 4 farklı seviyeden oluşmaktadır. Oyun ilerledikçe araç ve silah kilitleri açılabilmekte ve kilidi açılan araçlar arasından farklı araçlar kazanılabilmektedir. Kazanılan bu araçlara farklı tasarım uygulamaları yapılabilmektedir. Oyun içerisinde altınlar kazanılmakta bu altınlar ile yeni arabalara alınabilmektedir. Oyunda farklı görevler vardır bu görevler tamamlandıkça çeşitli hediyeler kazanılmaktadır. Oyun tek oyunculu oynanabileceği gibi çok oyunculu mod üzerinden birden fazla oyuncu ile oynanabilmektedir. Oyunda özel maç modu bulunmaktadır bu mod sayesinde aynı oyunu oynayan arkadaşlarınızla beraber oynama imkânı sunmaktadır.
Oyunda bir diğer unsur ise yeni skorlar sosyal medya üzerinden paylaşılabilmesidir.

Crash of Cars Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Crash of Cars oyununu inceleyecek olursak, oyun ücretsiz olarak indirilip oynanabilen çok oyunculu çevrimiçi araç savaş oyunudur. Oyunda amaç, kullanılan araç yok edilmeden olabildiğince fazla miktarda taç toplayabilmek ve oyundaki diğer oyuncuları yok etmeye çalışmaktır. Oyuncuların diğer oyuncuları yok etmeleri için silah kullanmaları gerekmektedir. Görsellerin karikatürize edilmiş olması ve havadan bakış açısına sahip olunması kan ögeleri olmasının önüne geçmekte ve herhangi bir parçalanma olmamaktadır. Oyunda oyuncunun karşısına çıkan reklamlar ve oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Oyuncular bu reklamları izleyerek veya gerçek para ile oyun içi para satın alabilmektedir. Elde edilen paralar ile oyun içi silah ve araba yükseltme gibi özellikleri kullanabilmektedirler.

Crash of Cars Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda refleks geliştirme gibi yönü bulunmaktadır. Oyunda trafik kurallarına uyulmaması, arabaların güvenli bir sürüş gerçekleştirmemeleri çocuklar için olumsuz örnek oluşturabilecek olumsuz özellikleridir. Diğer yandan oyunda oyun içi para ile satın alınabilen yeni arabalar ve arabalara alınabilecek eklentilerin bulunması, bunları almak için çocuğu oyunu daha çok oynamaya itebilmektedir. Ayrıca, oyunda oyuncunun karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek gerekmektedir. Oyuncunun karşısına çıkan reklamlar bazen çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındırabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri veya çocuklarını yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri minimize edecektir. Diğer taraftan ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise oyunda trafik kurallarının ihlal edilmesi ve olumsuz ögelerin yer alması durumunun çocukta yanlış bir örnek oluşturmasıdır. Bu durumu önlemek amacıyla ebeveynler, gerçek hayatta güvenli araba sürüşünün ve trafik kurallarına uymanın neden önemli olduğu hakkında çocukları ile konuşulabilirler.

Paylaş