BRİDGE CONSTRUCTOR FREE OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 28 Nisan 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 560

Bridge Constructor Free
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• ClockStone STUDIO • ClockStone STUDIO • ClockStone STUDIO


Bridge Constructor Free Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 3 Temmuz 2012
Türü/Türleri Simülasyon
Konusu/Amacı Bridge Constructor oyununda, başarılı bir köprü ustası olduğunu kanıtlaman gerekiyor. 40 farklı seviyeyi oyna ve derin vadilerin, kanalların ve nehirlerin üzerinden geçen köprüler yaparak bu köprülerin dayanıklılığını test et.
PEGI derecesi +3


Bridge Constructor Free Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerBridge Constructor Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Bridge Constructor Free oyununda çeşitli alanlara köprüler kurmak ve köprüler üzerinden çeşitli araçların geçmesini sağlamaktır gerekmektedir. “Bridge Constructor” ismi Türkçe “Köprü Oluşturucu” anlamına gelmektedir. Free ifadesi oyunun ücretsiz olduğu anlamına gelirken oyunun diğer uzun sürümü ise ücretli olarak oynanabilmektedir. Oyuncu istediği takdirde ücretsiz sürümü oynadıktan sonra diğer uzun sürümü ücretli olarak satın alabilmekte ve oyuna devam edebilmektedir. Oyunda yönergeler ve oyunun dili Türkçedir. Oyun kurgu üzerinden ilerlemekte ve oyuncudan bu kurguya göre oynanması beklenmektedir.

Örneğin oyunun başlangıcında karşımıza bir kutucuk çıkmakta ve kutucukta ‘Camatuga’ isimli bir adada yaşayan halkın tüm köprülerin yıkılmasına sebep olan bir depremle sarsıldığı belirtilmekte ve yeniden köprüler kurarak ada halkına yardım edilmesi istenmektedir. Oyuncu bu ada görseline tıkladığı takdirde karşısına bir harita çıkmakta ve bu harita üzerinde ilerlemektedir. İlk bölümler oyunu tanıtıcı ve yönlendirici niteliktedir. Örneğin ilk bölümde oyuncunun inşa etmesi gereken köprünün ölçüleri kesik çizgiler halinde belirtilmiştir. Oyuncu köprüyü inşa ettikten sonra ise sağlamlığını test etmesi gerekmektedir. Bu test sırasında oynat düğmesine basılmakta ve araçların hareket edip köprüden geçmesi sağlanmaktadır. Otomobiller köprüden geçer ve köprü yıkılmaz ise test başarılı olmuş sayılmakta ve puan kazanılmaktadır. Oyunda yer alan tırlar daha fazla puan vermesine rağmen satın alınarak kullanılabilmektedir. Oyuncuya verilen bütçe sınırlıdır. Oyuncu kendisine verilen sınırlı bütçe ile köprüleri en sağlam şekilde inşa etmek durumundadır.

Oyundaki köprülerin başlangıç noktalarından başlayarak ilerlenmesi gerekmektedir. Oyunun ilerleyen bölümlerinde beton desteklerinde kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde köprüler sağlam olmamakta ve yıkılabilmektedir. Oyuncu köprü inşa ettikten sonra herhangi bir yerini değiştirmek istediğinde oyunu geri alabilmekte ve eksik yerleri yeniden inşa edebilmektedir. Oyunda ipucu hakkı bulunduğundan oyuncu köprüyü inşa ederken nasıl yapılacağını bilemediği takdirde ipucu hakkı ile uygun köprü inşasını görebilmekte ve buna göre köprüyü inşa edebilmektedir. Bu ipucu hakları oyunu çeşitli yerlerinde kazanılan jetonlar ile elde edilmektedir. Ayrıca oyuncu ücretli olarak jeton kazanabilmektedir.

Bridge Constructor Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Bridge Constructor oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir bulmaca oyunudur. Oyunda amaç, kasırgadan dolayı tüm köprülerinin yıkıldığı ada ülkesi Camatuga’nın köprülerini yeniden kurmaya çalışmaktır. Tekrardan kurulmaya çalışılan köprüler inşaat ve mühendislik teknikleri ile farklı farklı yapı malzemeleri kullanılarak yapılmaya çalışılmaktadır. Köprünün doğru bir şekilde yapıldığını gösteren bazı durumlar bulunmaktadır. Eğer köprü başarılı bir şekilde inşa edildiyse araçlar rahatlıkla karşıya ulaşabilmekte fakat sağlam olmadığı takdirde köprü çökmektedir. Ayrıca yapılan köprülerin oyunda verilen bütçenin altında yapılması da gerekmektedir. Oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmaktadır. Bridge Constructor oyununda oyuncular bazı görevleri tamamlamak için rozetler almakta, oyun içinde yer alan tırlar ise oyun içi satın alma kullanılarak alınabilmektedir. Oyunun bir başka sürümünde oyuncular daha uzun süre oynayabilmekte fakat uzun sürümü ise ücretli olarak satın alınarak oynanabilmektedir. Oyuncu ücretsiz sürümden sonra diğer uzun sürümü satın alarak oyuna devam edebilmektedir. Bunların yanı sıra oyunda Facebook seçeneği yer almakta ve oyuncular geldikleri seviyeyi Facebook üzerinden paylaşabilmektedir.

Bridge Constructor Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Oyunda farklı malzemelerin ağırlık altında dayanma kuvvetleri gösterilirken bulmacalar çözülmeye çalışılırken oyunu oynayan oyuncuları daha fazla düşünmeye yönlendirmekte ve analitik düşünmelerine yardımcı olmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra deneme yanılma yoluyla da çözüme götürebilmektedir. Oyunu oynayan küçük yaştaki çocukların çözüme gitmeleri için daha akılcı düşünmelerini ve hayal güçlerini kullanmalarını sağlayabilmektedir. Oyun içinde oyun içi satın almaların ve reklam gösteriminin olması oyuncuları oyun içi satın almaya yönlendirebilmekte olup bazı reklam içeriklerinin ise içerikleri yönünden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan oyun içi satın almalar ve reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş