BRAİN TEST OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 19 Haziran 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 22491

Brain Test
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Unico Studio LLC • Unico Studio LLC • Unico Studio LLC


Brain Test Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 12 Kasım 2019
Türü/Türleri Bulmaca Oyunları
Konusu/Amacı Yönergeler doğrultusunda oyundaki görsellerin çözülerek uygun yere konulmasıdır.
PEGI derecesi +3


Brain Test Oyunu Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerBrain Test Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Brain test oyunu bulmaca oyunlar kategorisinde ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun kolay seviyeden başlayarak zor seviyeye doğru gitmektedir. Brain test oyununda hafta adıyla vara olan 10 bölüm bulunmaktadır. Oyun içerisinde 285 adet farklı seviye vardır doğru cevaplar verildikçe seviyeler geçilmektedir. Sorular genellikle şaşırtmacalı olarak sorulmakta ve cevaplar ise ona göre bulunması gerekmektedir. Örneğin ilk bölümde çeşitli hayvan figürleri arasından en büyük olanı seçmeleri istenmektedir. Fil en büyük hayvan olması gerekirken oyundaki doğru cevap en büyük hayvan aslan olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü oyun normal hayattaki büyük hayvanı sormamakta görsel olarak en büyük olanı sormaktadır. Oyun oynarken cevap bilinemediği takdirde ipucu seçeneği mevcuttur. Her ipucu kullanımında 25 puan gitmektedir. Başlangıçta ise 50 puan vermektedir. Bu ipucu puanları reklam izleyerek ve sosyal medya hesapları bağlanarak kazanılmaktadır. Seviye ipucu ile geçilemediği takdirde 50 ipucu puanı kullanılarak bir sonraki bölüme geçilebilmektedir.

Brain Test Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Brain Test oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil zekâ oyunudur. Oyun hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, her seviyede farklı olan testlerin uygun olarak cevaplanabilmesidir. Oyunda, oyuncuların zihinlerini zorlayan ilginç sorular yer almaktadır. Oyuncuların bazen tahmin etmekte zorlanacakları ve bazen de komik cevaplarının olduğu testler, beyin geliştirici egzersizler sunmaktadır.
Oyunda yer alan diğer bir diğer unsur ise oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlardır. Oyunda gösterilen reklamlar kimi zaman pop-up reklamlar da olabilmektedir. Bu reklamlar belirli ücretler karşılığında kaldırılabilmektedir.

Oyunda oyuncunun geçemediği bölümler için ipucu kullanma imkânları bulunmaktadır. İpuçları video izleme veya sosyal medya hesaplarının kullanılması yoluyla elde edilebilmektedir. Oyunda ipucu kazanmak için reklam izlemenin yanı sıra bölümleri geçerken de zaman zaman oyuncuların karşısına reklamlar çıkabilmektedir.

Brain Test Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz ve zihin koordinasyonunu geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, yön, şekil tanıma becerilerini geliştirme, dikkat geliştirme ve alternatif çözüm bulmalarına da katkı sağlamaktadır. Brain Test oyunu, çocukların ebeveynleri ile birlikte de oynayabilecekleri bir oyundur. Oyun, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyunun puan sistemi ile devam etmesi, oyuncular arasında rekabeti tetiklemektedir. Oyunda puan sıralamasının olması ve oyuncuların puanlarını sosyal medya üzerinden arkadaşları ile karşılaştırabiliyor oluşu rekabeti artırmakta ve oyuncuları hırslandırarak oyuna daha da bağlamaktadır. Oyunda bölümleri geçmek için zaman zaman ipucu kullanmaya ihtiyaç duyulabilmesi sebebiyle oyuncular oyun içi satın almaya yönelebilmektedir. Oyun içi satın alma kullanılarak ipucu sahibi olunabilmekte ve reklamlar gizlenebilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş