android ios

CLASH OF CLANS İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI | 11 June 2018, Monday 16:23 | 15,030 görüntüleme

Clash of Clans

Tasarımcılar Geliştiriciler Yayıncılar
Supercell Supercell Supercell


Clash of Clans Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz – Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var – Yalnızca internet bağlantısı olduğunda oynanabilmekte
Yayın tarihi iOS: 02.08.2012 Android: 07.10.2013
Türü/Türleri Strateji
Konusu/Amacı Oyun, strateji geliştirme üzerine kurulmuştur.
ESRB derecesi -
PEGI derecesi 7+
Oyuncu Sayısı -


Clash of Clans Oyununun Oynanabileceği Platformlar

iOS AndroidOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Clash of Clans Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Clash of Clans, oyuncuların kendi ordularını (klanları) inşa ettikleri ve oyundaki diğer ordulara karşı savaşılan, oyunun her safhasında internete bağlı olmanın gerektiği bir strateji oyunudur. Oyuncular altın, iksir, yeşil taş, kara iksir gibi kaynaklar vasıtasıyla gelişip diğer oyuncuları yenmeye çalışır. Aynı zamanda diğer ordularla güçlerini birleştirilerek diğer ordulara karşı savaşılabilir. Diğer oyuncularla konuşulabilecek bir sohbet özelliği de bulunmaktadır.

Oyunda oyuncular öncelikli olarak kendi köylerini kurmaya başlarlar. Kurdukları binaların, kışlaların, depo ve madenlerin seviyesini yükselten oyuncular, bu sayede yeni ögelerin kilidini açar ve yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Oyunda, diğer oyuncular köye saldırabilirler, bu nedenle saldırı kadar savunma stratejileri de oyunda önemli bir yer tutmaktadır. Saldırı için kışlada askerler yetiştirilmekte ve laboratuvar ile askerlerin seviyeleri geliştirilerek iyileştirilebilmektedir. Oyunda Goblin olarak belirtilen cücelerin dünyalarına tekli oyuncu olarak saldırılar yapılabilmekte ve sistemin eşleştirdiği oyunculara karşı çoklu ortamda da çevrim içi olarak saldırılar yapılabilmektedir. Kullanıldığı takdirde daha hızlı gelişmeye olanak veren özel taşlar, kredi kartıyla Play Store'dan veya App Store'dan para karşılığında alınabilmektedir.

Oyunda 50'şer oyuncunun oluşturduğu gruplar bulunmaktadır ve bu gruplara klan adı verilmektedir. Oyunda herhangi bir klana üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir klana üye olunduğunda klandaki üyeler arasında asker paylaşımı yapılabilmektedir. Ayrıca bu klana ait özel odada sohbet edilebilmektedir. Klanlarda, bir "klan lideri", klan liderinin atama inisiyatifinde olmak kaydıyla birden çok sayıda "yardımcı lider" ve onun altında da "büyük" olarak rütbelendirilen klan büyükleri ve diğer oyuncular olan "üyeler" bulunmaktadır. Her bir rütbe, istisnalar dışında, bir alttaki rütbeyi düşürebilir ya da terfi ettirebilir. Başka klana katılmak istemeyen oyuncu yeterli derecede altın ile kendi klanını kurarak, ortak sohbet alanından veya özel mesaj yoluyla klanına üye davet edebilmektedir. Klandaki üyeler tarafından gönderilen askerler kalede durur, savaşlarda ve köyün savunmasında kullanılabilir, ancak üretilen askerler köy savunmasında kullanılamazlar. Oyunda kupa biriktirme en büyük hedeftir. Oyuncuların kupası 400 olunca bronz, 800 olunca gümüş, 1400 olunca altın, 2000 olunca kristal, 2600 olunca usta, 3200 olunca şampiyon ve 4100 olunca titan ligine yerleşmektedirler. Bu kupalar aynı dili kullanan ülke ve dünyadaki genel sıralama için puanlama olarak kullanılmaktadır.

Clash of Clans Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları çocuğa kılavuzluk yapmaları, oyunun barındırmış olabileceği olası riskleri en aza indirme ya da yok edebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Clash of Clans oyununu inceleyecek olursak; Clash of Clans çok oyunculu oynanabilen oyuncuların kendi ordularını (klanları) inşa ettikleri ve diğer ordulara karşı savaşabildiği bir strateji oyunudur. Android ve iOS versiyonları bulunan Clash of Clans'a ilk başlanıldığında oyuncuların bir köyü olmakta ve zaman içerisinde bu köy geliştirilerek büyütülebilmektedir. Oyun çok fazla detaya sahiptir ve bir özelliği ise ücretsiz ve uzun süreli oynanabiliyor olmasıdır. Köyün gelişimini tamamlamak çok fazla zaman aldığı için birkaç gün oynadıktan sonra bırakılabilecek bir oyun değildir. Oyunda mevcut durum geliştirildikçe rakip oyuncular da gelişmekte ve böylelikle oyucular sürekli bir hırs taşıyabilmektedirler. Oyunda geçirilebilecek fazlaca zaman mevcutsa, köyün gelişimi savaşlardaki başarılar ile orantılı olarak daha da hızlı sağlanabilmektedir. Günde bir kaç kez köy kontrol edilerek kaynaklar toplanabilmektedir. Özellikle ilerleyen seviyelerde günde bir kaç kez bakmak yeterli olabilmektedir. Eğer oyun içinde savaş yapmak tercih edilirse, o zaman sürekli ordu çıkarıp düşmanlar yağmalanabilmektedir. Yapılan saldırılarda kullanılan taktikler ise savaş başarılarını belirlemektedir. Patlamalar ve yenilgiye uğratılan askerlerin çığlıkları ile sık sık savaşlar olabilmektedir, ancak hiçbir görsel şiddeti bulunmamaktadır. Oyunun temel bileşeni, oyuncuların diğer oyuncuların köylerine saldırabileceği ve kendi savunmasını yapabileceği çok oyunculu modudur, ancak bu saldırılar ortaya çıktığında oyuncular kendi köylerinde olduğunda birbirleriyle doğrudan iletişim kuramamaktadırlar. Ayrıca, oyuncular köylerini düzenlemek, orduyu inşa etmek ve daha hızlı yükselebilmek için oyunda uygulama içi satın alımları kullanabilmektedir. Oyunda kullanıcıların diğer kullanıcılarla aktif iletişim kurabilmesi de oyundaki mevcut durumlardandır.

Clash of Clans Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun çevrimiçi ortamda oynanıyor olması ve gizlilik ayarlarının değiştirilebilmesine rağmen oyun esnasında rastgele kişilerin aktif bir şekilde iletişime geçebilmesi, konuşabilmesi gerçeği kişiyi bir takım risklere de açık duruma getirebilmektedir. Bu iletişim kanalında çocuklar tanımadığı, yaşça kendinden büyük insanlarla iletişime geçebilir, bu insanlardan gelebilecek olan olumsuz içeriklere maruz kalabilir ve kendilerini savunmasız hissedebilirler. Oyun içi sohbet kısmında filtreleme olmasına rağmen bazı kaba kelimelerin kullanımı ve görülmesinin önüne geçilememektedir. Bu argo, kaba kelimeler oyunu oynayan çocukların psikolojisini olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir. Oyun oynanırken denetiminin sağlanması, anında bir müdahalede bulunulması olası risklerin önüne geçecektir. Ayrıca, oyun içinde daha hızlı ilerleme sağlayabilmek için uygulama içi satın alımlar mevcut olup çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir. Uygulama içi satın alımların bilinçsizce ve aşırılığı söz konusu olduğunda bu durum ebeveynleri zor duruma düşürebilmektedir.

Sonuç olarak, yine ebeveynlerin belli kurallar çerçevesinde çocukları yönlendirerek kontrollü bir şekilde oyunu oynamalarını sağlamaları, oyuna eşlik etmeleri, gerekli yerlerde müdahaleleri çocuklara daha güvenli bir oyun ortamı sunacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Dahili hafızaya sahip ilk oyun konsolu yalnızca bir megabayt bellekle birlikte geliyordu.
Toast Alert...