COUNTER-STRIKE GLOBAL OFFENSIVE İNCELEMESİ

Tarih: 11 Ekim 2018
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 2844

Counter-Strike : Global Offensive

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Valve • Valve Corporation - Hidden Path Entertainment • Tastypill LLC ve Ruby Games


Counter-Strike : Global Offensive Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretli – Oyun İçi Satın Alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 21 Ağustos 2012
Türü/Türleri FPS
Konusu/Amacı İki takımdan oluşan platformda herhangi bir takım seçilerek çatışmalara girilmekte, puan yükseltilmeye çalışılmaktadır. Puan (para) topladıkça silah ve teçhizat alarak oyuncu geliştirilmekte ve rakiplere üstünlük kurmaya çalışılmaktadır. Oyunun teke tek oynanan bölümleri de mevcuttur.
PEGI derecesi 16+


Counter-Strike : Global Offensive Oyunu Platformları

PC Mac
SteamOS Linux
Playstation XboxOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Counter-Strike : Global Offensive Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

CS: GO 1999 Senesinde çıkan Counter-Stike oyununun farklı bir sürümüdür. Oyunun tarzı kısaca FPS denilen “First Person Shooter” yani karakterin kendi gözünden, farklı bir bakışla kafa gözü kamerasından oynanmamasıdır.
Counter-Strike karşılıklı çatışmaların olduğu bir oyundur. Takım arkadaşlarınızla beraber hareket eder, beraber kazanır ya da kaybedersiniz. Oyun Anti-Terörist ve Terörist şeklinde isimlendirilen iki takımın çatışması, takımlardan birisinin bütün oyuncularını öldürmekle kazanılabilecek bir oyundur. Ayrıca, oyunda Terörist diye adlandırılan takımın bomba kurabilme taktiği de vardır. Yani sadece oyuncuların tamamını öldürmeye çalışmak yetmemektedir. Eğer Anti-Terörist takımındaysanız kurulu bombayı da imha etmek gerekmektedir. Bomba kurulduktan 10 saniye içerisinde imha edilemezse karşı takımda tek bir kişi bile kalsa takım mağlup olmaktadır. Bununla beraber oyunda iyi olabilmek için devamlı olarak taktik belirlemek, takım halinde hareket etmek, silah ve teçhizat üst seviyede tutulmaya çalışılmalıdır.
Oyunda resmi ve gayri resmi birçok harita bulunmaktadır. Bu haritalar devamlı güncellenmektedir. Oyun içerisinde bazı kıyafet ve teçhizatları alabilmek, ayrıcalıklı olabilmek için para ödemek gerekmektedir.


Counter-Strike : Global Offensive Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Counter Strike: Global Offensive oyununu inceleyecek olursak, tek başına, bilgisayara karşı veya çevrimiçi diğer insanlarla oynanabilen FPS (Birinci şahıs nişancı) oyunudur. CS: GO ücretli bir oyundur ve oyun içi satın alma özelliği bulunmaktadır. Oyun hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunun belli bir hikâyesi yoktur. Oyunda anti-terörist ve terörist olmak üzere iki grup vardır. Oyunun amacı, iki gruptan herhangi birine dâhil olup karşı takımı yok etmeye çalışmaktır. Oyunda 5 mod bulunmaktadır. Bunlar; Rekabetçi, Basit Eğlence, Yoldaş, Savaş Oyunları, Ölüm Maçı. Seçilen modlara göre oyunun amacı değişmemekle birlikte oyun içinde farklılıklar olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Basit Eğlence modunda oyuncu öldüğü zaman dirilmek için raundun bitmesini beklemesi gerekmektedir. Ölüm Maçı modunda ise oyuncu öldüğü zaman hemen dirilmektedir. Ayrıca, oyun içinde var olan Loot-Box diye adlandırılan kutular bulunmaktadır. Bu kutuların içinden çıkan eşyalar da oyunda ‘skin’ olarak ifade edilmektedir. Skinler oyun içinde sadece görsel amaçlı kullanılmakta ve oyun içinde ilerlemeye katkısı bulunmamaktadır. Bu skinler satın alınabilmekle beraber nadiren de olsa oyun sonunda ücretsiz kazanılabilmekte ve bir başka oyuncuya satılabilmektedir. Aynı zamanda loot-box satan fazla sayıda yasadışı kumar sitesi bulunmaktadır. Bu şekilde oyuncular kumara ve para harcamaya yönlendirilmektedir.


Counter-Strike : Global Offensive Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 16 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Pegi derecelendirmesi ebeveynler için bir rehberdir fakat Pegi ile birlikte her ebeveyn kendi çocuğunun kişisel özelliklerini dikkate alarak oyunu oynayıp oynamayacağına karar vermelidir. Counter Strike: Global Offensive oyunu içerisinde aşırı derecede kan ve şiddet ögeleri barındırmaktadır. Rakip oyuncu yaralandığında ortaya çıkan kan ögesi gerçekçi olmakla beraber dramatik sayılabilir. Yaralanan veya ölen rakip oyuncuda gerçekçi bir yaralanma görüntüsü bulunmamaktadır. Oyunun şiddet içerikli olması, çocuklarda şiddet eğilimini arttıracağı düşünülmektedir. Oyunun stratejik zekâ kazanımı sağlaması aynı zamanda da hızlı karar verme ve problem çözme becerilerine yardımcı olması oyunun olumlu yönlerindendir. Oyun, kendi içinde herhangi bir müstehcen içerik barındırmamasına rağmen, çevrimiçi olarak oynandığında oyun içi sohbet özelliği bulundurması sebebiyle diğer oyunculardan gelebilecek müstehcen ve uygunsuz içerikli konuşmalara maruz kalınabilmektedir. Müstehcen ve uygunsuz içerikli konuşmalara maruz kalmamak için oyun çevrimdışı olarak oynanabilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir. Oyun oynanırken denetiminin sağlanması, anında bir müdahalede bulunulması olası risklerin önüne geçecektir. Ayrıca, loot-box satan fazla sayıda yasadışı kumar sitesinin bulunması ve bu sitelerin oyuncuları kumara yönlendirmesi, paranın önemini henüz kavrayamayacak yaşta olan çocuklar için tehlike oluşturabileceği düşünülmektedir.
Sonuç olarak ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem arz etmektedir. CS: GO gibi aşırı derecede şiddet ve kan ögeleri barındıran oyunların incelenip çocuğun kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş