android ios

CHRONOLOGY: TİME CHANGES EVERYTHİNG OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 21 April 2021, Wednesday 12:39 | 57 görüntüleme

Chronology: Time Changes Everything
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Bedtime Digital Games • Bedtime Digital Games • Bedtime Digital Games


Chronology: Time Changes Everything Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 12 Mayıs 2014
Türü/Türleri Macera Oyunları
Konusu/Amacı Zamanda yolculuk, bulmaca çözme ve Eski Mucit ile Salyangoz arasındaki dostluk hakkında bir platform macera oyunu.
PEGI derecesi +3


Chronology: Time Changes Everything Oyun Platformları

Android IOS Microsoft Steam


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerChronology: Time Changes Everything oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Choronology oyununda temel amaç zamanın öncesine ve sonrasına geçerek oyunu tamamlamaktır. Choronology kelime anlamı olarak olayları meydana gelme sırasına göre düzenleme anlamına gelmektedir. Oyunun başlangıcında mucit olan karakterimiz şaşkınlık içinde Metropolis isimli bir şehirde uyanır ve neler olduğunu çözmek için yola çıkar. Aslında şehirde bir patlama gerçekleşmiştir ve mucidimizin daha önce yaptığı şehre enerji veren buhar makinası patlamıştır. Karakter bunu oyun içerisinde çeşitli engelleri atlatarak ve bulmacaları çözerek anlayacaktır. Karakter yolda ilerlerken çeşitli engeller ve yaratıklar karşısına çıkmaktadır. Bu engelleri ve yaratıklardan ise kurtulmak için zamanı ileri ve geri alabilmektedir. Örneğin karşısına yüksek bir engel çıktığı takdirde zamanı ileriye almakta ve engelin yanında açmış bir büyük çiçek sayesinde zıplayarak engeli aşabilmektedir. Oyunda ilerlerken oyuncu bulunulan bölgenin önceki ve sonraki halini görebilmekte ve ona göre strateji geliştirerek ilerlemektedir. Bu önceki ve sonraki halini görebilme özelliği oyunun başlangıcında olmayıp ilerleyen bölümlerde karşımıza çıkmaktadır. Oyunun çeşitli yerleri yüksek tepelerden ve engellerden oluşmaktadır. Bu engeller karşısında oyuncu kimi zaman zamanı ileri ve geri alarak engelleri aşmaya çalışırken kimi zamanda çeşitli kutuları engellerin yakınına taşıyarak üzerinden geçebilmektedir. Bu engellerden geçmek için yardımcı kutular olabileceği gibi çeşitli minik ağaçlarda olabilmektedir. Minik ağaçlar karakterimiz mucit tarafından eline alınmakta ve engellerin yakınına dikilmektedir. Minik ağaç dikildikten sonra zaman ileri alınmakta ve ağaç büyümektedir. Karakter bu sayede engeli geçebilmektedir. Çeşitli yerlerde bulunan engeller ise farklı mekanik aletleri tamir ederek geçilebilmektedir. İlk bölümler oyunu tanıtıcı nitelikte karşımıza çıkarken ilerleyen bölümlerde oyuncu çeşitli stratejiler ile oyunun bölümlerini geçebilmektedir. Oyunda yanma mevcutken can hakkı bulunmamaktadır. Oyuncu yandığı takdirde ise kaldığı yerden oyununa devam edebilmektedir. Oyunun ilerleyen bölümlerinde karşımıza bir salyangoz çıkmaktadır. Çıkan bu salyangoz ile karakterimiz arkadaş olmaktadır. Bu salyangozun özelliği ise zamanı durdurabilme yeteneğinin olmasıdır. Oyunun çeşitli yerlerindeki engeller ancak salyangozun yardımı ile geçilebilmektedir. Oyunun başlangıç dili İngilizcedir. İngilizcenin yanında oyun içerisinde Almanca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca gibi farklı dil seçenekleri de bulunmaktadır. Oyunda Türkçe dil seçeneği bulunmaktadır. Oyunda istenildiği takdirde yön butonları sağa ya da sola alınabilmektedir. Oyunda ses açıp kapama seçeneği mevcut olup oyuncu istediği takdirde oyundaki sesleri açıp kapayabilmektedir.

Chronology: Time Changes Everything Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Choronology oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bulmaca oyunudur. Oyunda, geçmişte bir hata yapan ama bu hatasıyla yüzleşmek yerine kaçan mucidin neler yaşadığı işlenmektedir. Yaşlı mucit yaptığı yanlışı telafi edebilmek için dönmekte ve düzeltmek için harekete geçmektedir. Oyunda seviyeler ilerledikçe bölümler zorlaşmakla kolaydan zora doğru bir akış bulunmaktadır. Chronology oyununda yaşlı bir mucit ve salyangoz bulunmaktadır. Zamanla aralarında bir arkadaşlık gelişmekte ve salyangoz mucide bazı konularda yardım etmektedir. Salyangoz zamanı durdurma ve duvarlarda yürüme özelliklerine sahiptir ve bu özellikleri ile mucidin geçemediği bazı engellerde destek vererek onun geçişini kolaylaştırmaktadır. Bunun gibi benzer birçok konuda salyangoz yardımcı olmaktadır. Oyunda yer alan iki karakterin kendi farklı özelliklerini kullanarak problemlerin çözümünde ortak katkı sağlamaları oyunun pozitif bir yönüdür. Oyun içinde yaşlı mucit zaman içinde ileri ve geri gidebilmektedir. Yani, içinde bulunulan mekânın şimdi ve gelecekteki durumu görülebilmekte ve yapılan bir şeyin ileride ne durumda olduğu görülebilmektedir. Oyundaki bulmacalar da aynı bu şekilde çözülebilmektedir. Zamanı durdurma gücü sayesinde bulmacalar çözülebilmektedir. Oyunda bazı yerlerde ani çıkan ses efektleri ve yaratıklar bulunabilmektedir. Ayrıca, oyun içinde oyun içi satın alma da yer almaktadır.

Choronogy Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır. Oyunda çeşitli bulmaların yer alması ve bu bulmacaların biraz karışık olması oyuncuyu daha fazla düşünmeye yönlendirmektedir. Bu yönüyle de oyuncuların çok yönlü düşünmelerine ve dikkat geliştirmelerine katkı sağlayabilmekte, küçük yaştaki çocukların problem çözme becerilerinin gelişmesi için fayda sağlayabilmektedir. Oyun içinde oyun içi satın almaların olması ve oyunda ilerlemeye katkıda bulunması oyuncuları oyun içi satın almaya yönlendirebilmekte olup bu konuda ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Dünyanın ilk bilgisayar oyunu Bill Gates ve Neil Konzen tarafından yazılan Donkey.bas uygulamasıdır.
Toast Alert...