BOMB BROTHERS OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 20 Ocak 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler:
Okunma: 399

Bomb Brothers

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• MondayOFF •MondayOFF •MondayOFF


Bomb Brothers Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 28 Kasım 2021
Türü/Türleri Klasik
Konusu/Amacı Bomb Brothers oyununda platform üzerindeki yapılara bomba yerleştirerek yapıları yok etmeye çalışmaktır.
PEGI derecesi +3


Bomb Brothers Platformları

Android IOS

Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerBomb Brothers Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Bomb Brothers oyunu uygulama marketlerden ücretsiz olarak indirilebilen hyper casual türünde bir oyundur. Oyunun adı İngilizce olup Türkçe karşılığı ‘Bomba Kardeşliği’ dir. Oyunun temel amacı, platform üzerinde verilen yapıların etrafına bombalar yerleştirerek patlatmak ve bu yapıların üstüne ya da içine yerleştirilmiş topların yere düşmesini sağlayarak topları patlatmaktır. Oyuncudan beklenen ise bu bombaları stratejik bir şekilde yerleştirmektir. Oyuncu ekranın alt kısmında bulunan yön tuşlarını kullanarak bombaları hareket ettirmekte ve bıraktığı an geri sayım başlamaktadır. Saniyeler içinde patlayan bu yapı yıkıldığı an şayet toplar yere düşmez ve patlamaz ise aynı seviye başarılı olana dek tekrarlanır. Oyun seviyelerden oluşmakta ve kolay başlayan seviyeler giderek zorlaşmaktadır. Oyunda matematiksel bir hesap gerekmemekte fakat topları tahmini fizik kurallarına göre yerleştirmek başarılı olunmasını sağlayacaktır. Oyunda bulunan yönergelerin dili İngilizcedir, Almanca vb. dil seçenekleri bulunmakta fakat içerisinde Türkçe bulunmamaktadır. Oyunda ses açıp kapama seçeneği mevcut değildir ve yalnızca titreşim ayarı yapılabilmektedir.

Bomb Brothers Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Bomb Brothers oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bir mobil oyunudur. Oyunda amaç, verilen bombaları yönlendirerek doğru konumlandırmak ve bu sayede patlatılan yapıların üzerinde veya içinde bulunan topların yere düşmesini sağlamaktır. O yüzden oyunda başarılı olmak için gereken temel husus strateji geliştirebilmektir. Örneğin başlangıçta topları düşürebilmek için bombaları, yapıların tam altındaki denge noktalarına yerleştirmek gerekmektedir. İlerleyen seviyelerde ise bu durum değişmekte ve yalnızca bir odun parçası patlatılarak onun sıçrama ve topa çarpma ihtimali gözetilerek yerleştirilmekte ve bu şekilde seviye başarıyla tamamlanabilmektedir. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma bulunmamakta fakat sıkça reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyunun reklamsız versiyonu için oyunu çevrimdışı oynama seçeneği kullanılabilmektedir. Reklamlar oyun içerisinde oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmaktadır. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.

Bomb Brothers Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun PEGI oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Bomb Brothers oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve rahatlama sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Oyunda patlayıcı madde olan bomba ögesinin kullanılması dışında herhangi başka bir olumsuz duruma rastlanmamıştır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Reklam gösteriminin sürekli olarak oyuncuların karşısına çıkarılması oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar çoğu zaman farklı oyunlara ait reklamlar olsa da kimi zaman olumsuz içeriklere sahip oyun reklamlarını da barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, oyuncuların karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş