CANVAS RUN OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 23 Aralık 2021
Yazar: Hatice Üstün
Grafikler:
Okunma: 245

Canvas Run

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• VOODOO •VOODOO •VOODOO


Canvas Run Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 21 Ekim 2021
Türü/Türleri Oyun makinesi
Konusu/Amacı Canvas Run oyununda temel amaç, deniz yüzeyine kurulu bir platformda çeşitli engelleri aşıp bitişe ulaşmaktır
PEGI derecesi +3


Canvas Run Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerCanvas Run Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Canvas Run oyununda temel amaç, deniz yüzeyine kurulu bir platformda çeşitli engelleri aşıp bitişe ulaşmaktır. Oyunun başlangıcında oyuncuya belirli sayıda top verilmektedir. Devam eden parkurda oyuncunun karşısına iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan biri top yığınının uzunluğu diğeri ise genişliği ile ilgilidir. Sunulan bu iki seçenekten birini tercih eden oyuncu sahip olduğu yığının sayısını ya boyuna ya da enine değiştirebilmektedir. Bu da temel düzeydeki matematik işlemleriyle sunulmaktadır. Örneğin x2, +260, -180… Oyun kısa kısa seviyeler halindedir. Seviyelerdeki parkurlar bazı seviyelerde tek platform üzerinde olurken bazı seviyelerde ise birden fazla platform üzerinde ilerlemektedir. Her seviyedeki engeller farklılaşmaktadır. Engeller arasında çeşitli sayıda bıçaklar, çekiçler, döner halde bulunan engeller ve hareketli köprüler bulunmaktadır. Engellerden geçilemediğinde de oyun devam etmektedir. Örneğin, engellerden bıçakla karşılaşıldığında top yığınındaki sayı azalmakta, döner halde bulunan engellere çarpıldığında ise bölündüğü yerden eksilerek oyuna devam etmektedir. Oyunda önemli olan parkuru en fazla top sayısı ile bitirebilmektir. Ancak bu şekilde seviye geçilebilmektedir. Oyunda başarılı olunduğunda çeşitli miktarlarda elmas kazanılmaktadır. Elmasların fazla kazanılması için mümkün oldukça daha fazla top sayısıyla bitiş çizgisine ulaşılması gerekmektedir. Bunun yanında platform üzerinde ilerlerken de bitiş çizgisine gelene kadar, ilerlenilen yoldan da elmas toplanabilmektedir. Oyundaki seviyeler başarılı oldukça kazanılan elmas sayısı artmaktadır. Fakat bu elmaslar oyunun hiçbir yerinde kullanılamamaktadır. Ekstra top kazanılabilmesi için oyunun başlangıcında reklam izleme seçeneğinin kullanılması gerekmektedir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergeler İngilizce olup farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Oyunda ses açma kapama seçeneği mevcut olup istenildiğinde bildirimler açılıp kapatılabilmekte ya da titreşime alınabilmektedir.

Canvas Run Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Canvas Run oyunu ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca türünde mobil bir oyundur. Canvas Run oyunu yalnızca çevrimiçi oynanabilmekte olup, internet bağlantısı kesildiği takdirde oyun devam etmemektedir. Oyunda herhangi bir süre ya da hak kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda temel amaç deniz yüzeyine kurulu bir platformda çeşitli engelleri aşıp bitişe ulaşmaktadır. Engellere takılarak top sayısı biten oyuncu, oyunu kaybetmiş sayılmakta ve bölümü tekrardan oynaması gerekmektedir. Oyun seviyeleri kolay başlamakla birlikte ilerleme kaydedildikçe zorlaşmaya başlamaktadır. Platform üzerinde çeşitli engellerden geçilirken toplar bazı engellere takılarak parçalanabilmekte fakat bu rengârenk topların eksilmesi durumunda herhangi bir kan vb. öge yer almamaktadır. Seviyeler tamamlandıkça elmas kazanılmaktadır. Oyunda kazanılan bu elmaslar bir envanter kazanmak ya da satın alım gibi işlemlerde kullanılamamaktadır. Ayrıca oyunda reklam gösterimi ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Reklamlar oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Oyun çevrimdışı oynansa da oyuncuların karşısına reklamlar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, bölüm sonlarında kazanılan elmasların miktarı reklam izlenerek çoğaltılabilmektedir.

Oyunun reklamsız versiyonunu tercih edenler içim oyunun reklamsız seçeneği oyun içi satın alma kullanılarak satın alınabilmektedir.

Canvas Run Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Canvas Run oyununun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu geliştirme ve hızlı karar verebilme gibi olumlu yönü vardır. Oyun herhangi bir olumsuz içerik barındırmamakla birlikte oyunda oyun içi satın almalara ve reklamlara dikkat etmek gerekmektedir. Oyun içi satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda daha fazla özelliğe sahip olabilmek için çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir. Ayrıca, oyunda kazanılan paraların miktarını artırabilmek için reklam izleme seçeneği çıkması oyuncuları reklam izlemeye yönlendirebilmektedir. Oyunda yer alan kimi zaman olumsuz içerikleri de barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanmaması reklam izlemeyi engellemenin bir yolu olmadığından, oyunun reklamsız oyun içi satın alma kullanılarak alınması reklamları engellemenin tek yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyun içi astın alma ile reklamların kaldırılması iyi bir seçenek olabilmektedir. Ayrıca, oyuncuların ileri seviyelere gelebilme istekleri oyuncuları hırslandırıp daha çok oyunu oynamaya itebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş