BLOB RUNNER 3D OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 29 Nisan 2021
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 1240

Blob Runner 3D
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Zynga • Zynga • Zynga


Blob Runner 3D Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 21 Ocak 2021
Türü/Türleri Aksiyon
Konusu/Amacı Engellere dikkat ederek dev bir damla olmak için tüm jöleleri toplayın! Ölümcül engellerden kaçamazsanız ve birkaç uzvunuzu kaybederseniz endişelenmeyin!
PEGI derecesi +3


Blob Runner 3D Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerBlob Runner 3D Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Blob Runner 3D oyunu; bir platform üzerinde engeller arasından ilerleyerek ve çeşitli renkteki jöleleri toplayarak yola devam etmek üzerine kuruldur. Oyunun başlangıcında karşımıza jöle kıvamında ve renkli bir karakter çıkmaktadır. Oyuncu bu karakteri sağa sola hareket ettirmekte ve platform üzerinde bulunan çeşitli renklerdeki jöleleri toplayıp ilerleyerek büyümektedir. Oyuncunun karşısına oyunun çeşitli bölümlerinde engeller çıkmaktadır. Oyuncu bu engellerden kimi yerde yükseğe zıplayarak kimi yerde ise altından geçerek kurtulmaya çalışmaktadır. Oyuncu ne kadar fazla büyürse o kadar ileriye gidebilmektedir. Aksi takdirde oyunun farklı yerlerinde karşısına çıkan engellerde çeşitli miktarlarda jöle kaybetmekte ve bölümün sonuna kadar ilerleyememektedir. Oyunun ilerleyen bölümlerinde ise engellere çarpmamaya ve doğru yerden ilerlemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde oyun karakteri tamamen tükenmekte ve bölüm geçilememektedir.

Oyunun çeşitli yerlerinde karşımıza anahtarlar ve elmaslar çıkmakta, bu anahtarlar 3 adet olduğunda hazine sandıkları ile karşılaşılmaktadır. Bu hazine sandıklarından 3 tanesi seçilmektedir. Seçilen sandıkların içerisinden elmas çıkabileceği gibi çeşitli aksesuarlarda çıkabilmektedir. Oyundan ya da hazine sandıklarından kazanılan elmaslar ile oyunda kullanılabilecek çeşitli karakterler ve karakterler için tasarlanmış farklı türde aksesuarlar alınabilmektedir. Aynı zamanda bu aksesuarlar reklam izlenerek de kazanılabilmektedir.

Oyunun bitiş çizgisine gelindiğinde karakter zıplamakta ve karşısına çeşitli rakamların olduğu tabelalar çıkmaktadır. En sonda ise en büyük miktar olan 10 rakamı karşımıza çıkmaktadır. 10 rakamına kadar gidebilmek için karakterin fazlaca jöle toplamış olması gerekmektedir. Bu sayede sona kadar gidip 10 rakamına ulaşabilecektir. Buradaki 10 rakamı ise oyunda kazanılan elmasların 10 katı kadar kazanıldığı anlamına gelmektedir. Bitiş çizgisinden sonra 10 rakamından önce 3, 4, 5, gibi rakamlarda karşımıza çıkmaktadır. Karakterin jöle miktarı az ise uzağa gidememekte ve bu rakamlardan birisine çarparak durmaktadır. Oyuncu bu tabelalardan birine çarpmadan daha ileri gitmek isterse ise iyi bir strateji geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü sıçradıktan sonra ilerlerken karakterin jölesi bitebilmekte ve sadece oyun platformunda kazandıkları ile oyuna devam edebilmektedir. Oyunun dili ve oyunda bulunan yönergeler Türkçedir. Oyunda isteğe bağlı olarak sesler kapatılıp açılabilmektedir.

Blob Runner 3D Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Blob Runner 3D oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, oyuncunun engellerden geçerek çeşitli renkteki jöleleri toplayarak karakteri büyütmesidir. Oyun içinde yer alan hazine sandıkları ile kazanılan elmaslar karşılığında oyun içinde çeşitli karakterler ve karakterler için tasarlanan farklı aksesuarlar alınabilmektedir. Oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi bulunmakta olup reklam izleme karşılığında da bu aksesuarlar kazanılabilmektedir. Bölüm sonlarında kazanılan elmasların miktarı da reklam izleme karşılığında artırılabilmektedir. Ayrıca, oyunda pop-up reklamlar da yer almakta ve oyun devam ederken gösterilmektedir.
Oyunun reklamsız versiyonunu tercih edenler için oyunun reklamsız seçeneği oyun içi satın alma kullanılarak satın alınabilmektedir.

Blob Runner 3D Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir. Her ebeveynin çocuğunun kişisel özelliklerini de gözeterek, oyunun önceden içerik kontrolünü sağlayarak karar vermeleri çocuklarını etkileyebilecek olan içeriklerden korunmalarını sağlayacaktır.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonu ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bununla birlikte oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında elmas artırma veya aksesuar satın almak için reklamlara yönlendirme oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılmakta ve oyuncuların çok fazla reklam izlemelerine neden olabilmektedir. Oyunda yer alan reklamlar çoğu zaman farklı oyunlara ait reklamlar olsa da kimi zaman müstehcen içerikleri de barındırabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken reklamlar çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler barındıran reklamlar olabilmekte, bu sebeple oyunun reklamsız versiyonun tercih edilmesi iyi bir seçenek olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmekte, çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Oyun içerisinde oyuncuların karşısına çıkan oyun içi satın almalar ve reklam içerikleri konusunda ebeveyn denetiminin sağlanması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş