CHRONOLOGY: TİME CHANGES EVERYTHİNG OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 21 Nisan 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 476

Chronology: Time Changes Everything
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Bedtime Digital Games • Bedtime Digital Games • Bedtime Digital Games


Chronology: Time Changes Everything Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 12 Mayıs 2014
Türü/Türleri Macera Oyunları
Konusu/Amacı Zamanda yolculuk, bulmaca çözme ve Eski Mucit ile Salyangoz arasındaki dostluk hakkında bir platform macera oyunu.
PEGI derecesi +3


Chronology: Time Changes Everything Oyun Platformları

Android IOS Microsoft Steam


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerChronology: Time Changes Everything oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Choronology oyununda temel amaç zamanın öncesine ve sonrasına geçerek oyunu tamamlamaktır. Choronology; kelime anlamı olarak olayları meydana gelme sırasına göre düzenleme anlamına gelmektedir. Oyunun başlangıcında mucit olan karakterimiz şaşkınlık içinde Metropolis isimli bir şehirde uyanır ve neler olduğunu çözmek için yola çıkar. Karakter yolda ilerlerken çeşitli engeller ve yaratıklar karşısına çıkmakta, bu engellerden ve yaratıklardan kurtulmak için zamanı ileri ve geri alabilmektedir. Örneğin karşısına yüksek bir engel çıktığı takdirde zamanı ileriye almakta ve engelin yanında açmış bir büyük çiçek sayesinde zıplayarak engeli aşabilmektedir.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde oyuncu bulunulan bölgenin önceki ve sonraki halini görebilmekte ve ona göre strateji geliştirebilmektedir. Oyunda yüksek tepelerden ve engeller karşısında oyuncu kimi zaman zamanı ileri ve geri alarak engelleri aşmaya çalışırken kimi zamanda çeşitli kutuları engellerin yakınına taşıyarak üzerinden geçebilmektedir. Bu engellerden geçmek için yardımcı kutular kullanılabileceği gibi çeşitli minik ağaçlarda kullanılabilmektedir. Minik ağaçlar karakterimiz mucit tarafından engellerin yakınına dikilerek zaman ileri alınmakta ve büyüyen ağaç sayesinde engel aşılabilmektedir. Bazı engeller ise farklı mekanik aletleri tamir ederek geçilebilmektedir. Oyunun ilerleyen bölümlerinde oyuncunun karşısına zamanı durdurabilme yeteneği olan bir salyangoz çıkmakta engelleri aşmasında oyuncuya yardım etmektedir.

Oyunda yanma mevcutken can hakkı bulunmamaktadır. Oyuncu yandığı takdirde ise kaldığı yerden oyununa devam edebilmektedir. Oyunun başlangıç dili İngilizcedir. İngilizcenin yanında oyun içerisinde Almanca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Türkçe gibi farklı dil seçenekleri de bulunmaktadır. Oyunda istenildiği takdirde yön butonları sağa ya da sola alınabilmektedir. Oyunda ses açıp kapama seçeneği mevcut olup oyuncu istediği takdirde oyundaki sesleri açıp kapatabilmektedir.

Chronology: Time Changes Everything Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Choronology oyununu tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bulmaca oyunudur. Oyunda, geçmişte bir hata yapan ama bu hatasıyla yüzleşmek yerine kaçan mucidin neler yaşadığı işlenmektedir. Yaşlı mucit yaptığı yanlışı telafi edebilmek için dönmekte ve düzeltmek için harekete geçmektedir. Oyunda seviyeler ilerledikçe bölümler zorlaşmakla kolaydan zora doğru bir akış bulunmaktadır. Chronology oyununda yaşlı bir mucit ve salyangoz bulunmaktadır. Zamanla aralarında bir arkadaşlık gelişmekte ve salyangoz mucide bazı konularda yardım etmektedir. Salyangoz zamanı durdurma ve duvarlarda yürüme özelliklerine sahiptir ve bu özellikleri ile mucidin geçemediği bazı engellerde ona destek vererek geçişini kolaylaştırmaktadır. Oyunda yer alan iki karakterin kendi farklı özelliklerini kullanarak problemlerin çözümünde ortak katkı sağlamaları oyunun pozitif bir yönüdür. Oyun içinde yaşlı mucit zaman içinde ileri ve geri gidebilmekte ve bulmacalar bu şekilde çözülebilmektedir. Oyunun bazı yerlerinde ani çıkan ses efektleri ve yaratıklar bulunabilmektedir. Ayrıca, oyun içinde oyun içi satın alma da yer almaktadır.

Choronogy Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Ebeveynlerin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözetip, oyunun önceden içerik kontrolünü yapmaları çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır. Oyunda çeşitli bulmacaların yer alması oyuncuyu daha fazla düşünmeye yönlendirmektedir. Bu yönüyle de küçük yaştaki çocukların problem çözme becerilerinin gelişmesi için fayda sağlayabilmektedir. Oyun içinde oyun içi satın almaların olması ve oyunda ilerlemeye katkıda bulunması oyuncuları oyun içi satın almaya yönlendirebilmekte olup bu konuda ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş