CAT PARADİSE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 6 Aralık 2021
Yazar: Feridun güngör
Grafikler:
Okunma: 632

Cat Paradise

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• seazusouth •seazusouth • seazusouth


Cat Paradise Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 26 Kasım 2021
Türü/Türleri Gündelik
Konusu/Amacı Oyunda büyük ödüller kazabilmek için kedileri birbiri ile eşleştirmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +12


Cat Paradise Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerCat Paradise Oyununun Konusu Ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Cat Paradise oyunu kullanıcılarına, kurulumdan hemen sonraki oyun açılışında bir gizlilik sözleşmesi sunmaktadır. Gizlilik sözleşmesi varsayılan olarak “Kabul Ediyorum” seçeneğini işaretli olarak gayet küçük bir şekilde kullanıcının pek de dikkatini çekmeyen bir konumda, oyuna başla düğmesinin altınında bulunmaktadır. Oyuna başlar başlamaz uygulama, kullanıcısına hangi oyundan bir ödül talep etmektesiniz diye sormaktadır ve kendi sunduğu birkaç popüler oyun içerisinden bir tanesini tercih etmenizi istemektedir. Oyunun amacı ekrana gelen farklı farklı kedileri aynı tür olanlarla birleştirmektir. Oyuncu eşleştirme yaparak altın ve elmas kazanmaktadır. Oyun başlarında kullanıcı eşleştirmelerden 500bin altın kazanırken oyun seviyesi ilerledikçe kazanılan elmaslar 2 altına kadar düşmektedir. Oldukça yavaş ilerleyen bu oyunda daha hızlı oyun içi gelir elde etmenin bir yolu da video reklam izlemektir. Bu yolla oyun, kullanıcılarına yeni kediler sunmaktadır.

Oyun içerisinde “Günlük Görevler” seçeneğinden, kullanıcıların hangi görevi ne kadar sürede yerine getirmeler gerektiği gösterilmektedir. Ayrıca hangi görevin ne kadarının tamamlandığı da bu listeden takip edilmektedir. Günlük giriş, 5 kedi satın alın, 20 birleştirin, 30 kedi sahiplenin ve oyun içi hediye kutularından 5 tanesini açın bazı görevlerdendir.

Oyun kullanıcı ara yüzü oldukça karmaşıktır. Oyun animasyonları dikkat dağıtıcı büyük resimlerden oluşmaktır. Yer yer kullanıcıları yönlendirme amaçlı çıkan metinler de taşmalar yazım kurallarına uymayan kesmeler bulunmaktır. Oyun içerisinde ayarlar menüsünde oldukça fazla dil seçeneği olduğu görülmektedir. Bu dil seçeneklerinin içerisinde Türkçe dil seçeneği de bulunmaktadır. Ayrıca ayarlar seçeneğinin altında fon müziği, ses ve dokunsal titreşim geri bildirimi gibi tercihler için müdahale hakkı mevcuttur.

Cat Paradise Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır. Car Paradise oyunun popülerlik kazanmasının temel sebebi, kullanıcılarına belirli bir oyun içi altın ve elmas seviyesine ulaşıldığı takdirde UC (Unknow Cash, oyun içerisindeki herkesin alamadığı kıyafet, kostüm, skin, silah vs. gibi değerli envanterleri satın almayı sağlar) verme vaadinde bulunmasıdır. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda limit elmas seviyesine yaklaşıldığında oyunun elmas ve altın verme konusunda haddi sayılır derecede cimrileştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan incelemeler sonucu Unknow Cash kazanan bir bireye rastlanmamıştır.

Cat Paradise Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üzeri bireyler için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Cat Paradise oyununun oynanışı itibariyle olumlu veya faydalı bir yönüne rastlanmamıştır. Olumsuz yönü ise UC vaadinin altı dolu bir vaat olmadığı gözlemlenmiştir. Sırf başka bir oyunda meta elde etmek için tercih edilen bir oyun olarak değerlendirildiğinde tamamen vakit israfı olduğu gözlemlenmiştir. Oyun sadece kendi dinamikleri içerisinde değerlendirilecek olur ise de oyun oldukça basittir. Kedileri eşleştirmek için kullanıcıların nerdeyse hata yapmasına yanlış karar vermesine dahi seçenekleri bulunmamaktır. Kullanıcıların oyun içerisinde kaldıkları zaman ile reklam izledikleri zaman dengesi kurulamamıştır.
Bunun yanı sıra reklam gösterimi bulunmaktadır. Reklam gösterimi sırasında çıkan videolar kimi zaman olumsuz içerikler barındırabilmektedir. Olumsuz içerikler barındırabilecek videolara karşı dikkatli olmak gerekmekte, reklam gösterimini engellemenin bir yolu olarak da oyun çevrimdışı oynanabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde bulunan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Bu konuda ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş